Tartlar Tatlı Hayat Tarifleri

Vişneli Turta

Temmuz 2021. Pek Amerikalı bir tarifi biraz bizim mutfağımıza yaklaştırmayı denedim bu kez. Amerikalılar için “cherry pie” milföy hamuruna benzeyen bir hamurla yapılıyor ve çiğden oluşturuluyor. O haliyle denedim aslında önce ama pek uymadı damak tadıma. Sonra Fransız tart hamuruyla daha az şekerli ve daha az dolgulu daha çıtır bir turta yaptım. Hatta daha az dolguyla bile yapılabileceğini düşünüyorum ama bizim mutfakta bir tarife ulaştıktan sonra onun tekrar pişmesi için sıra gelmesi çok zor oluyor. Eğer bir tatlı yapılacaksa o mutlaka yeni bir deneme oluyor. Tarif son halini alana kadar bazen bir kaç kez yapıldığı oluyor ama sonra yerini başka yeniliklere bırakıp gidiyor. Bazen instagramda eskilerden tarifimi uygulayıp fotoğrafını paylaşanlar olduğunda benim de canım çekiyor 🙂

Tart Hamuru için malzemeler: (23 cm yuvarlak kalıp)

 • 230 gr beyaz un
 • 40 gr badem unu/tozu
 • 70 gr pudra şekeri
 • 140 gr tereyağı
 • 1 yumurta
 • 1/8 çay kaşığı tuz

Malzemeleri bardak/kaşık ölçüsüne çevirmek için bu tabloyu kullanabilirsiniz.

Taban hamurunun yapımı:

Stand mikserle yapacak olanlar için:

 1. Yumurta hariç tüm malzemeyi mikser haznesine koyun.
 2. Min-1 ayarı arasında 2-3 dk tüm malzemeler tamamen minik pütürler halini alana kadar karıştırın.
 3. Yumurtayı ekleyin ve 1 dk içinde hamur hazır olacaktır.
 4. Makineden aldıktan sonra tezgah üzerinde biraz yayarak elinizle 1-2 dk yoğurun.
 5. Streç filme sararken 15-20 cm genişliğinde bir disk oluşturun elinizle bastırarak, böylece çıkardığınızda direk merdane ile açılmaya uygun olacak. Bu şekilde 2 parça halinde sarıp buzdolabına kaldırın.
 6. Buzdolabında en az 1 saat mümkünse 2 saat bekletin.

Elde yoğuracak olanlar için:

 1. Yumurta hariç tüm malzemeyi yoğurma kabına koyun ve parmak uçlarınızla yoğurun.
 2. Hamur kendiliğinden toplanmayacak önce sadece tereyağı ile birleşen kuru malzemelerin minik minik parçalar oluşturması sağlanacak. Crumble hamurundan daha da kuru olacak şekilde.
 3. Yumurtayı hafifçe çatalla çırpıp ekleyin ve şimdi kurabiye hamuru kıvamı alana kadar yoğurun.
 4. Streç filme sararken 15-20 cm genişliğinde bir disk oluşturun elinizle bastırarak, böylece çıkardığınızda direk merdane ile açılmaya uygun olacak. Bu şekilde 2 parça halinde sarıp buzdolabına kaldırın.
 5. Buzdolabında en az 1 saat mümkünse 2 saat bekletin.

Vişneli iç dolgu malzemeler:

 • 300 gr çekşrdeklerş çıkarılmış vişne
 • 100 gr beyaz toz şeker
 • 20 gr nişasta (buğday veya mısır)

İç Dolgunun Yapımı:

 1. Tüm malzemeyi bir orta boy tencereye alın ve orta ateşte vişneler pişene kadar hafifçe karıştırarak pişirin.
 2. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.

Turtanın Oluşturulması:

Buzdolabından turta hamurunun önce bir parçasını çıkarın

Buzdolabından çıkardıktan sonra 4-5 dk oda sıcaklığına yaklaşmasını bekleyin.

Unlanmış tezgahta bir yuvarlak şeklinde açın.

Hamur kalın ve tok olduğundan açarken yanlardan çatlama yapacak; elinizle o çatlak yerleri içeriye doğru bastırıp kenarları düzleyin.

Şeklini kontrol ederek yuvarlak oluşturmaya devam edin.

Tart kalıbınızı yuvarlağın ortasına koyduğunuzda kenarlardan 5-6 cm fazlalık oluştuğunda açmayı bırakabilirsiniz.

Açma işlemi sırasında hamurun zemine yapışmasını engellemek için hep arada sağ sola hareket ettirirseniz tabanı yapışmaz. Ama eğer yapıştıysa uzun bir spatula veya uzun düz bir bıçakla, hamur sıyırma aletiyle, vb hamurun tabanını serbest bırakacak şekilde altından geçirin.

Ellerinizin avuç içi tezgaha bakacak şekilde düz olarak hamurun altına sokup iki elnizle aynı anda hamuru kaldırıp tart kalıbınıza yerleştirin.

Çatlaklar kırılmalar olabilir kenarlarda hemen elinizle birleştirin veya yapıştırın.

Kenarları tepsiye değdirecek şekilde parmağınızla hafifçe bastırarak yerleştirin.

Tüm kenarların yerleştiğinden emin olduktan sonra merdane ile tüm kalıbın kenarlarının üstünden geçin ki fazla hamurlar düzgün bir şekilde kesilsin.

Tekrar hamurun tüm zemine ve kenarlara oturduğunu elinizle dokunarak test edin ve eğer kenarlarda fazlalık kaldıysa bıçakla traşlayın.

İç kısım veya kenarlar pürüzsüz olsun diye düşünmeyin, hafif çukurlar olabilir, yamalar olabilir. Bunlar tartın, turtanın doğasında var.

(Çilekli turta videolarında detaylı görebilirsiniz bu aşamaları, linke tıklayın.)

Tabanı pişirmeden doğruca buzdolabına kaldırın. Üst kat için buzdolabında kalan hamuru çıkarın ve onu da tart kalıbınızda 2 cm daha geniş olacak şekilde açın.

Tekrar buzdolabına kaldırın, turtanın üstünde kullanmak için soğuk olması önemli.

Vişneli harcı tabana koyun ve bir kaşıkla eşit miktarda yayın.

Buzdolabında bekleyen üst katmanı çıkarın. 1 cm genişliğinde şeritler halinde kesin.

Başka bir pişirme kağıdı üzerinde büyüklüklerine göre kafes olacak şekilde ayarlama yapın. Yani turtanın üzerinde görmek istediğiniz şeklin provasını yapın.

Sonra turtanın üzerine yerleştirin. Tam bir kafes örgüsü yapmak için şeritleri kaldırıp altından geçirmek gerekiyor fakat bunun için daha sert ve kalın bir hamur olması gerekli. Bu hamurda kafes örgüsünü yapmak zor. Ve aynı şekilde ince hamur olduğu için fotoğraftaki kafes örgüsü oldukça güzel oluyor. Kalın bir hamurda bu örgü güzel olmaz. Eğer daha küçük boyutta yaparsanız o zaman üst katman için de daha kalın bir hamur olur, o zaman deneyebilirsiniz belki tam kafes örgüsünü.

Örgüyü tamamladıktan sonra bir de dış sırayı yapıp tartın kenarlarını kapatmış olun.

Üzerine çırpılmış yumurta sürün ve biraz şeker serpiştirin.

180 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda üzeri kızarana kadar ve vişneli dolgu kafeslerden dışarı çıkmaya başlayana kadar pişirin. 40 dk alt üst ve 10 dk sadece alt olarak çalıştırdım ben fırını.

Turta oda sıcaklığına geldiğinde tabanı çıkan bir kalıp kullanmadıysanız kalıbın üzerini tamamen kapatacak şekilde düz bir tabak koyun ve dikkatlice kalıbı ve tabağı hiç ayırmadan çevirin. Ardından tabağın üzerinde ters duran turtanın üzerine servis yapacağınız tabağı yerleştirin ve tekrar birlikte çevirin. Böylece hiç el değmeden, kırılma tehlikesi olmadan turtayı servis tabağına almış olacaksınız.

Buzdolabında saklayarak servis yapılmasını tavsiye ederim ama eğer kısa zamanda tüketilecekse oda sıcaklığında kalabilir.

Olası sorular ve cevaplar:

Vişne yerine başka meyve kullanılabilir mi? Evet başka yemişler de olabilir, böğürtlen, frambuaz. Çilek olursa miktarın biraz artması gerekir. Onun için çilekli çıtırlı tart yazısına bakmanızı tavsiye ederim.

Sadece reçel veya marmelat kullanarak olabilir mi? Olabilir, Avrupa’da çokça marmelatla yapılır ama ben mevsimindeyken böyle bir dolgu yapmak istedim ve tabi reçel kadar tatlı olmasını da istemedim. Reçel kullandığınızda dolgu miktarı azalacağı için biraz daha kuru olabilir turta.

Tabanı çıkan tart kalıbı yoksa nasıl yapılabilir? Ben de öyle bir kalıp kullandım, nasıl çıkarılacağını tarifte anlattım.

Afiyet olsun…

Bu yazı daha önce 3840 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.889 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın