Çikolatalı ve Fındıklı Dolu Dolu Bir Kek

Hayatımızdan bir yaz daha geçti, gidiyor. Bu sene biraz daha kısa sürdü sanki. E artık her şey değişirken mevsimler de buna uyum sağlamasın mı? Eylül ayı tam da değişim demek aslında; ağaçlar renk değiştiriyor, hayat temposu değişiyor, kışa hazırlık hızlanıyor. Aklı, uzun gün batımını izlemek keyfinde kalan benim gibi romantikler biraz daha fazla zorlanıyor bu değişimde. Havaların soğumasına mı, günlerin kısalmasına mı yoksa güneşin renklendirdiği, canlandırdığı vücudumuzun enerjisini kaybedişine mi üzüleyim, bilemiyorum. İlk günler hep böyle oluyorum; önce direnip sonra Eylül romantizmine kapılıyorum, sonra bir bakıyorum kasım güneşi bile yaz gibi geliyor 🙂

Thich Nhat Hanh, bir zen ustası, kabul etmenin öneminden bahsediyor sıkça. Yaşadığın anı, olduğun seni kabul etmek… Yani “yaz bitti, kış geliyor, ben ne yapıyorum, hedeflerim ne durumda” diyen beni oturtup pür dikkat dünyada belki de barışı şuan en iyi temsil edecek zen ustasını dinletiyorum. Duyduğumu, anladığımı ne kadar uyguladığım ise benim mücadelem, benim yolum. En azından huzur buluyorum onu dinlerken, okurken. Atatürk’ün eşsiz sözü “yurtta sulh, cihanda sulh” gibi o da “içimizde barış, dünyada barış” diyor.

Yine tariften çok uzaklara gitmiş gibi görünsem de kekin en çok yakıştığı mevsime girerken yazın bitişine ve bir sürü başka şeye isyan eden beni uzun uzun ruhani konulara daldırıp, içinde olduğumuz anı ve gelen mevsimi kabul ettirmeye çalışıyorum sadece. Hoşgeldin Eylül, hoşgeldin sonbahar; bana güzellikler getiriyor olduğunu hissediyorum.

Malzemeler:

*250 gr tereyağı  *250 gr toz şeker  *225 gr un  *50 gr kakao  *80 gr sıcak su *5 yumurta  *100 gr büyük parçalar halinde kırılmış fındık  *100 gr bitter çikolata parçaları

Yapımı:

Fındıkları granit veya döküm tavada orta ateşte kavurun, biraz soğuyunca soyun ve büyük parçalar halinde robottan geçirin veya havanda dövün.

Bir kase içinde kakaonun üzerine sıcak suyu koyun ve erimiş çikolata kıvamını alana kadar tel çırpıcı ile çırpın. Kek hamurunda kullanmak üzere oda sıcaklığına gelmesi için bekletin.

Oda sıcaklığına getirdiğiniz tereyağını mikser ile krema halini alana kadar çırpın. Ardından şekeri ekleyip 3 dk yüksek ayarda çırpın. Yumurtaları tek tek ekleyerek her seferinde en az 1 dk çırpın. Ardından kakaolu karışımı ekleyin ve çırpın. Unu eleyerek ekleyin ve çırpmaya devam edin. Son halini alan hamuru yine 3 dk yüksek hızda çırpın. Kabartma tozu olmadığı için çırparak havalandırmak önemli bu tarifte.

23-25 cm uzunluğunda dikdörtgen kalıba pişirme kağıdı yerleştirin. Çikolatayı 1 cm genişliğinde parçalar olarak kesebilir veya iri bir bitter damla çikolata kullanabilirsiniz. Çikolata ve fındığı kek hamurunun içine karıştırmayın. Karıştırırsanız pişerken dibe çöker ve kekin içine yayılmaz. Kekin her yerinde homojen olarak yer almasını istiyorsanız kalıba yerleştirirken biraz hamur koyup üzerine fındık ve çikolata parçaları koyun ve bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın. En üst kata yine aynı şekilde fındık ve çikolata koyun. Hamurun tamamını koyunca kalıbı yanlara doğru hafifçe sallayarak yerleşmesini sağlayın.

Önceden ısıtılmış fırında 180 ºC’de fansız ayarda 70 dk pişirin. Üzeri çatladığında içini göreceksiniz. Kürdan kek hamurundan kuru çıksa da gördüğünüz iç kesimdeki parlaklık kaybolup hamur iyice mat hal alana kadar pişirin. Pişirme işlemi bittiğinde fırını kapatın ve kapağını hafif aralayıp keki içinde 20 dk bekletin.

Kek oda sıcaklığına geldiğinde servise hazırdır ama buzdolabında bekletirseniz kıvamı daha yoğun olacaktır.

Bu yazı daha önce 2991 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.271 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın