Çilekli Tartlar Tatlı Hayat Tarifleri

Çilekli Çıtırlı Turta

Tartlarla ilişkim yeni başladı diyebilirim. Önceleri pek sevmezdim. Ama artık her şeye açık olan bir varlık halindeyim ve eskiden tatmak bile istemeyeceğim bir şeyi bugün bayılarak yiyorum. Ve anlıyorum ki bayıldığım tat aslında benim içimden geliyor, tabağımdan değil…

Çilekli denemelere bir yenilik getirmek istedim bu kez. Pişmiş çileğin nefis tadını çıtır tartla birleştirmek istedim. Önce farklı bir hamurla yaptım. İç dolguyu çok beğendim ama hamuru bu dolguya yakıştıramadım. Sonra üstüne kafes yapmaya çalıştım ama onu da olduramadım. Derken hem üstünü de kapatsın hem de kıyır kıyır olsun derken streusel kullanmak geldi aklıma. Taban klasik bir Fransız tart hamuru (pate brisee). Sade olarak da oldukça lezzetli ve tatlı. İç dolgu önceden pişirilmiş nişastalı çilek püresine sonradan eklenen çiğ çilekler. Bir kez de turtanın içinde o püreyle birlikte pişiyor. Üst taraf ise hep çıtırlığını koruyan nefis bir streusel katmanı yani pütür pütür bir şekerli hamur. Hepsi birleştiğinde ve fırından pişen çilek kokusu geldiğinde ise o artık nefis bir çilekli turta.

Turta Tabanı için Malzemeler: (25-28 cm çap)

 • 230 gr beyaz un
 • 40 gr badem unu/tozu
 • 70 gr pudra şekeri
 • 140 gr tereyağı
 • 1 yumurta
 • 1/8 çay kaşığı tuz

Malzemeleri bardak/kaşık ölçüsüne çevirmek için bu tabloyu kullanabilirsiniz.

Taban hamurunun yapımı:

Stand mikserle yapacak olanlar için:

 1. Yumurta hariç tüm malzemeyi mikser haznesine koyun.
 2. Min-1 ayarı arasında 2-3 dk tüm malzemeler tamamen minik pütürler halini alana kadar karıştırın.
 3. Yumurtayı ekleyin ve 1 dk içinde hamur hazır olacaktır.
 4. Makineden aldıktan sonra tezgah üzerinde biraz yayarak elinizle 1-2 dk yoğurun.
 5. Streç filme sararken 15-20 cm genişliğinde bir disk oluşturun elinizle bastırarak, böylece çıkardığınızda direk merdane ile açılmaya uygun olacak.
 6. Buzdolabında en az 1 saat mümkünse 2 saat bekletin.

Elde yoğuracak olanlar için:

 1. Yumurta hariç tüm malzemeyi yoğurma kabına koyun ve parmak uçlarınızla yoğurun.
 2. Hamur kendiliğinden toplanmayacak önce sadece tereyağı ile birleşen kuru malzemelerin minik minik parçalar oluşturması sağlanacak. Crumble hamurundan daha da kuru olacak şekilde.
 3. Yumurtayı hafifçe çatalla çırpıp ekleyin ve şimdi kurabiye hamuru kıvamı alana kadar yoğurun.
 4. Streç filme sararken 15-20 cm genişliğinde bir disk oluşturun elinizle bastırarak, böylece çıkardığınızda direk merdane ile açılmaya uygun olacak.
 5. Buzdolabında en az 1 saat mümkünse 2 saat bekletin.

Üst Katman Streusel Malzemeler:

 • 120 gr un
 • 80 gr şeker (Esmer şeker varsa 40 gr esmer+40 gr beyaz daha güzel olur)
 • 80 gr tereyağı (oda sıcaklığında)

Streusel Yapımı:

Bütün malzemeleri koyup elinizle yoğurun. Homojen bir hamur olamayacak, küçük parçalar halinde üzerine serpiştirilmek üzere kenarda bekletin.

Çilek Dolgusu Malzmeler:

 • 1 kg çilek
 • 150 gr beyaz toz şeker
 • 20 gr nişasta (buğday veya mısır)

Çilek Dolgusunun Yapımı:

 1. Dilimlenmiş 400 gr çileği, toz şekeri ve nişastayı blender kabına alın
 2. Tamamen homojen olana kadar blenderdan geçirin.
 3. Küçük bir tencerede orta ısıda sık sık karıştırarak pişirin.
 4. Çileğin piştikçe gelen kokusu arttığında ve nişastadan kaynaklanan bir kalınlaşma olduğunda ocaktan alın. (Yaklaşık 20-25 dk)
 5. Karşım sıcakken içine dilimlenmiş olan kalan çilekleri ekleyin. Dilimler en fazla yarım cm kalığında olsun.

Karıştırıp soğumaya bırakın. Bir gece önceden yaparsanız soğumasını beklemeniz uzun zaman almayacaktır.

Bu malzemeler 25 cm turtayı doldurdu ve 8-9 cm genişliğinde bir küçük turta daha doldurdu. Kullanacağınız kalıbın genişliğine göre çilek miktarını değiştirmeniz faydalı olur.

Ya da kalan dolguyu tekrar blenderdan geçirip evde minikler varsa dondurma kalıplarında dondurup eskimo yapabilirsiniz.

Turtanın Birleştirilmesi:

Bu kısmı instagram hikayesinde izleyebilirsiniz.

Tart hamurunu buzdolabından çıkardıktan sonra 4-5 dk oda sıcaklığına yaklaşmasını bekleyin.

Unlanmış tezgahta bir yuvarlak şeklinde açın.

Hamur kalın ve tok olduğundan açarken yanlardan çatlama yapacak; elinizle o çatlak yerleri içeriye doğru bastırıp kenarları düzleyin.

Şeklini kontrol ederek yuvarlak oluşturmaya devam edin.

Tart kalıbınızı yuvarlağın ortasına koyduğunuzda kenarlardan 5-6 cm fazlalık oluştuğunda açmayı bırakabilirsiniz.

Açma işlemi sırasında hamurun zemine yapışmasını engellemek için hep arada sağ sola hareket ettirirseniz tabanı yapışmaz. Ama eğer yapıştıysa uzun bir spatula veya uzun düz bir bıçakla, hamur sıyırma aletiyle, vb hamurun tabanını serbest bırakacak şekilde altından geçirin.

Ellerinizin avuç içi tezgaha bakacak şekilde düz olarak hamurun altına sokup iki elnizle aynı anda hamuru kaldırıp tart kalıbınıza yerleştirin.

Çatlaklar kırılmalar olabilir kenarlarda hemen elinizle birleştirin veya yapıştırın.

Kenarları tepsiye değdirecek şekilde parmağınızla hafifçe bastırarak yerleştirin.

Tüm kenarların yerleştiğinden emin olduktan sonra merdane ile tüm kalıbın kenarlarının üstünden geçin ki fazla hamurlar düzgün bir şekilde kesilsin.

Tekrar hamurun tüm zemine ve kenarlara oturduğunu elinizle dokunarak test edin ve eğer kenarlarda fazlalık kaldıysa bıçakla traşlayın.

İç kısım veya kenarlar pürüzsüz olsun diye düşünmeyin, hafif çukurlar olabilir, yamalar olabilir. Bunlar tartın, turtanın doğasında var.

Tabanda bir yemek çatalı ile sık aralıklarla delikler açın.

Pişmeye hazır haliyle buzdolabında en az 20 dk bekletin. 1 gün de bekleyebilir, ertesi güne devam etmek isterseniz.

Tart tabanını buzdolabından çıkarıp 170 C fanlı ayarda üzeri hafifçe sararana kadar pişirin. 10-15 dk arasında süreceketir.

Fırından çıkarınca oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Ardından üzerine çilek dolgusunu ekleyin ve hazırladığınız streuseli parça parça en üst kata serpiştirin.

Ardından bir tatlı kaşığı ile üst kısımda küçük pencereler açarak streusel katmanının arasından çileklerin görünmesini sağlayın.

Tart kalıbını mutlaka bir başka tepsi içerisine koyarak pişirin; hem almak daha kolay olur hem de dolgudan taşan olursa fırına yapışmaz.

180 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda üzeri kızarana kadar pişirin. 60 dk veyaz daha uzun bir süre alabilir tartın büyüklüğüne göre ve çilek miktarına göre. Pişme sürecini takip etmeniz için önce fırından pişmiş çilek kokusu gelmeye başlayacak, ardından üst katmanın kabardığını göreceksiniz ve sonra çilek dolgusunun o küçük pencerelerden dışarı taşmaya çalıştığını ve kalıbın yanlarından akmaya çalıştığını göreceksiniz. Bu haliyle de 10 dk pişirdikten sonra artık alabilirsiniz.

Kalan tart hamurundan başka küçük bir tart yapabilirsiniz ya da minik kurabiye şekilleri vererek turtanın yanında pişirebilirsiniz. Kurabiye olarak da oldukça lezzetli bir hamur. Ya da dondurucuya kaldırabilirsiniz, başka bir turta yaptığınızda kalan hamurla sonradan birleştirebilirsiniz.

Turta soğuyana kadar sadece koklayarak yetinmek ve beklemek gerekecek. Oda sıcaklığına geldiğinde servis yapabilirsiniz.

Tazeliğini ve çıtırlığını en az 3 gün koruyacaktır ama sonrasında yumuşar, o nedenle kişi sayısına göre turtanın büyüklüğünü oranlamanız iyi olur.

Afiyet olsun..

Bu yazı daha önce 5512 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 4.589 times, 2 visits today)

Bir Cevap Yazın