Ekşi Maya İle Ekmek Yapımına Giriş: Temel Beyaz Ekmek

Ekşi maya tarifinin hemen ardından en basit haliyle bir ekşi mayalı beyaz ekmek tarifi paylaşmak uygun olur diye düşünüyorum. Aslında bir nevi ekmekçiliğe giriş yapıyor olacak bunu deneyen okurlar. Aralarında çok belirgin farklar olmasa da başka beyaz ekmekler de paylaşacağım zaman içinde. Bir kaç farklı tarifi denedikten sonra size en uygun olanı bulup temel beyaz ekmek tarifi için onu kullanabilirsiniz.

Malzemeler (1 orta boy somun için)

  • 425 gr beyaz un
  • 150 gr ekşi maya
  • 10 gr tuz
  • 3 gr yaş maya veya 7 gr instant kuru maya
  • 300 gr su

eksimayaekmek1

Unu bir büyük kase içerisine alın ve ortasında çukur oluşturun.

İçine ekşi maya ve diğer mayayı ekleyin.

Mayadan uzak kalacak şekilde tuzu unun üzerine ekleyin.

Son olarak oda sıcaklığındaki suyu da açtığınız çukura ekleyip hamuru yoğurun.

Bu hamur standart hamurlara göre oldukça ıslak olduğundan hamur yoğurma aparatı olan mutfak robotlarını tercih edebilirsiniz.

Yoğurmak çok zor olursa 50-100 gr un ekleyebilirsiniz ama tekrar denediğinizde yani eliniz ıslak hamuru yoğurmaya alıştığında un eklemesi yapmayı bırakın.

Hamuru 1 saat beklettikten sonra kenarlarından hafifçe kaldırarak gaz çıkarma işlemi yapın ve tekrar mayalanmaya bırakın.

Sıcak bir ortamda 1 saat yeterli olurken buzdolabında 8-12 saat mayalanma süresi gerekir.

Mayalanan hamuru bir top şekline getirdiğinizde tekrar 1 saat dinlendirin.

Son halini verdiğiniz hamuru, hamurun ıslak olması durumunda, un ile kapladığınız yuvarlak bir kasede bekletebilir, tepsi üzerine ise kaseyi ters çevirerek aktarabilirsiniz.

eksimayaekmek2

Eğer hamurunuz ile kolay hareket edebiliyorsanız doğrudan pişirme kağıdı serili tepsi üzerinde 1 saat bekletebilirsiniz.

210 C önceden ısıtılmış fırının en alt katına içinde su olan bir tepsi yerleştirin.

Bir üst katına ise ekmeğin olsuğu tepsiyi yerleştirin.

40-45 dk pişirin. 25. dakikadan sonra sıkça kontrol edin.

Eğer çiçek sulamak için kullandığınız bir su spreyi varsa arada bir fırın kapağını açıp fırının yan duvarlarına püskürtün. Bu üst kabuğun daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Piştikten sonra ekmeği mutlaka bir tel ızgara üzerinde soğutun, aksi takdirde alt tarafı buharlanarak ıslaklık oluşturacaktır.

 

Bu yazı daha önce 4994 kez okundu!

Print Friendly

4 thoughts on “Ekşi Maya İle Ekmek Yapımına Giriş: Temel Beyaz Ekmek”

  1. Merhaba,tarif için teşekkürler ama hem yaş maya hem de kuru veya instant maya eklemişsiniz. Sırf yaş maya ile olmaz mı? Bir de minik gramları nasıl ölçeceğim bilemedim. Yaş maya kullanarak kendi ekmeğimi kendim yapıyorum.Bugün de tarifiniz kullanarak yaş maya üretmeye başlayacağım. Tekrar teşekkürler.

  2. Merhaba ekşi maya tarifi ve pişirme aşamasında. Vermiş olduğunuz tarif için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın