En Temel ve en Kolay Beyaz Ekmek

Ekmek yapımına olan bu yoğun ilgim bana ekstra kilo olarak geri dönmüş olsa da, hala yoğun bir şekilde peşinden gitmeye devam ediyorum. Hatta pasta kitabımın ardından ekmek kitabımın geleceğini hayal ettim bugün. Sanırım yakında plana dönüşür bu hayalim ve belki de pastadan daha kolay bir alan olduğu için pasta kitabımdan önce raflarda yerini alır…

Evde ekmek yapmaya yeni başlayanlar veya başlayacaklar olanlar için, hamuru tanımak, hamura şekil vermek ve hamuru hissetmek için pratik olacak bir tarif. Ekmek yapmanın ya da daha geniş anlamda hamuru işleyerek bir şeyler üretmenin en önemli noktası hamura nasıl dokunduğun ve onun dilini anlamandır. Bunu öğrenmek de pratikle kazanılır, çoğu zaman mantıklı ve rakamsal açıklamalara dayandıramadan sadece hissederek yapılır. Benim için işlemekten ve çalışmaktan zevk aldığım iki şeyden biri hamur, diğeri de çikolatadır.

Temel ekmek 3

Malzemeler:

  • 500 gr beyaz un
  • 10 gr tuz
  • 7 gr kuru maya (instant)
  • 350 ml ılık su

Hazırlanışı:

Büyük bir hamur kabına aldığınız unun sağ tarafına tuzu, sol tarafına ise mayayı dökün. İkisinin ilk etapta birbirine karışmasını engelleyin çünkü tuz mayanın etkisini azaltıyormuş.

Ilık suyu ekleyin ve sadece 3-4 dk yoğurun.

Hamur kabınızın üzerini örtün ve sıcak bir yerde mayalanmaya bırakın.

30-40 dk sonra elinizi ıslatıp, hamurun kenarından parmaklarını sokun, alttan hamuru kazıyıp, katlayın ve yine kapta bırakarak üzerini örtün. Yaklaşık 1 saat daha mayalanmaya bırakın.

Mayalanan hamuru bolca unla kaplı mutfak tezgahına alın, etrafı iyice una bulandıktan sonra kenarlarından alt kısmına doğru katlayarak bir yuvarlak oluşturun.

Şekil verdikten sonra hamuru bolca unlanmış fırın tepsisine alın ve yine yaklaşık 1 saat bekletin.

1 saat sonra hamurun üzerine testere dişli bir bıçak ile aşağıda görünen çizikleri çok derin olmayacak şekilde çizin.

Önceden ısıttığınız 210 C fırında 30-40 dk arası pişirin. Üzerinin kızarması sizi yanıltmasın, üzeri kızardıktan sonra da en az 10 dk fırında tutmaya devam edin. Emkeğin yanlarından batıracağınız kürdanların kuru çıkması ekmeğin piştiğini gösterecektir.

Eğer sert bir kabuğa sahip olmasını istiyorsanız çıkardıktan sonra hiç birşeye sarmadan bekletin, yumusak olmasını isterseniz mutfak örtüsü ile sarıp dinlendirin. Sıcakken dilimlemeyin.

Temel ekmek 1

 

 

Bu yazı daha önce 7613 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 3.337 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın