Yurtiçi Gezileri

Fotoğraflarda Alaçatı…

Alaçatı 14

Alaçatı 4

Kısa bir Alaçatı ziyaretinden geriye kalan fotoğraflar bunlar. Neredeyse bir saat bile sürmeyen instagram ile fotoğraf turumdan bu kadar çok güzel fotoğraf çıktığına göre tüm sokaklara girecek olsam daha neler çıkardı siz düşünün.

Alaçatı 12

Alaçatı biraz karışık duygular uyandırdı bende. Normal şartlarda bu fotoğraflarda görünen böylesi güzel bir yere delicesine hayran olurdum ama Alaçatı’ya olamadım.

Alaçatı 11

Kuşkusuz nedeni, bir panayırda gezermiş gibi hissettiren insan akını. Bazı sokaklarda ilerleyebilmek pek mümkün olmuyor, hatta bazen trafik oluşuyor.

Alaçatı 1

Görmek için gelen insanları eleştirmek gibi bir niyetim tabiki yok, zira ben de görmek için gittim ama ister istemez Floransa’da gördüğüm bir duvar yazısı aklıma geldi: “Tourismo=Terrorismo” yani “Turizm=Terörizm”. Sanırım böyle güzellikleri turizm adı altında kirletiyor ve hatta tüketiyoruz.

Alaçatı 7

Bu kadar kalabalıkken bu fotoğrafları nasıl çektiğimi sorarsanız; sabah 8 civarında ve gece 1’den sonra diyebilirim. Bu saatler turistsiz turistik mekan çekimleri için çok idealdir. Ama sabah erken saatte çekim yapıldığında henüz uyanmamış şehrin hareketini yakalamak pek mümkün olmuyor. Masaların üzerine ters çevrilmiş sandalyeler, kapatılmış panjurlar, kapı önünde görmeyi beklediğimiz güzel masalar yerine çöp kovaları olabiliyor.

Alaçatı 9

Tabi yine de kalabalığın örttüğü bir güzelliktense henüz uyanmamış bir güzelliği tercih ederim.

Alaçatı 10

Tabi bir nedeni daha var bu güzel beldeye ısınamamın: esnaflar ve tavırları.

Alaçatı 6

Tabi doğallığını ve misafirperverliğini yitirmemiş mekanlar da var elbet ama bir elin parmak sayısını geçmez.

Alaçatı 8

Alaçatı 5

Bir de sonbaharda veya güneşli bir kış gününde görmek istiyorum Alaçatı’yı, belki o zaman yalnız ve sessiz olur. Bu güzel evler, sokaklar daha bir huzur verir insana.

Alaçatı 3

Alaçatı 13

Belki de bir zaman sonra turizmin yönü değişir, belki de insanlar akın halinde gelmez. Talep azalınca esnaf da arz ettiği hizmeti değiştirir. Normale döner hayat ve huzur gelir sokaklara. İşte o zaman hayran olabilirim delicesine Alaçatı’ya.

Bu yazı daha önce 5291 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.197 times, 1 visits today)

2 Yorum

Bir Cevap Yazın