Çörekler Ekmekler İtalyan işi

Foccacia: Türkleşmiş bir İtalyan Ekmeği

Foccacia ekmeği artık bizim mutfağımızın da bir parçası olabilir bence çünkü o kadar Türk damak tadına uygun ve o kadar çok yapılır oldu ki artık resmi otoritelere seslenmek lazım 🙂 Şaka bir yana, İtalyan, Türk ve Yunan mutfağı birbirine öyle yakın ki kim neyi, ilk ne zaman yapmış diye araştırmaya kalksak neler çıkar kim bilir. İtalyan’la başlayıp Yunan’a neden geçti bu kız derseniz çok eskilerden bir söz varmış Türk, Yunan ve İtalyan halkının benzerliğini anlatmak için: Bir yüz, bir ırk (Una faccia, una razza) ama sonraları Türkler bu deyimden çıkarılmış ya da Avrupa’dan uzaklaşmış ve şuan sadece Yunan İtalyan benzerliği için kullanılıyor. Ama ben bu sözü içimde hep taşıyorum…

Yıllar önce Milano’da yaşayan İtalyan arkadaşımın evinde kahvaltıyı Türk mutfağını temsilen ben hazırladığımda masada menemeni tatmış ve gözleri yaşarmış bir babayla karşılaşmıştım. Çocukluğunda Sicilya’da babaannesinin ona bundan yaptığını sonra hiç yemediğini anlattı ve tabi yiyince çocukluğuna gitmiş… Artık ikinci evimiz hissine kapıldığım Thassos adasından son ayrılışımızda arkadaşımızın annesiyle vedalaşmak için evine uğradığımızda bahçesinden topladığı dolma biberleri, kırmızı kapyaları doldurmuş koca bir tencere zeytinyağlı nefis dolma yapıyordu… Bunun gibi o kadar çok örnek var ki bizzat içinde olduğum ya da okuduğum, duyduğum…

Foccacia pizza hamuruna benzer bir hamurdan yapılan oldukça gözenekli, kabarık bir ekmek. Ekşi maya ile yapılan versiyonda yine oldukça gözeneklidir ama hamurun kıvamı daha toktur. (Ekşi maya ile yaptığım tarif burada) Burada kuru instant maya veya yaş maya kullanılıyor ve oldukça hafif bir ekmek oluyor. En güzel tarafı ise bu ekmeğin üzerine sürülen zeytinyağı ve koyulan malzemelerde saklı. Damak tadınıza göre ve fırında ekmekle aynı sürede pişme derecesine göre istediğiniz şeyleri koyabilirsiniz. Sarımsaklı zeytinyağını pişmeden önce veya piştikten sonra üzerine sürebilirsiniz ki ben domatesli için öyle yaptım…

Malzemeler:

  • 500 gr beyaz un (protein oranı yüksek olursa daha iyi olur)
  • 8 gr instant maya / 16 gr yaş maya
  • 10 gr tuz (2 tepeleme çay kaşığı)
  • 450 ml su
  • Zeytinyağı

Foccacia hamurunun hazırlanması:

Tüm kuru malzemeleri koyun ve karıştırın.

Suyu ekleyip iyice karıştırın bir tahta kaşık yardımıyla.

Hamur tam homojen olmasa da hamur kıvamını aldığında üzerine zeytinyağ gezdirin.

Üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında beklemeye alın. En az 18 saat isterseniz 24 saat hatta 36 saat mayalamaya bırakın.

İlk birkaç saat içerisinde buzdolabında olmasına rağmen kabaracaktır. Çıkarıp kenarlarından hafifçe katlayarak havasını alın ve tekrar üzerini kapatarak buzdolabına kaldırın.

Buzdolabından çıkardıktan sonra yine yanlardan katlayarak havasını alın.

Kullanacağınız tepsi veya tepsilerin tabanına göre kesilmiş pişirme kağıtları yerleştirin.

Üzerine hafifçe şekil verdiğiniz, tepsiye göre kenarlarını ayarladığınız hamuru koyun ve üzerine biraz yağ gezdirip oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın.

En az 2 saat veya en fazla 4 saatte iki-3 katına çıkmış olacak hamur ve artık şekil vermeye hazır olacak.

Üzerine koymak istediğiniz malzemeleri hazırlayın. Burada 2 farklı üst malzeme kullandım. Birinde çeri domates ve biberiye, diğerinde ise siyah zeytin ve biberiye var.

Ekmeğin üzerine zeytinyağı gezdirin ve elinize de biraz zeytinyağı sürün. Parmaklarınızın uç kısımlarını hamura batırarak, tepsinin dibine değecek şekilde delikler açarak hamurda kabarcıklar oluşturun. Hamurun tüm yüzeyi için uygulayın.

Üstüne koymak istediğiniz malzemeleri özellikle iri olanları biraz derine inecek şekilde bastırarak koyun böylece pişerken hamur tekrar kabardığında üst malzeme çok dışarda kalıp yanmasın. Kabarınca ancak diğer yüzeyle aynı hizaya gelecektir.

Domates, zeytin, biberiye, belki taze kekik, soğan, sarımsak,vb lezzetlerle süsleyin.

Üzeri kızarana kadar 220 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda üzeri kızarana kadar pişirin.

Fırından çıkardığınızda en az 15 dk kesmeden önce bekleyin. Üzerine ilave olarak zeytinyağı gezdirebilirsiniz veya dövülmüş sarımsağı zeytinyağına ilave ederek ekmeğin üzerine sürebilirsiniz. Oda sıcaklığına gelene kadar tadına bakmak için dayanamazsanız kesmeden sadece kopararak alın. Çok sıcakken bıçak değdiğinde maalesef hamur olabiliyor değdiği alan.

Afiyet olsun

Bu yazı daha önce 1567 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.404 times, 5 visits today)

Bir Cevap Yazın