Kum Midyeli Fettuccine

Güzel ve keyifli bir yaz akşam yemeği için kum midyeli bu tarifi deneyebilirsiniz. Yemeğin tadını daha iyi alabilmek için menüye bir de soğuk beyaz şarap eklemenizi tavsiye ederim.

Kum Midyeli Fettuccine (2 kişilik)

 • 500 gr kum midyesi ( vongole, clams) *
 • 250 gr fettuccine **
 • 4 büyük diş sarımsak
 • 1 orta boy beyaz soğan
 • Zeytinyağı
 • 100-150 ml beyaz şarap ***
 • Maydonoz, tuz, karabiber

Kum Midyeli Makarna 2

* Kum midyesini taze olarak bulma şerefine nail olamazsanız üzülmeyin, dondurulmuş olarak alabilirsiniz. Metro Gross Market bunun için önerebileceğim bir adres, hem taze hem de dondurulmuş olarak bulabilirsiniz.

** Fettuccine yerine linguine de kullanabilirsiniz ya da spagetti de kullanabilirsiniz, tercih sizin.

*** Yemekte kullandığınız şarap mutlaka içtiğiniz şaraplardan olsun, yani nasıl olsa yemekte kullanılacak diye çok ucuz olan bir şarap seçmeyin.

Kum Midyeli Makarna 1

Yapılışı:

 1. Kum midyelerini en az 1 saat tuzlu su içinde bekletin.
 2. Makarnayı sıcak suya haşlamak üzere aldığınız zamanda sosun yapımına da başlayın.
 3. Makarna haşlanırken, geniş bir tencerede (tercihen wok tavada) sarımsak ve soğanları bol zeytinyağında (yaklaşık 1 çay bardağı) kavurun, tuz ve kara biber ekleyin.
 4. Midyeleri sudan geçirip tek tek tavaya alın ve alırken ağzının açık olup olmadığını kontrol edin. Ağzı açılmış midyeler bozulmuş demektir, yemeğe dahil etmeyip direk çöpe atın.
 5. Midyeleri ekledikten sonra şarabı ekleyin ve şaraptan gelen alkol kokusu gidene kadar üstü açık bir şekilde pişirin. Şarap üzeri açık olarak pişerken alkolü gidecek ve sadece lezzeti kalacaktır.
 6. Alkol uçtuktan irice doğranmış maydanozları ve makarna suyundan 4-5 kaşık alarak sosa ekleyin ve üzerini kapatarak pişmeye bırakın.
 7. Midyelerin tamamı ya da büyük çoğunluğu açıldığında midyeler pişmiş demektir. Midyelerin pişerken sosa tüm lezzetini bıraktığını çıkan kokudan anlayacaksınız.
 8. Makarnayı sudan geçirmeden direk tencereden alıp sulu olarak sosa ekleyin ve 5 dk sos ile pişirin.

Kum Midyeli Makarna 3

Bu yazı daha önce 21131 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 6.050 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Kum Midyeli Fettuccine”

 1. Tat veren tabi ki daha çok midyenin bıraktığı su ama şarap da ana malzeme. İsterseniz üzüm sirkesi ve biraz su ekleyerek deneyin ama yine şarapta olduğu gibi sirkeyi de biraz havalandırarak pişirin. Umarım güzel olur.
  Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın