Kekler Tatlı Hayat Tarifleri

Fındıklı ve Çikolata Parçalı Alman Keki

Dilini hiç bilmeden de bir ülkenin klasik bir tarifini kendi dilinden arayıp bulabilmek harika bir şey. Yani sahip olduğumuz teknoloji ve tüm araçlar sadece hayatımızı kolaylaştırmak için değil aslında hayatımızı geliştirmenin kolaylaşması için. Ama yanlış anlaşılmış gibi geliyor bana bu konu. Bana gelen bazı sorulara, yorumlara bakarak bunu düşünüyorum. Çoğu zaman büyük hesaplardaki yorumları da sırf insanları anlamak için okuyorum. Hayatımız kolaylaştıkça biz geriliyorsak orada yanlış bir şey var demektir. Hayatımız kolaylaştıkça daha da ilerlemeli, daha dolu dolu bir hayat için fırsat bulabiliyor olmalıyız.

Bugünlük sosyal mesajlı giriş yazımı kısa kesiyorum. Aslında daha çok var söyleceklerim ama tarifi bugün paylaşmak için pazar sabahı 7’de uyanmış biri olarak tarife geçiyorum. Bu bir Alman keki. Bir şekilde karşıma çıktığında hoşuma gitti görüntüsü, tahmin etmeye çalıştım lezzeti. Sonra epey aradım Almanca sayfalarda. Birkaç tarifi finale bıraktım. Küçük ölçülerde 2 tarif denedim ve kazanan Lindt çikolatanın Almanya’daki sayfasında paylaşılan bu tarif oldu. Benim de bir kaç ufak dokunuşum oldu tabiki ama tarifi değiştirecek şeyler değil bunlar. Hem görüntüsü, hem dokusu hem de lezzetiyle kahvenize, çayınıza eşlik edecek harika bir kek. Biraz porsiyon olarak büyük olduğundan 4 yumurtayla değil de 3 yumurta veya 2 yumurta ile de yapabilirsiniz. O zaman tüm diğer malzemeleri yumurtayı hangi oranda azaltmışsanız ona göre azaltmalısınız.

Başlamadan önce pasta yapımında kullandığım malzemelere göz atabilirsiniz aşağıdaki linklerden:

Kek kalıpları listesi

Pastacılık malzemeleri listesi

Ev ve mutfak aletleri

Çikolata ve kakao listesi

Fındıklı ve Çikolata Parçalı Alman Keki Malzemeler: (24 cm çapında dilimli kek kalıbı)

  • 250 gr un
  • 250 gr fındık tozu veya çok ince çekilmiş fındık
  • 4 yumurta
  • 200 gr beyaz toz şeker
  • 200 gr tereyağı (yumuşamış)
  • 200 ml süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 160 gr çikolata (80 gr sütlü+80 gr bitter ya da istediğiniz biri)

Kekin Yapımı:

Fırını 180 C, fansız ayarda ısıtmaya alın. (Kekleri asla fırın ısınıp ışığı sönmeden fırına koymayın)

Kullabacağınız kek kalıbı benim burada kullandığım gibiyse önceden yağlayın ve hazır edin. Bu tarife özel olarak fındık tozundan kalıbın içine serpiştirin. Yağlı olduğu için fındıklar üzerine yapışacak ve keki kalıptan çıkardığınız fotoğrafta gördüğünüz dış dokuyu elde edebileceksiniz.

Yumuşamış tereyağı ve toz şekeri mükserin yüksek ayarında çırpın.

Yumurtaları da ilave ederek yüksek ayarda çırpmaya devam edin.

Sütü ekleyin ve düşük ayarda çok kısa çırpın.

Un, kabartma tozu ve tarçını ekleyip yine düşük ayarda kısa süre çırpın.

Fındık tozunu ilave edin ve spatula ile karıştırın.

Çikolatanın çok çok küçük parçalar halinde olması gerekiyor. Ben Callebaut damla şeklinde olan bitter kullandığım için onu robottan geçirdim. Kalıp halindeyse çikolatanız rendeleyebilirsiniz ya da ince ince doğrayabilirsiniz. Hem tozlarının oluşması hem de çok minik parçalar haline gelmesi sonucu etkileyecek.

Çikolatayı da ekleyip spatula ile karıştırdıktan sonra karışımı kek kalıbına dökün ve önceden ısttığınız fırına koyun. Benim kullandığım 24 cm ‘lik kalıpla 55 dakikada pişti ama kalıba göre farklılık göstereceği için mutlaka pişerken gözlemleyin ve kürdan tamamen kuru çıkana kadar kürdan testine devam edin.

Oda sıcaklığına geldiğinde kalıptan çıkarıp servis yapabilirsiniz. Yani hem ılık hem de soğuk haliyle oldukça lezzetli bir kek. Sonrasında mutlaka buzdolabında saklayın ve servis öncesinde çıkarıp biraz oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Afiyetle

Bu yazı daha önce 3019 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 3.076 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın