Az şekerli Çikolatakolik Pasta Tatlı Hayat Tarifleri

Kestaneli Yılbaşı Pastası


Yılbaşı için bu kez önden bir hazırlık yaparak bir pasta tasarlamak istedim. Ve sonra anladım ki bu, yeni yıl için içimdeki heyecanı ve enerjiyi yansıtıyor. Sadece eylemlerime bakarak da anlayabilirim aslında kendimi demek ki! Ve bugün fotoğrafları seçim için incelerken fark ettim ki renkler var odağımda; yeşil, kırmızı, beyaz yani tam da bu yıl gerçeğe dönüştürmek için sabırsızlandığım hayalimi dizayn ettiğim renkler ve inanın pasta ile hiç ilgisi yok o dizaynın, o sadece bir dekor. Nasıl anlamlı bağlar örüyoruz değil mi aslında hayatımızda? Sadece biraz uzaktan bakınca kolayca anlayabileceğimiz ve bize çok etkili mesajlar, sinyaller veren bağlar.

Bir aydır dilimden düşürmüyorum; “bu yıl benim yılım olacak” deyip duruyorum. Ve sonra yine bu anlamlı bağ benim karşıma youtube’da “biz ne düşünüyorsak ona dönüşüyoruz” diye anlatan bir video çıkarıyor. Bu konuyu hiç anlatmadığım bir arkadaşım bir alıntı mesaj iletiyor buna benzer. Hani internette gezinirken bir sitede bir şeye bakıyor ve sonra onu başka bir şekilde karşımızda buluyoruz ya. Yani google’a ben ayakkabı arıyorum sinyali veriyoruz bir ayakkabı mağazasının internet sitesinde gezinerek; sonra da google bize o ayakkabıyı başka platformlarda bulup getiriyor; bak sen bunu istiyordun diye. Yani internette bizi izleyen google’a verdiğimiz mesajı net olarak evrene de verirsek bir şekilde o da bize başka başka alanlarda, başka şekillerde bir şeyler getiriyor. Ve aslında önemli bir fark var ki; bu mesajı biz evrene hep veriyoruz ama ne mesaj verdiğimizin çoğu zaman farkında olmuyoruz.

Uzun zamandır blog yazılarımın sayısı bu seneki kadar olmamış. Şöyle bir istatistiklere bakayım derken bir de baktım yazdığım yazılar resmen benim geçen bir yılımı anlatıyor. O ay neye odaklanmışım; neler yazmışım, ne zaman yazmışım diye hepsini incelerken günlüğümde sayfalarca bir yıl sonu yazısı oluşturdum. Tüm ayları tek tek özetledim. Henüz ne kazandım, ne öğrendim kısmına girmedim. Sadece bir döküm çıkardım. Tek kelimeyle anlatmak zorunda kalsam bu yıl için ne derdim diye düşündüm uzun uzun. Ve aklıma tam da Türkçe karşılığını bilmediğim halde “tekamül” kelimesi geldi. Ve bir de baktım ki sözlüğe; olgunlaşma, gelişme anlamına geliyormuş. Evet, 2019 benim için zorluklarla dolu bir olgunlaşma, gelişme yılı oldu.

Son olarak bu yazıya başlamadan 2019 yılının başında yazdığım bu yazıyı okuduğumda farkındalığımı arttırmak ve meditasyonda ilerleme kaydetmiş olarak yıl sonu yazımı yazmayı dilediğimi gördüm. İlk paragraflar gösteriyor ki farkındalığımı arttırmayı başarmışım. Ve yürekten söyleyebilirim ki meditasyon yapmak bana bu yılın zorluklarının üstesinden gelmekte ve o tek kelimedeki olgunlaşmayı, gelişmeyi göstermekte en büyük yardımcım oldu.

Ve gelelim bu pastanın tasarımına; içine, dışına, hissettirdiklerine. Önce kafamda dış görüntüsünü canlandırdım; sonra içine geçtim. Yumuşak bir kek istiyordum. İlk yaptığım kek çok güzeldi ama bu pastada almak istediğim tat değildi, kek olarak ikram edildi 🙂 Sonra kestaneyi nasıl kullanırım diye düşündüm, araştırdım ve önceki deneyimlerimle böyle hafif tatlı bir kestane ezmesi oluşturdum. Sonra kestaneyi neyin içine koyacağımı düşündüm uzunca… İşte böyle parça parça bir tat oluştu. Hayalimdeki ilk tadım tam da gerçek oldu: İnce bir güzellik sarıyor insanı, mest ediyor ve tatlı bir gülümseme bırakıyor. Tıpkı “tekamül” ile özetlenen yılımın ardından bende geriye kalan gibi…

Kek için malzemeler: (2 ayrı kek, 4 kat)

 • 8 yumurta
 • 100 gr beyaz toz şeker
 • 100 gr esmer toz şeker
 • 120 gr erimiş tereyağ
 • 40 gr toz kakao
 • 1 paket kabartma tozu
 • 120 gr beyaz un
 • 2 tatlı kaşığı sert bir kahve (americano veya filtre kahve) ya da su
 • 1 tutam tuz

Kekin yapımı:

 • Yumurtaların beyazını ve sarısını ayırarak farklı çırpma kaplarına koyun. Yaz ayında yumurtayı oda sıcaklığına getirmek için bekletmeyin ama mutfak soğuksa yarım saat önceden çıkarmanız yeterli.
 • Tereyağı eritmek için çok kısık ateşte sadece çoğunluk eriyip bir parça erimemiş kalacak şekilde bekletin. Ocaktan alınca karıştırmaya devam ederek erimeyen kısmı da eritin. Bir kenarda beklemeye alın.
 • Yumurta beyazını, beyaz şeker ile birlikte orta ayarda mikserde 5 dk çırpın. Sertleşmiş bir köpük olana kadar çırpın. Kabı ters çevirdiğinizde akmıyorsa olmuş demektir, daha fazla çırpmayın. Kenara alın.
 • Yumurta sarılarını esmer şeker ve vanilya ile 3 dk orta derecede mikser ile çırpın.
 • Un, kakao, kabartma tozu ve tuzu ayrı bir kaba eleyerek koyun.
 • Tereyağı, kahve veya suyu ve yumurta sarısı karışımını bu kuru maddelerin olduğu karışıma ekleyin ve homojen olana kadar 2 dk çırpın.
 • Bu karışımın içine yumurta beyazının 1/4 kadarını koyup iyice karıştırın ve bu karışımın yumuşamasını sağlayın. Ardından bu karışımı, yumurta beyazının olduğu karışıma 3 parça halinde ayrı ayrı koyarak bir spatula ile sadece tek yöne olacak şekilde karıştırın. Karıştırma hareketinin tek yöne olması ve yumuşak olması önemli çünkü yumurta beyazının köpüğünü çok kaybetmemek gerekiyor.
 • Eğer aynı ölçüde (22-23 cm) 2 kalıbınız varsa hamuru iki kalıba eşit miktarda bölün. Eğer ikinci keki pişirmek için tekrar aynı kalıbı kullanacaksanız hamuru mutlaka önden ölçün ve yarısını kalıba koyup pişirin. Pişen kek oda sıcaklığına geldiğinde kalıptan çıkarın ve kalıbı yıkayarak diğer keki pişirin.
 • 180 C önceden ısıtılmış fırında fansız sadece alt üst ayarda 18 dk pişirin.
 • Kekler oda sıcaklığına geldiğinde kullanabilirsiniz ama bir gün önceden buzdolabında bekletirseniz kullanımı daha kolay olacaktır.

Çikolatalı Krema için Malzemeler:

 • 200 gr bitter kuvertür çikolata
 • 100 gr sütlü kuvertür çikolata
 • 3 paket (3*200 ml) krema
 • 50 gr tereyağ
 • 25 gr kakao

Çikolatalı Krema Yapımı:

 1. Tüm malzemeleri bir tencere koyun ve orta ısıda ocakta sürekli karıştırarak pişirin.
 2. Karışım iyice homojen olduktan sonra kaynama noktasına gelmesini bekleyin.
 3. Baloncuklar oluşmaya başladıktan 2 dk sonra ocağı kapatın ve soğumaya alın.

Beyaz Çikolatalı Mus Malzemeler:

 • 400 ml krema
 • 200 gr beyaz kuvertür çikolata
 • 20 gr tereyağ

Beyaz Çikolatalı Mus Yapımı:

 1. Çikolatayı ben mari usulü eritin ve eridikten sonra tereyağı ekleyip karıştırın. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.
 2. Kremayı kullanmadan önce 3-4 saat buzdolabında veya 30-45 dk dondurucuda bekletin. Mümkünse çırpmak için kullanacağınız kabı da buzdolabında bekletin. Kremayı çırpma kabına alın ve hızlı ayarda çırpın. Ortalama 2-3 dk içinde krema hacmen 3 katına çıkacaktır ve sert bir hal almış olacaktır.
 3. Üzerine erimiş çikolata ve tereyağ karışımını ilave edin ve sadece homojen olana kadar çırpın, fazla çırpmayın. Pasta birleştirme işlemi öncesi en az 6 saat hatta mümkünse bir gece buzdolabında bekletin.

Tatlı Kestane Parçaları için malzemeler:

 • 500 gr kabuklu kestane (soyulmuş ağırlık 400 gr)
 • 50 gr toz şeker
 • 2 tatlı kaşığı bal

Tatlı Kestane Parçaları Yapımı:

 1. 500 gr kabuklu kestaneyi ortalarından çizin.
 2. Haşlamak için ocağa alın; kaynamaya başladıktan 5 dk sonra ocaktan alıp hemen soymaya başlayın.
 3. Bu aşamada biraz acele etmelisiniz, soğudukça kestaneler kabuktan ve zarından daha zor ayrılıyor. Aynı şekilde 5 dk değil de daha uzun kaynatırsanız kestaneyi bütün olarak soymanız mümkün olmayacaktır.
 4. Soyduğunuz kestaneleri bu kez 350 ml kaynamış su, 50 gr toz şeker ve 2 tatlı kaşığı bal ile tekrar haşlamaya başlayın.
 5. Kestaneler kaşıkla ezilecek kadar haşlandığında suyunu da tamamen çekmiş olacaktır. Bu aşamada ocaktan alın. (20-25 dk sürer)
 6. Kestanenin büyükçe parçalarını seçerek 1/4’ünü ayırın ve geri kalanı kaşıkla ezerek yer yer parçalı bir ezme elde edin. Bunu beyaz çikolatalı mus içinde kullanacaksınız.
 7. Ayırdığınız iri parçaları da küçük parçalar halinde doğrayın ve çikolatalı kremanın içinde kullanmak üzere bekletin.

Kestaneli Yılbaşı Pastasının Birleştirilmesi:

Önce kekleri ikişer kat olacak şekilde yani toplam 4 kat olarak kesin. Pasta kesme teli kullanmak bu aşamada oldukça önemli; eğer yoksa çok uzun bir bıçakla kesmek gerekecek. Tel ile keserken kalınlık ayarı yapılabildiğinden eşit olarak kesmek mümkün ama bıçakla bu ayarı biraz zorlayabilirsiniz.

Keklerden birinin üt katını pastanın tabanı yaparak başlayın. Tabanı çalışacağınız tezgaha yerleştirin. Bu bir pasta standı olabilir veya bir karton pasta altlığı veya en basitiyle kekin dışına taşmayacak şekilde kesilmiş bir pişirme kağıdı. Yumurta fırçası ile kekin üzerini hafifçe süpürün ki kırıntılar varsa temizlensin.

Çikolatalı kremayı ölçerek eşit miktarda 2 kaseye alın. İlk kasenin yarısını kekin üzerine koyun. Küçük parçalar olarak doğradığınız kestaneleri bunu üzerine koyup kremayı bıçakla yayın. Tekrar üzerine kalan kremayı koyup üst kısım tamamen düz olana kadar pasta üzerinde yayın.

2. kek katını yerleştirin. Bu kez beyaz musu buzdolabından çıkarıp ölçerek eşit miktarda 2 kaseye koyun ve birini dış kaplamada kullanmak üzere buzdolabına kaldırın. Orta kata kullanacağınız musa ezdiğiniz parçalı kestaneyi koyun ve karıştırın. Ardından kek katını üzerine koyup dümdüz olana kadar başka bir bıçakla yayın.

3. kek katını koyduğunuzda birinci kattaki işlemin aynısını uygulayın.

4. katı koyduğunuzda pastayı hafifçe bastırarak yanlardan taşan var mı, açık kalan var mı diye bakın ve taşanlarla boşlukları düzeltin. Dışına taşan bir şey kalmayacak şekilde düzeltin. Dış kaplama için ayırdığınız mustan biraz alıp çok ince bir kat halinde hem üstünü hem de yanları kaplayın. Bu bir nevi astar işlemi, o yüzden oldukça ince olmalı. Ardından buzdolabına kaldırıp en az yarım saat bekletin.

Bu astar kaplama ve tekrar dondurma pastayı daha iyi kaplamanızı sağlayacak ama vaktiniz yoksa direk kaplamaya geçebilirsiniz.

Beklettiğiniz pastayı çıkarıp yine buzdolabında bekleyen musla bir temiz bıçakla ve hatta arada bıçağı değiştirerek her tarafını sıvayın. Bu kısım biraz el alışkanlığı istiyor ama emin olun ilk astardan sonra bile eliniz alışacaktır. Bir nevi ressam gibi düşünün kendinizi ve fırçanızla pastayı güzelleştirdiğinizi.

Süslemek için ben yılbaşı nedeniyle kar görüntüsü vermesi için bu top çikolataları kullandım; renk vermesi için şekerleme ve sitenin bahçesinden kestiğim kokinaları kullandım 🙂 Kendi pastanızı süslemeyi sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Ve bu yıllık benden bu kadar diyerek; herkese mutlu, sağlıklı, enerji dolu güzel bir yıl diliyorum…

Bu yazı daha önce 7511 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 6.122 times, 2 visits today)

4 Yorum

Bir Cevap Yazın