Bayram için fark yaratan çikolatalar: Truff

Nedense bu “fark yaratmak” deyimini çok seviyorum ve herşeye böyle bakma gayretindeyim. Ne yaparsam yapayım fark yaratmalıyım ki bir değeri olsun diyorum. Tarif ile bu cümleyi bağlayacak olursak; bayramda her evde görmeye alışkın olduğumuz madlen çikolata veya içi fındıklı bonbonları bir kenara bırakıp farklı bir şeyler sunmak isteyenler için geliyor bu tarif.

Öncesinde biraz trufftan bahsetmek istiyorum. Pastanelere ve doğal olarak günlük hayatımıza yeni yeni girmekte olan bir şey. İngilizcede truflle, fransızcada truffe olarak kullanılıyorken türkçeye biraz sadeleşmiş ama türkçeleşmemiş olarak geçti: truff (turuf). Truff bir çeşit çikolata aslında ama krema ile biraz daha yumuşatılmış bir versiyonu. İlk truff 1895 yılında, fransız pasta şefi Louis Dufour tarafından Chambéry adlı şehirde yapılmış. Sonrasında Londra’da açılan ünlü Prestat çikolatacası sayesinde tüm dünyaya yayılmış.

Truff üç farklı forma sahip; “Amerikan truffu” yarım yumurta şeklinde yapılıyor ve içine biraz yağ ilave ediyor. “Avrupa truffu” süt tozu, kakao tozu ve şurup karışımıyla yapılıyor yani hep temel malzemelerle oluştururluyor. “İsviçre truffu” (yani benim yaptığım truff) ise çikolata ve kremadan yapılıyor. Daha fazla bilgi almak isteyenler için buraya bakabilir.

Malzemeler: (30-40 truff için)

 • 450 gr çikolata (bitter ve sütlü)
 • 250 gr krema
 • 1 tatlı kaşığı sıvı vanilya aroması

Çikolatanın ne kadarının bitter ne kadarının sütlü olacağına kendiniz karar verebilirsiniz, tamamen sizin tercihinize kalmış ama sadece sütlü ya da sadece bitter kullanmayın. Bitter çikolata çikolatanın en doğal hali olduğu için mutlaka içinde olmalı bu karışımın. sütlü çikolata ise hafif olduğu için bitterin ağırlığını hafifletmek için gerekli. Ben 250 gr sütlü, 200 gr bitter kullandım.

Çikolataları küçük parçalar halinde doğrayın.

 1. Kremayı ocakta karıştırarak ısıtın, 1 dk kaynadıktan sonra ocaktan alın ve çikolatların üzerine dökün.
 2. Vanilyayı da ekleyerek çikolatalar eriyene kadar karıştırın.
 3. Karışımı buzdolabında 1-2 saat bekleterek elinizde şekil verecek kıvama gelene kadar soğutun.
 4. Bir tatlı kaşığından taşacak şekilde karışımdan parçalar alın ve elinizde yuvarlayın.
 5. Yuvarladığınız truffu fındık, badem, fıstık, kakao ile kaplayabilirsiniz. Bir kase içine kaplamak istediğiniz karışımı koyarak truffu içinde yuvarlamanız yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ölçüler ve pratik bilgiler için bakınız:

http://cafelontano.com/olculer/

 

Bu yazı daha önce 4401 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 593 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Bayram için fark yaratan çikolatalar: Truff”

 1. Tarifleriniz gerçekten çok harikalar. Ellerinize sağlık 🙂
  En kısa zamanda denemek istiyorum, başarılarınızın devamını dilerim.
  Sevgiler

 2. Çok teşekkür ederim Eda hanım. Ben de sizin sitenizi çok beğendim, görüşmek dileğiyle.

Bir Cevap Yazın