Çikolata ve Fıstığın Aşkı…

Damak çikolatanın reklamından aklımda kalan bu cümleyi bu pastanın adı olarak kullanmak istiyorum. Çikolata ve fıstık (şam fıstığı veya antep fıstığı) birlikte hem görüntü olarak, hem de lezzet olarak etkileyici oluyorlar. Bu pasta için fotoğraf aslında anlatıyor ne kadar lezzettli olduğunu. Ama benim ayrıca söylemek istediğim; bu pastadan sonra asla bir daha klasik pastane pastası yiyemiyor olmam.

Bu tarifte çikolatayı sabit tutmak kaydıyla fıstık yerine istenilen malzeme eklenebilir. Badem ve fındık krokan konulabilir veya vişne, frambuaz gibi meyveler eklenebilir. Damak zevkinize göre çeşitlendirelebileceğiniz bir tarif.

Kek için Malzemeler: (15-20 dilim)

 • 6 adet yumurta (oda sıcaklığında bekletilmiş)
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı vanilya aroması
 • 1,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 5 çorba kaşığı toz kakao
 • 200 gr sütlü + 200 gr bitter çikolata
 • 5 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ

Yumurta, şeker ve vanilya aromasını krema haline gelene kadar çırpın.

Karışıma sırasıyla mikrodalgada veya ben marie usulü eritilmiş çikolatayı, yağ ve yoğurdu ekleyerek iyice çırpın.

Kabartma tozu,un ve kakaoyu ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Karışımın ikiye bölünerek ayrı ayrı kalıplarda pişirilmesi gerekiyor. Tek kalıbınız varsa önce yarısını, sonra diğer yarısını pişirin. İlk pişen kek oda sıcaklığına gelmeden kalıptan çıkarmayın. Kekin tamamını tek seferde pişirmek şeklinin bozulmasına ve keserken dalgalanmalara neden olacaktır ve pasta tamamlandığında pek hoş görünmeyecektir. Bu nedenle ayrı ayrı pişirmek çok önemli.

180 C’de önceden ısıtılmış fırında fanlı ayarda yaklaşlık 25 dk, fansız ayarda 45-50 dk pişirin. Çıkarmadan önce kürdan batırarak piştiğini kontrol edin, kürdan kuru çıkmalıdır.

Kekler oda sıcaklığına geldiğinde dolapta beklemesi gerekir, en az 2 saat bekletilmeli. Bu nedenle kekleri bir gün öncesinden yapmak daha iyi olacaktır. Aynı şekilde krema ve ganaj da bir gün önce yapılırsa pastayı oluştururken zorluk yaşanmaz.

Çikolatalı mus için malzemeler:

 • 600 ml taze krema
 • 300 gr bitter çikolata

Musu hazırlamak için çikolatayı ben-marie usulü veya mikrodalga fırında eritin.

Köpürene kadar çırptığınız kremaya erittiğiniz çikolatayı ekleyin ve yine köpürene kadar çırpın. Dolapta en az 1 saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

Çikolatalı ganaj için malzemeler (dış kaplama):

 • 200 ml krema
 • 140 gr bitter çikolata
 • 1 yemek kaşığı bal

Kremayı ve balı hafif ısıda karıştırarak ısıtın ve önceden küçük parçalara ayırdığınız çikolatanın üzerine ilave edin. Çırpma teliyle karışım soğumadan iyice çırpın. Kullanmadan önce en az 1 saat buzdolabında bırakın.

Tüm karışımlar hazır olduğunda keklerin her birini ikiye kesin, bunun için büyükçe bir bıçak kullanabilir ya da sıkça pasta yapıyorsanız pasta kesme teli alarak onu kullanabilirsiniz, kesinlikle ikinci seçenek daha pratik ve güzel sonuçlar veriyor.

Pasta sıvama sırasında etrafında fazlasıyla krema ve kek parçası biriktiği için, pastayı oluşturma aşamasında tezgah üzerinde çalışmak daha iyi olacaktır ama sonrasında pastayı tabağa almak için büyük bir pasta spatulasına ihtiyaç var, eğer pastayı ordan kaldırmak için gerekli malzemeniz yoksa direk tabakta yaparak sonradan etrafını silebilirsiniz.

İlk kat iki taban katından biri olmalı, sonrasından o tabana ait üst kat, sonrasında sırasıyla diğer kalıptaki kek kullanılmalı. Kekler üzerinde bombeler varsa bıçak ile alınmalı, kabuk oluşmuş ise bıçak yardımıyla ince ince temizlenmeli. Tüm katların yüzeyi yumuşak ve düz olmalı.

ilk kata çikolatalı mus koyarak yayın. 2. kata için bol miktarda çikolatalı mus koyun ve fıstıkları ekleyin. Fıstıkların pastanın tamamını kaplaması gerekli.

Bu pasta için yaklaşık 200 gr fıstık içi kullandım. Fıstık içini ayıklanmış olarak malatya pazarında bulabilirsiniz. Ben kavrulmuş olanı tercih ettim çünkü kavrulmamış olanın görüntüsü koyu yeşil rengiyle çok çekici olmasına rağmen tadı bildiğimiz fıstık tadından uzak kalıyor. Tercih sizin tabi 🙂

3. kat için ise yine çikolatalı mus kullanın.

En üst katın kaplaması ise çikolatalı ganaj ile yapılmalı. Ganaj sürülebilir kıvamda olmalı, çok katıysa biraz erimesi için beklemeli, çok akışkan ise biraz dondurmalısınız. Dış kaplama fazlasıyla nazik bir iş olduğundan kıvam çok önemli.

Kenarlarda orta katlara kullanılan kremalardan çıkan parçalar olacakatır, kenarı sıvamaya başlamadan önce tüm çıkıntıları yok ederk kenarın tamamen düz olmasını sağlayın. Ayrıca kenardan bakıldığında katlar arasında boşluklar var ise onları da kalan mus ile doldurmalısınız. Aksi takdirde ganajı sürdüğünüzde katlar arasında kalıcaktır.

Sonrasında yavaş fakat aynı düzlemde devam eden hareketlerle sıvamayı yapın. En üst kattaki fazla kremayı büyük spatula ile yanlara taşırın.

Pasta dış kaplamasını sıvamak çok ustalık gereken bir iştir. Ama usta olmasanız da sıvama sırasında oluşan çigileri yok etmek kolaydır, sadece kapatmak için de süsleme yapmak şart. Üst katta bir problem varsa üst katı çikolata parçaları veya fıstık ile süsleyerek kapatabilirsiniz. Aynı şekilde eğer kenarlarda istemediğiniz bir görüntü oluştuysa yine çikolata parçalarını kenarlara yapıştırarak görüntüyü düzeltebilirsiniz. Ben kenarlar için rondodan geçirdiğim fıstıkları ve rendelenmiş çikolatayı kullandım. Bu tür süsleme için kullanılacak çikolatanın ise fazlasıyla donmuş olması gerekiyor, aksi takdirde süsleme sırasında eriyebilir ve şekli bozulabilir.

Bu pastanın başka bir versiyonu:

Çikolata tutkusu

Ölçüler ve pratik bilgiler için bakınız:

http://cafelontano.com/olculer/

Bu yazı daha önce 5105 kez okundu!

Print Friendly

3 thoughts on “Çikolata ve Fıstığın Aşkı…”

Bir Cevap Yazın