Ölçüler

Ölçüler ve Küçük sırlar da diyebiliriz.

Tarifler içerisinde bahsediyorum ama ayrı bir sayfada hepsinin birarada yer almasının daha iyi olacağını düşündüm. Özellikle de ben tariflerde gr ölçüleri verdiğim için evinde mutfak tartısı bulunmayanların tarifi deneme çekincelerini ortadan kaldırmak istedim. Tabi ki mutfak tartısının bir mutfağın olmazsa olmazı olduğunu yine tekrar edeceğim ama olsun. Tartı alana kadar bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında başka gerekli bilgiler de mevcut. Öncelikle bardak, kaşık gibi mutfak aletleriyle ölçüm yapmak için bir tablomuz var :

ÖLÇÜLER 1 Su Bardağı 1 Yemek Kaşığı 1 Kahve Fincanı 1 Çay Bardağı
Tozşeker 170 gr 30 gr 60 gr 80 gr
Kakao 80 gr 15 gr 35 gr 45 gr
Un 125 gr 20 gr 40 gr 55 gr
Nişasta 100 gr 20 gr 40 gr 50 gr
Sıvıyağ 150 gr 10 gr 55 gr 65 gr
Fındık, badem
içi
110 gr 15 gr 45 gr 55 gr
Ceviz içi 95 gr 10 gr 30 gr 40 gr
Pirinç 160 gr 20 gr 70 gr 80 gr
Bulgur 170 gr 20 gr 65 gr 80 gr
Salça 220 gr 40 gr 85 gr 95 gr
Tereyağ 15 gr
Tuz 20 gr

Eskiden su bardağı her evde aynıydı nerdeyse, bir standardı vardı ve tariflerde onu kullanmak kolaydı ama artık o kadar farklı bardaklar var ki su bardağı ile ölçmek bana doğru gelmiyor açıkcası. Tabi eğer tarifteki tüm ölçüler su bardağı ile verilmişse o zaman doğru olabilir çünkü malzemelerin biribirine oranları aynı olacaktır.

 

Sıvı hesabı yaparken ise bence en güzel yöntem elinizde miktarı belli olan, örneğin 200 ml kutuda süt veya 500 ml kutuda süt gibi bir malzemeyi bir bardağınıza koyarak o bardağın ne kadar sıvı aldığını görmek ve sabitlemek, sonrasında bu hesabı kullanarak ölçmek.

Eğer şekerle aranız iyi değilse verilen ölçülerde oransal olarak %10 veya %20 küçültme yapabilirsiniz. Eğer çok şekerli seviyorsanız aynı şekilde arttırabilirsiniz, şeker biraz daha tercihe göre değişebilicek bir madde. Benim tariflerimdeki şekerler genel olarak azaltılmıştır. Bu nedenle şekerli seviyorsanız benim tariflerimdeki şeker oranını rahatlıkla arttırabilirsiniz.

Bir başka önemli bilgi, pastaların en az bir gece buzdolabında beklemesi zorunluluğudur. Hatta cheesecakeler 2 gece beklerse daha da güzel olur. Fırında pişirildikten hemen sonra servis edilebilenler genelde kurabiyeler, börekler ve kekler oluyor. Pastalardaki ayrı malzemelerin, krema, mousse, kek vb. biribirine temas ederek tatlarını birleştirmeleri gerekiyor.

Kurabiye hamurlarını ise yoğurduktan sonra en az 30 dk buzdolabında bekletirseniz şekil vermeniz kolay olur, hem de malzemeler birbirine karışmış olur, lezzeti artar.

Esmer şeker ile toz şeker arasında kalori açısından bana göre kayda değer bir fark yok ama esmer şeker tabiki daha doğal. Ama verilen tarifte esmer şeker varsa ve evinizde yoksa sakın tariften vazgeçmeyin, sonuçta değişen bir şey olmaz. Tabi pudra şekeri ile toz şeker değiştirelemez, sonuçları çok farklı olur.

Cheesecake ve pasta kremalarında sıkça krem peynir kullanılır. Türkiye’de nedense labne peynir ile pasta yapılmaya alışılmış ama ben tercih etmiyorum. Çünkü labne tuzlu bir peynir. Bir tatlı yapmak için tuzlu peynir kullanırsanız hedeflediğiniz tada ulaşmak için daha fazla şeker eklemeniz gerekir. Bu da sonucu fazlasıyla etkiler, tuzu bastırmak için şeker koyma yöntemi çok da işe yaramaz açıkcası. Bu nedenle pastada kullanmak için taze krema peynirleri kullanın.

Vanilya; bence pastada en önemli bileşenlerden çünkü pasta ya da kurabiye, tatmak üzere olduğunuz bu lezzeti ağzınıza yaklaştırırken ilk önce kokusunu alırsınız. Yani tadından önce kokusuyla tanışırsınız ve eğer o koku güzel bir vanilya kokusu ise o zaman gülümseyerek tadarsınız. Toz vanilya pek güçlü değil ve toz olduğu için kıvam da deişikliğe neden olabilir. En güçlü vanilya kokusu ve tadını sıvı vanilya esanslarında alırsınız.

Ben krema olarak tikveşli kullanıyorum, kıvamından ve lezzetinden oldukça memnunum. Taze krema olarak, 200 ml’lik küçük karton kutularda, bazı marketlerde dolapta, bazı marketlerde sütlerin hemen yanında görebilirsiniz. Kremayı açmadığınız takdirde dolapta saklamanıza gerek yok fakat açtıktan sonra kalanı mutlaka buzdolabında saklamalı ve süt ürünü olduğu için fazla bekletmemelisiniz.

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 10.522 times, 16 visits today)

2 thoughts on “Ölçüler”

  1. Merhaba,

    Trakya Çiftliği olabilir, Metro’nun kendi markası olabilir.

    Teşekkürler

Bir Cevap Yazın