Cheesecake Brownie

Brownie cheesecake yapmak üzere araştırma yaparken cheesecake brownie tarifine rastladım. Önce isimdeki farklılığı anlamadan “bu nasıl brownie cheesecake ya” diyerek tarifi okumaya devam ettim. Sonra anladım ki, isim farkı çok iyi anlatıyormuş. Bu bir brownie, cheesecake’li brownie 🙂 Brownie cheesecake ise tabanı brownieden yapılan bir cheesecake. Öncelikle bu ayrımda net olduktan sonra, cheesecake brownienin tam bana göre olduğunu düşündüm. Yani yoğun brownienin içerisine karışmış peynir tadı; şekerin tadıyla peynirin ekşisi çarpışmış ve ortaya dengeli bir tatlı çıkmış.

Malzemeler:

150 gr tereyağı

300 gr bitter çikolata

3 yumurta

215 gr toz şeker

225 gr un

65 gr taze krema

250 gr krema peyniri

Vanilya esansı (1 k.k veya 1 tüp Dr. Oetker)

Tereyağı ve çikolatayı ocakta, düşük ısıkta sürekli karıştırarak eritin. Krema kıvamına geldiğinde ocaktan alın ve 5 dk dinlendirin.

2 yumurta ve 140 gr şekeri bir çırpma kabında çırpıcı ile karıştırın.

O sırada, çikolatanın soğumusanı beklerken, peyniri, geri kalan şekeri, 1 yumurtayı ve vanilya esansını krema halini alana kadar mikser ile çırpın.

Ilıyan çikolatalı karışımı şeker-yumurta karışımına ekleyin, karıştırın.

Krema, vanilya özütü ve unu ekleyin, karıştırın.

20 cm kenar uzunluğu olan kare bir tepsinin altına fırın kağıdı serin. Kenarlarını ise yağlayın.

Önce brownie karışımını koyun, üzerine ise cheesecake karışımını koyun.

Bir bıçak yardımıyla çikolatalı karışımı yukarı çıkarır gibi yaparak mozaik etkisi oluşturun. Daha basitçe bıçağı dik tutarak kalıbın içerisinde gezdirin. Eğer arada dik tuttuğunuz bıçağı yukarı çekerseniz, altaki brownie karışımı da yukarı çıkacakatır.

30-35 dk 180 C önceden ısıtılmış fırında pişirin. 25. dakikadan sonra kuru kürdan testi yapmaya başlayın. Kürdan kuru çıkarsa brownie pişmiş demektir.

Ben üzerine servis öncesi, mikrodalga fırında erittiğim çikolatayı döktüm. Çikolatayı Ben-marie usulüyle de eritebilirsiniz. Fotoğrafta görünen kekler için 40 gr çikolata kullandım, tamamını kaplamak için 150-160 gr gerekir.

Ölçüler ve pratik bilgiler için bakınız:

http://cafelontano.com/olculer/

Bu yazı daha önce 9030 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.008 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Cheesecake Brownie”

Bir Cevap Yazın