Yurtiçi Gezileri

Eski Foça’dan yeme içme önerileri

Foca 7Eski Foça, güzel doğasıyla, harika insanlarıyla bozulmamış bir Ege ilçesi olarak kaldı aklımda ve ayrılırken de tekrar geldiğimde yine böyle bir ruh haliyle karşılamasını istedim hep. Çünkü esnafından, otel işletmecisine, sokakta gezinen yerlisinden turistine kadar bütün insanlar çok doğal ve iyi niyetliydi. Bana sadece kazıklanacak turist gözüyle bakan tatil beldesi esnafından nefret ettiğimi anlatmama gerek yok zaten herkes onlar için aşağı yukarı aynı şeyi hissediyordur. Belki benim kendimce ekstra, nefretin ötesinde tepki olarak yaptığım, kendilerinden hiçbir şekilde alışveriş etmemek veya hizmet satın almamaktır. Ya da alışveriş sonrası farkettiysem tepkimi kendisine karşı dile getirmektir.

Fokai 1

Evet gelelim Foça’nın restoranlarına: İlk tercihim Fokai Restaurant. Şehir merkezinde liman etrafında kalan balıkçıların arasında değil, biraz arkada, ara sokakta yer alıyor. Ve bu, bilmeyenin asla bulamayacağı, adreste büyük bir restoranla çok fazla kişi ağırlıyor. Mezeler şahane, Foça’nın yerli şarabı denenmeye değer ve deniz levreği muhteşem. Tıka basa yedikten sonra  adam başı 45 TL hesabı görünce de ister istemez şaşırıyor insan. Bu yemeğin aynısını İstanbul’da yemek tam 2 katına patlardı çünkü.

Fokai 2

Fokai’ye giderken beklentim deniz ürünlerinin muhteşem olması, taze olmasıydı falan filan ama asla orada yiyeceğim karpuzun, benim için karpuzun tarifini değiştireceğini düşünmemiştim. Sanırım yediğim en güzel karpuzdu ve daha önce yediklerimden çok farklıydı. Foça tatilinin tadı damağımda kaldı yani her manasıyla.

Oskar Köfte1

İkinci adres: Oskar Köfte. Meydandan çarşı içine giren, kısa ve üzeri asma kaplı çok güzel bir sokakta Oskar Köfte. Her akşam rakı balık fazla gelir diyen tatilciler için nefis bir seçenek. Köftelerde taze ve lezzetli et tadını alarak, soğuk bira eşliğinde keyif yapabilirsiniz. Meze çeşitleri konusunda da geyet başarılılar.

Oskar Köfte2

Sanırım, her yönüyle Foça tatilimin tadı damağımda kaldı.

Bu yazı daha önce 6625 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.981 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın