Gurme Yazılar Yurtiçi Gezileri

Kaş’tan Nefis Lezzetler…

BiLokma Restaurant 3

Kaş’ın doğal güzelliği, havası, dağları, evleri ve insanları o kadar güzel ki, mutfaklarının çok özel olmasına gerek kalmamış. Tabi bu biraz taraflı bir anlatım oluyor ama Kaş havasını alanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Kaş mutfağının ve restoranların çok gelişmemesinin en önemli nedeninin Kaş’ta restoran işleten insanların çoğununun, başka işlerde çalışırken Kaş’a sevdalanıp oraya yerleşen ve asıl mesleği mutfaktan çok uzak olan insanlar olduğu söylenir. Yani gittiğinizde size servis yapan kişi belki de aslında çok iyi eğitim almış, kurumsal hayatta çalışmış, büyük şehirlerden birinde yüksek standartlı hayat yaşarken kendini Kaş’a taşımış bir insan olabilir.

BiLokma Restaurant 1

Kaş’ta güzel bir yemek için önereceğim ilk adres öğlen yemeği veya akşam üstü yemeği için uygun olan, çok lezzetli bir mekan : Bi Lokma. Ağaçların gölgesinde kalan küçük bahçesini begonviller sarmış. Ahşap sandalyelerle, yaz renkleriyle döşenmiş, Kaş limanına nazır bir bahçesi var. Bi Lokma Restaurant limandan otellerin olduğu bölgeye çıkan yokuş üzerinde yer alıyor. (Hükümet Cad)

BiLokma Restaurant 2

Izgara köftesi, anne köftesi tadında sade ve lezzetli. Mantısı ise yaz mevsimine uygun, domatesli ve yoğurtlu makarna şeklinde, çok hafif. Çok çeşitli otlardan oluşan salataya eklenen fesleğen de salatanın tadını değiştirmiş.Nar ekşisi Kaş’ta ayrı bir güzeldi. Yemek yediğimiz her yerde kullanılan nar ekşisini çok beğendim. Ve yine Kaş’ta içtiğimiz ayranlar çok lezzetliydi. Daha önceki ayran tatlarından dolayı burda da ayran tercih ettik ama maalesef ayran yemekler gibi yüksek lezzet puanı alamadı. Ama genel ortalamaya bakıldığında Bi Lokma kesinlikle çok yüksek bir puanı hak ediyor.

Zaika restaurant2

İkinci adres, Kaş’ta rakı balık içerikli yemeklerden sıkılan, farklı ve lezzetli bir akşam yemeği arayanlar için: Zaika Restaurant. Hayta Meyhanenin arkasında kalan, koca bir bahçeye yayılmış, salaş bir restaurant. Yerlere serilmiş taşlar, ahşap masalar ve ağaçlarda asılı sarı ışıklarla çok güzel bir atmosfer oluşturmuş. Bahçenin girişinde kurulmuş ocakta pişen etler servis ediliyor. Menü tamamen kırmızı et, ciğer ve salatalardan oluşuyor. Yemek öncesi gelen peynir ve tereyağı otlarla tatlandırılmış. Yine yemek öncesi servis edilen pideler de baharatlı ve salçalı bir sosla tatlandırılmış.

Zaika restaurant1

Ocakta pişirilen sarımsaklar nar ekşisi ve zeytinyağıyla servis edildiğinde masada bir hareketlilik yaratıyor. Roka, taze nane, maydonoz, yeşil soğan ve dereotunun ince kıyılmasıyla hazırlanan nar ekşili Toros salata nefis. Etin her çeşidi ayrı ayrı lezzetli. Şarap çeşitlerinden bölgeye ait yerel şarap Mira güzel bir seçim.

Zaika restaurant 3

Bu yazı daha önce 4949 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 730 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın