İstanbul’da bir italyan pizza tadı: Bafetto

bafetto 11İtalyan pizza lezzetini bir kez aldıktan sonra ne mümkündür artık zincir mağazaların pizzalarını yemek ya da italyan pizzası yaptığını sanan yerlerde yemek. Güzel tadı ayırt ekmek sanırım istemdışı ve kolay bir reaksiyonu insanın. Ama bunun için ölçüt her zaman kendinin en güzelidir ya da kendinin ulaşabildiği en güzelidir. Bu yüzdendir işte tüm bu tat arayışı.

Artık İstanbul’da Anadolu yakasının da başarılı bir pizzacısı var: Bafetto, Bağdat Caddesinde ve şubeler açarak ilerlemeyi planlıyor. (Yapı Kredi İkramiye Blokları 361/a Şaşkınbakkal, Istanbul)

Pizza için değerlendirmem 10 üzerinden 9!

bafetto 33

Hamurunu sadece biraz kalınlaştırma imkanları olsaydı 10 olacaktı aslında ama teknik olarak mümkün olmadığını özel olarak işletme yöneticisi açıkladı. Hamur o kadar lezzetliydi ki biraz kalın olsa tüm pizzayı silip süpürebilirdim. Ben biraz daha güney İtalya usulü, orta kalınlıkta seviyorum pizzayı, nedeni de hamuru çok seviyor olmam.

Pizza çeşitleri oldukça fazla ve fiyatlar da uygun. Rokalı görünen pizzanın adı da “roka” ve üzerinde Tire lor peyniri, çeri domates ve roka var. Diğer pizza ise “saso”; kurutulmuş domates, karamelize soğan ve sarımsak var. Bunlar ilk denemeler, daha denemek istediğim çeşitler var.

bafetto 22

Pizzaya bayılmış olmama rağmen mekanın işletmecilerini biraz eksik bulduğumu söylemek zorundayım. İçeri girdiğimde karşılayan olmadı, yan bahçeye çıktım oturdum yine kimse gelmedi yanıma. Tekrar içeri girdim oturdum, yine gelen olmadı. Yaklaşık 15 dk sonra artık seslendim menü istemek için. Belki de ilk işletme denemelerinin acemiliği olabilir çünkü bir kez ilgilenmeye başladıklarında gayet hoş davrandılar. Hatta pizzanın masamıza gelmesi siparişin ardından 10 dk sürdü, bu da müthiş bir hız. Pizzanın ince olması daha çabuk soğumasına neden olduğundan tavsiyem, kalabalık gidildiğinde pizzaları teker teker söylemektir. Böyleyece birini çok soğumadan bitirebilir ve hemen ardından başka bir sıcak pizzaya geçebilirsiniz.

Afiyet olsun şimdiden….

Bu yazı daha önce 3567 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 844 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın