Çikolatakolik Pasta Pasta Kitabım Tatlı Hayat Tarifleri

Sadeliğin Güzelliği

Nisan 2017. Sadelik kavramı, ben kendimi bildim bileli hep hayatımda! Ama önemini ve hatta güzelliğini son senelerde daha bir hisseder oldum. Çünkü kendimi sadelik teması üzerinde kurulan bir hayat içinde farklı ilgi alanlarının ortak noktasında görüyorum. Belli bir sıra veya olması gereken stepler olarak asla planlamadım ama bir de baktım ki; yogaya olan ilgim ve pratiğim günden güne artıyor, kitaplarımda hep “zen” geçiyor, evde ve günlük hayatımda hep bir minimalist düzenleme süreci devam ediyor. Yemek alanında ise slow food ve doğaya saygılı bir ekolojik beslenme biçimi ile kendini gösteriyor bu sadelik. Ve tabi bir de kafamın içini sadeleştirmeme yardımcı olan “farkındalık” (mindfullness) kavramı var artık hayatımda. Öyle ki bazen tek başıma yemek yerken bir meditasyon anı içinde oluyorum. Bazen de bir budist rahipten okuduğum; her baktığın şeye ilk kez görüyormuş gibi bak lafından yola çıkarak her gün gittiğim ofis yolunda muhteşem güzellikler görüyorum. Yani sadeliği hem manevi hem de maddi hayatımda bir tutkuyla hissediyorum ve bundan çok keyif alıyorum. (Bu konuda daha fazla okumak isteyenler için çok sevdiğim bir yazarı tavsiye edebilirim;Leo Babauta)

Peki neden bu pasta ile sadelik arasında böyle bir ilişki kurdun derseniz; sade pandispanyadan mı yoksa çikolatanın mucizesinden mi tam karar veremiyorum. Ama bu pastayı tasarlarken aklımda hep sadeliğin güzelliği vardı, belki de ondan…

Bu pastanın bir başka önemli tarafı ise uzun zamandır bir türlü oluşturamadığım sade pandispanya tarifimi oluşturabilmiş olmam. Çok tarif ve metot denedim ama hiçbirinde aradığımı bulamadım. Hatta son denememde pandispanya piştikten sonra kalıbın içinde birden büzülüp kenarlardan 2 cm açık kalacak şekilde ortada toplandı ve sanırım olmayacak bu iş diye düşünmeye başladım. Ama yılmadım ve sonunda istediğim lezzete, kıvama ve de kolay yapılabilen bir tarife kavuştum. İsteklerim netti aslında; kabarmasını ve yumuşak olmasını istiyordum ama biraz yoğun bir kıvamı da olsun istiyordum. Kabartma tozu koyunca kabarıyor, yumuşak oluyor ama tatsız oluyordu. Kabartma tozu koymayınca ise lezzetli ama tıknaz, daha sert bir kıvam oluyordu. Sonunda tüm denemelerimin beğendiğim özelliklerini birleştirdim; 2 malzeme yani tereyağ ve kabartma tozu, bahsettiğim kıvama ulaşmamı sağladı.

Mayıs 2020’de yazıya ek olarak instagram videolarımdan tarifin yapılışını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Malzemeler: (20-24 cm çapında kelepçeli kalıp)

 • 5 yumurta
 • 150 gr toz şeker
 • 120 gr beyaz un
 • 30 gr buğday nişastası *
 • 1/2 paket kabartma tozu (5 gr)
 • 50 gr tereyağı

Öncelikle iyi bir pandispanya yapmak için olmazsa olmaz koşulları yazayım:

 • Yumurtalar taze ve oda sıcaklığında olmalı.
 • Un, nişasta ve kabartma tozu karışımını hamurun içine elemek için çok ince bir un eleği gerekli.
 • Yumurta beyazlarını kar haline getirmek için mikser, sonradan hamuru karıştırmak için spatula olmalı.

Yapımı:

 1. Yumurta sarılarını 50 gr şeker ile birlikte, karışım beyazlaşıp krema halini alana kadar elde veya mikserde çırpın.
 2. Yumurta beyazlarını 100 gr şeker ile birlikte katılaşana kadar çırpın.
 3. Kıvamı anlamak için en riskli ama en güzel anlatan yöntem, kabı ters çevirdiğinizde karşımın dökülmemesi ama riske girmeseniz ve sadece katılaştığında bırakırsanız iyi olur. Daha fazla katılaşır belki diye çırpmaya devam etmeyin, fazla çırpıldığında katılaşma kıvamına ulaştıktan sonra tekrar geri dönüyor ve kıvam yumuşamaya başlıyor.
 4. Yumurta beyazını sarı karışıma ekleyin ve spatula ile sadece karıştırma kabının kenarlarından geçerek karıştırın. Spatula bu nedenle olmazsa olmaz çünkü hamurun iç kısmına müdahale etmeden yani çırpılmış yumurtanın kıvamını bozmadan karıştırma imkanı oluyor.
 5. Un, kabartma tozu ve nişastayı eleyerek bu karışa ekleyin. Bu da çok önemli; çünkü pandispanya hamurunu ne kadar az karıştırırsanız hamurun kıvamı o kadar güzel olur. Az karıştırarak tüm unu yedirmek için unu önce eleyerek birbirinden ayırmış hale getirmiş oluyorsunuz.
 6. Son olarak karışıma eritip o da sıcaklığına getirilen tereyağını ilave edin. Yine spatula ile sadece yanlardan çevirerek karıştırın. Tereyağını benmari usulü veya mikrodalga fırında eritebilirsiniz. Ya da küçük bir tavada kısık ateşte sadece yarısı eriyene kadar bekletip, ocağı kapatıp, kalan yarısının da bu sıcaklıkla erimesini sağlayabilirsiniz.
 7. 20-24 cm çapındaki kelepçeli kalıbın tabanına pişirme kağıdı yerleştirin ve hamuru kalıba yumuşak hareketlerle koyun.
 8. Bir kaç kez tepsinin altını tezgaha vurarak hamurun düzelmesini ve içindeki baloncukların gitmesini sağlayın.
 9. 180 C önceden ısıtılmış fırında, fansız ayarda, 22-25 dk üstü altın sarısından biraz fazla kızarana kadar pişirin.
 10. Fırından çıkardığınızda hiç dokunmadan oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Oda sıcaklığına geldiğinde kalıptan çıkarıp 1-2 saat buzdolabında beklettikten sonra pasta için kullanabilirsiniz.

Görseldeki pastada 20 cm’lik kalıp kullanıldığı için katlar daha kalın. Kalıp büyüdükçe katlar incelir. Eğer 24 cm’lik kalıpta yapıp daha kalın kat olsun isterseniz malzemeleri 2 yumurtaya oranlayarak arttırabilirsiniz. Yani baz tarifte 1 yumurta 30 gr şekere, 30 gr un ve nişasta karışımına denk geliyor. Buna göre arttırabilirsiniz malzemeleri.

Bu pastada iç dolgu kreması olarak benim çok sevdiğim ve neredeyse tüm pastalarda kullandığım çikolatalı İngiliz kremasını kullanacağız. Ardından dış kaplama için yine bir klasik olarak çikolatalı ganaj kullanacağız.

İngiliz Kreması için malzemeler:

 • 2 yumurta sarısı
 • 40 gr toz şeker
 • 130 ml süt
 • 120 ml taze krema
 • 190 gr bitter çikolata

Yapımı:

 1. Önce süt ve kremayı hafif ısıda karıştırarak kaynama derecesine yakın hale getirin.
 2. O soğurken, yumurta sarıları ve şekeri beyazlaşana kadar çırpın.
 3. Süt-krema karşımını 3 parça halinde, her bir seferden sonra iyice çırpmak şartıyla yumurtalı karışıma ekleyin.
 4. İyice çırpılan yumurtalı, sütlü ve kremalı karışımı kısık ateşte ocakta karıştırırak pişirin. Biraz koyulaşması yeterli, kaynamasına izin vermeden ocaktan alın.
 5. Sıcak haldeki bu karışımı önceden doğradığınız çikolatanın üzerine dökün ve hızlıca karıştırın. Sütlü karışımın ısısıyla çikolata tamamen eridiğinde ortaya yeni bir krema çıkmış olacak.
 6. Pastada kullanmadan önce en az 3-4 saat buzdolabında bekletin, katı ve sürülebilir hale geldiğinde ancak pastada kullanılabilir.

Çikolatalı ganaj için malzemeler (dış kaplama):

 • 200 ml krema
 • 140 gr bitter çikolata
 • 1 yemek kaşığı bal

Kremayı ve balı hafif ısıda karıştırarak ısıtın ve önceden küçük parçalara ayırdığınız çikolatanın üzerine ilave edin. Çırpma teliyle karışım soğumadan iyice çırpın.

Ganaj oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında pasta kaplamaya uygun kıvama gelmesi için bekletin. Yaklaşık 2 saat sürecektir. Bir gün önceden

Pastanın Oluşturulması

Pandispanyayı 3 veya 4 kat olarak pasta kesme teli veya bir misina yardımı ile kesin.

En alt katı pastanın da tabanı yapın. Diğer katları da kontrol edip, üzerinde kırıntılar varsa yumurta fırçası ile hafifçe süpürün.

İngiliz kreması 450 gr ağırlığında olacaktır, eşit bir şekilde üçe ayırın ve ilk katın üzerine bir parçasını ilave edin.

Bir bıçak yardımıyla eşit şekilde dağıttıktan sonra ikinci kek katını koyun ve yine kremayı eşit şekilde yayın.

Üçüncü katı da ekleyip aynı işlemi yapın.

Eğer keki başta 3 kat olarak kestiyseniz, sadece ilk 2 kata ingiliz kremasını eşit şekilde yayın.

Ara katlardan çıkan kremalar varsa temizleyin, aralarda boşluklar varsa krema ile doldurun.

Çikolatalı ganaj ile önce astar denilen ince bir kaplama yapın. Bu kaplamayı ince bir şekilde yapıp pastanın içinden taşanları da içine dahil eden bir katman göreceğiz. Ardından bu katmanla birlikte pastayı 1 saat buzdolabında bekletip bu katmanı dondurmuş olacaksınız.

Asıl kaplamaya geçtiğinizde donan astar kaplama sayesinde çok daha pürüzsüz ve kolay bir kaplama yapmış olacaksınız. Ara katlardan bir şey bulaşmamış olacak ve pasta birleştirme işlemi sırasında eridiği için biraz da kendine gelmiş olacak.

Kaplamayı videoda görüldüğü şekliyle yapın ve tamamlandığında süslemeye geçin.

Servis için en az 3-4 saat beklemenizi öneririm ama 1 gece bekletmeniz en güzeli olacaktır.

Afiyet olsun…

Bu yazı daha önce 41910 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 22.409 times, 2 visits today)

17 Yorum

 1. Sizden gelen her bir bildirim beni çok mutlu ediyor ,yeni bir lezzete ulaşacağım yolun habercisi diye düşünüyorum . Ve ” sade” ne güzel bir kelime çok sevdiğim arkadaşımın kızının adıdır .Sade ; gönül zenginliğidir , yaşamdır , cesarettir ,stildir , tevazudur , netliktir ,bilgeliktir ve cafe lontano’dur…görsellerinize ve anlatım dilinize bayılıyorum ( fotoğraf çekenin ellerine sağlık).
  * aslında geçen gün” petit beurre ” bisküvi için taze krema bulamadım( bağdat caddesi) yoğurdumun ve sütün kaymağı 3 kaşık gelmiyor çünkü ev yoğurdumu az az mayalıyorum.onun yerine kahvaltı ve tatlılarda kullandığımız “kaymak” alsam olur mu ? tşkler..svg..

 2. Teşekkür ederim Güzin hanım her zamanki gibi güzel mesajınız için.
  İsim olarak “Sade” ne kadar güzel olmuş, hiç duymamıştım daha önce.
  Tekrar bir kızım olursa düşünebilirim 🙂
  Bu arada tüm fotoğraflar da bana ait. Kitabın uzun sürmesinin bir nedeni de bu olabilir. Çünkü her şeyini ben yapıyorum. Fotoğrafı çekmekten ziyade tasarlamak en fazla vakit alan konu oluyor.
  Petit beurre için kullanabileceğiniz kaymağı aslında bulmanız çok kolay, tüm Migroslarda ve benzer marketlerde, süt reyonunda 200ml’lik küçük paketler halinde bolca çeşit görebilirsiniz. Ben Tikveşli kullanıyorum, diğer markalardan açık ara farklı.
  Kahvaltılık kaymağı kullanmak olmaz muhtemelen bu tarif için çünkü o çok yoğun. Belki 2 yemek kaşığı süte 1/2 yemek kaşığı kahvaltılık kaymak ekleyip iyice homojen olmasını sağlarsanız o zaman taze krema yerine kullanabilirsiniz ama bu sadece fikir, denemediğim için emin olamam sonuçtan.
  Kolay gelsin, görüşmek üzere

 3. Merhabalar, öncelikle harika işler çıkartıyorsunuz ellerinize sağlık. Merak ettiğim bir konu var; yağlı kağıda akan ganaj’ı tekrar başka pastalarda kullanmak mümkün müdür, nasıl saklanır ve tekrar nasıl kullanılır. Teşekkürler.

 4. Merhaba Murat Bey,
  Teşekkürler yorumunuz için.
  Ganaj temiz olarak kalırsa kullanabilirsiniz tabi ki, o nedenle kaplamadan keki bir yumurta fırçası ile süpürüp temizlemeniz gerekir.
  Buzdolabında en fazla 10 gün kalabilir, dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz.
  Ama dondurucudan çıkınca tadını tabi ki biraz kaybetmiş olacaktır.
  Ben genel olarak yaptığım pastalarda tabi bunun için çok geçerli değil ama kalan kekleri ve ganajı, veya musu, krokanı, uygun ne varsa karıştırıp yoğurup truf gibi birşey yapıyorum değerlendirmek için. Pastayı yemek için 1 gün bekleneceğinden önden bunu yiyoruz 😉
  Kolay gelsin
  Sevgiler

 5. Elif hanım,

  Görüşmeyeli 4-5 tane pasta denemem oldu. Pastanın keki konusunda epey bir mesafe kaydettim. En son yaptığım havuçlu keke zencefil tarçın ve muskat bileşimi baharatta ekledim ki muhteşem oldu. Baharatın keke bu kadar yakışacağını tahmin etmezdim. Lakin pastanın kremasi konusunda halen aradığım lezzete ulaşamamış durumdayım. Yaptığım tüm kremalar sanki aynı lezzeti veriyor, bu belki belirli bir noktaya kadar kabul edilebilir, lakin ben daha farklı bir lezzet arıyorum. Sıra dışı olmalı mı? Bence tanımlamak istediğim aslında bu değil. Örneğin her pastaya özgü daha doğru ifade ile o pasta ile birbirini tamamlayan, bütünsellik arz eden bir krema olmasını istiyorum. İş dallanıp budaklanmadan toparlasam iyi olacak galiba; Burada dikkatimi celbeden kullandığım kakao ve çikolatanın lezzet aralığını düşük olması olabilir. Vanilya aroması sorununu kısmen çözmüş bulunuyorum. Dr.Otker markalı gerçek vanilya çekirdekli vanilin sıradan vanline göre ciddi anlamda bir lezzet sıçraması yaptı.

  Kısacası, sizin önereceğiniz bir çikolata ve kakao markası olabilir mi?
  Ayrıca krema konusunda tavsiyeleriniz ne olur? Yada olacak mıdır?

  Teşekkürler.

 6. Sinan Bey,

  Uzun zamandır yorumunuzu almayınca ben de merak etmiştim ama muhtemelen finansçının yıl sonu sendromudur diye düşünmüştüm.
  Siz bu pastanın kreması olan ingiliz kremasını yaptınız mı? Bu kremayı yapıp aradığınız kremayı bulamadığınızı düşünüyorsanız çikolatanızla ilgili sıkıntı olabilir gerçekten 🙂
  Çikolata ve kakao için buradan marka paylaşmak istemiyorum, mail olarak iletirim size kendi kullandıklarımı.
  Benim pasta tariflerimden hangilerini uyguladığınızı söylerseniz krema ve pasta konusundaki yorumumu iletebilirim.

  Teşekkürler

 7. Merhaba Elif hanım,

  En son size pizza hamuru ile ilgili soru soru sormuştum ve sizin tavsiyeniz üzerine delikli pizza tavası sipariş vermiştim. Pizza tavam geldi. En kısa zamanda sizin pizza tarifinizi deneyip sonucu sizinle paylaşacağım.

  Size birşey danışmak istiyorum. Önümüzdeki hafta sonu için halamın Doğum gününe profiterollü pasta yapmaya karar verdim. Profiterollü pastayı hep dışarıdan alırdık. Ama artık pastanedeki yağlardan mı yoksa katkı maddesinden mi bilemiyorum pastalarda metalimsi ağır bir tat gelmeye başladı bize. Profiterol olayını çok şükür çözdüm. Kakaolu pandispanyada da sorun yok, ancak gel gelelim çikolatalı krema ve garaj olayından hem anlamıyorum hem de çikolatalı pastayı aslında pek sevmiyorum. Dolayısı ile damak zevkime çok uymadığı için neye nasıl bir krema yakışır tam da kestiremiyorum.

  Kakaolu pandispanya ile yapılmış, üst yüzeyi profiterollerle kaplanmış bir pastanın içine sizin verdiğiniz İngiliz pasta kreması ve dışına da yine sizin ganaj tarifiniz yakışır mı acaba? Çok ağır olur mu sizce bu kadar çikolata? Bir de profiterollerin üstünde biraz çikolata sosu olacak. (Benim aksime tüm ailem çikolataya bayılıyor bu arada)

  Bu pastayı sizce iki katlı mı yoksa üç katlı mı yapayım?

  Çok soru sordum ne olur affedin ama sizin düşüncenize ve zevkinize çok önem veriyorum. kaliteli bir pasta olsun istiyorum. Bu hususlarda beni aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Çok teşekkür ederim iyi ki varsınız benim kaçış noktam oldunuz☺️

 8. Merhaba Sinem Hanım,
  Böyle soruları çok severim çünkü pasta üzerine düşünmekten çok keyif alıyorum; gerçi belli oluyor zaten ne kadar bu konudan keyif aldığım 🙂
  Öncelikle en az üç katlı olması gerekir bence, hele ki kalabalıksanız 4 kat bile olur.
  Krema olarak hafif ve güzel bir tat isterseniz çikolata ve fıstığın aşkı adlı tarifimde çikolatalı mus tarifi mevcut, onu uygulayabilirsiniz. İngiliz kreması biraz ağır gelebilir profiterol ile birlikte.
  Bir katta en az 300 gr mus olması gerekiyor, 300 gr mus için ise 200 gr krema 100 gr çikolata gerekli yani 2’ye 1 ölçü. Kat sayısında değişiklik yaparsanız buna göre arttırabilirsiniz.
  O tarifte yok ama artık musa her bir kat için 10 gr tereyağ ekliyorum çünkü en yağlı olan krema Tikveşli bile artık eskisi kadar yağlı değil, o nedenle daha katı bir mus için ek tereyağ gerekiyor.
  Pastanın üzerine ganaj sürebilirsiniz ama profiterolun çikolata sosunu ekleyince ikisi biraz fazla olabilir.Bunun yerine dış kaplamayı da mus ile yapıp (300 gr) profiterollerin üzerine dökeceğiniz çikolata sosunun kıvamını çok az koyulaştırıp bu sosu pastanın tamamına dökebilirsiniz. Ara katlarda ve üst süslemede bol şam fıstığı kullanarak pastayı taçlandırabilirsiniz.
  Kolay gelsin
  Görüşmek üzere, sevgiler

 9. Elif hanım merhaba,

  Aslında size günler öncesinden yazacaktım ama gripten dolayı epey bir yattım.
  Geleyim benim profiterollü pastama Elif hanım muhteşem oldu!! Verdiğiniz Mus krema tarifi bu kadar mı güzel ve hafif olur ve bir pastaya bu kadar mı yakışır! Eşim pastayı benim yaptığıma inanamadı, ne yalan söyliyeyim ben bilmesem ben bile inanmazdım. Üstünde profiteroller de olmadan şahane bir pasta olurdu yani. İçine sizin tavsiyenize uyarak bol bol tüm Antep fıstığı koydum. Kremaya yine sizin tavsiyenizle
  30 gr. Tereyağı ilave ettim. Üstüne hazır bitter çikolatalı çikolata sosu yaptım. Ayrıca Mus krema 1 saat dolapta bekledikten sonra Harika şekil alan bir krema oldu. Farkettim ki hem sürülebilir hem de sıkma torbası ile şekil verilebilir bir krema

  Sizin sayenizde artık benim de repertuarımda spesyal bir pastam var☺️ Ama sizden yardım aldığımı itiraf da ettim çünkü o kremayı ben hayatta yapamazdım İyiki size danışmışım.

  Yardımınız için size çok ama çok teşekkür ederim. Bu güzel pastayı bana kazandırdınız.iyili varsınız Adana’dan sevgilerle

 10. Sinem Hanım,

  Çok sevindim sonucun güzel olmasına, ellerinize sağlık.
  Rica ederim, her zaman seve seve yardıma hazırım.

  Görüşmek üzere

 11. Siz gayretli mükemmeli arayan ve sonuca en iyi şekilde ulaşmayı isteyen bir kişisiniz.Emekli bir öğretmen olarak kutluyorum ve istekle çalışmalarınıza devam edip adı çok duyulan bir yemek yazari (veya pasta yazari) olmanızı dilerim.tariflerinizi de izlemek ve uygulamaktan zevk alacağım.

 12. Merhaba Serpil Hanım,
  Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz ve dilekleriniz için.
  Çok mutlu ettiniz beni.
  Her zaman beklerim cafelontano’ya, sevgiler

 13. Merhabalar
  Pandispanya konusunda bende farklı denemeler yaptım. Genelde 1 yumurta için 30 gr un (ki buna nişasta oranıda dahil – gerçi bana göre nişasta kullanmak dokusunu güçlendirirken lezzetini aşağıya çekiyor), 25 gr şeker ideal oran gibi geldi. Bu daha çok italyan sponge cake için birde bu karışıma tereyağı ve süt ekleyerek yapılan bir pandispanya var o daha da yumuşak ve lezzetli oluyor ama kabarma performansı nispeten daha düşük, bazı tariflerde yumurta sarısına çırpma esnasında su eklenmesi var bu şekerin erimesini sağlıyor ama kabarmasına etkisi olumlu olumsuz sizce nedir, kabartma tozu kullanmak sorunu çözüyor peki neden bu kadar mesafeli yaklaştınız

 14. Merhaba,
  Sorunuza daha iyi cevap verebilmek için son cümlede neye mesafeli yaklaştığımı sorduğunuzu öğrenebilir miyim?
  teşekkürler

Bir Cevap Yazın