Çikolatakolik Fransız tatlar Tatlı Hayat Tarifleri

Oh la la! Mousse au chocolat! Çikolatalı mus!

Çikolataya asla hayır diyemeyenlerin tatlısı çikolatalı mus….

Fransa’nın çok eski ve geleneksel tatlısıdır mousse au chocolat (okunuşu: musoşokola). Tarihini araştırmaya çalıştım ama her kaynak farklı tarihler veriyor. Bir kaynakta Fransa’da çikolata pişirmenin 17.yy’da başladığı ve 18.yy’da mousse au chocolatın keşfedildiği yazıyor.

Bir diğer kaynak mousse kıvamının yani köpüksü kıvamın 1800′lerde balık ve sebze yemeklerinde kullanılmaya başlandığını ardından 1900′lerin hemen başında Toulouse Lautrec adında bir fransızın bu kıvamı çikolataya uyguladığını ve çikolatalı musun bu şekilde ortaya çıktığını söylüyor.

Başka bir kaynak 1800′lerde NewYork’ta beyaz çikolata ile yapılan musun keşfedildiğini ve büyük ilgi gördüğünü yazıyor.

Mart 2021 güncellemesi: İlk keşfeden kim olursa olsun Fransa’nın geleneksel tatlısı olmuş. Bu tarif de Fransız bir arkadaşımın babaannesinden gelmişti yıllar önce. Tadı yoğun ama damaktaki hissi hafif olan farklı bir lezzet. İçindeki yumurtalar pişirilmediği için tarifi denemekten kaçınanlar olabiliyor. Ama unutmayın ki bu yüz yıldan da eski tarihi olan bir klasik tat ve klasikler güzeldir, onlara güvenin 🙂 Kullandığınız yumurtanın tazeliği ve doğallığına dikkat edin sadece çünkü gerisi musu tattığınızda aklınızdan uçup gitmiş olacak….

Malzemeler:

  • 250 gr bitter çikolata
  • 5 yumurta
  • 2 çorba kaşığı su
  • 1 çorba kaşığı pudra şekeri/bal/agave şurubu*
  • 30 gr tereyağı
  • 1 tutam tuz

*Çikolata tatlıysa hiç tatlandırıcı koymayabilirsiniz.

Yapılışı:

Tereyağını küp şeklinde doğrayın. Çikolatayı rendeleyin veya doğrayın. Bir kâseye alıp 2 çorba kaşığı su ve tereyağını ilave edin. Benmari usulü eritip ılımaya bırakın.

Veya mikrodalga fırında önce çikolatayı eritip sonra içine tereyağını ilave edin ve 15 sn daha ısıtın.

Yumurta sarılarını aklarından ayırın. Beyazları çırpacağınız kaba alın ama sarılar çırpma kabına teker teker alınacak, ayrı bir kaseye alın.

Ayırma işlemi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken yumurtanın yıkanması ve çok iyi kurulanmış olması. Yumurta akının içine 1 damla su karışırsa bile köpürmeme ihtimali yüksek.

Sarıları eritilmiş çikolataya teker teker ilave edin ve her seferinde eklediğiniz yumurta iyice karışana kadar çırpın. Pudra şekerini ekleyip pürüzsüz bir karışım elde edinceye kadar çırpmaya devam edin.

Yumurta aklarını ayrı bir kâsede 1 tutam tuzla kar haline gelinceye kadar çırpın.

Yumurta akını çikolatalı karışıma ekleyip spatula/tahta kaşıkla hep aynı yöne doğru yavaş hareketlerle karıştırın. Fazla karıştırmamaya dikkat edin çünkü köpüksü kıvam kaybolabilir.

Hazırladığınız musu cam kuplara paylaştırın. Buzdolabında en az 3 saat bekletip servis yapın.

Yapımından sonra en fazla 48 saat içinde tüketin. İçinde çiğ yumurta bulunduğu için 48 saatten sonrası riskli olabilir.

Süsleme için çikolatadan sebze soyucağı ile kabuklar çıkarabilirsiniz. Fıstık, fındık, badem koyabilirsiniz. Ben Callebaut’un crispy süslemesini kullandım.

Ölçüler ve pratik bilgiler için bakınız:

http://cafelontano.com/olculer/

Bu yazı daha önce 11597 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 4.123 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın