Çikolatakolik Kurabiye Tatlı Hayat Tarifleri

Çok Çikolatalı ve Fındıklı Kurabiye

Kasım 2021. Kurabiye sezonunu bir kaç hafta önce açmıştım ve hafiften bir yeni yıl havasına sokmak istiyordum sayfamı. Fakat son günlerde ekonomik gelişmeler bizi yakın gelecekten korkar hale getirince yeni yılın gelişini kutlama modunu biraz askıya almak durumunda kaldım. Mesleğim gereği gün içinde ekonomik göstergeleri hep yakından takip ediyorum ve maalesef gelişmelerin bize zor bir dönem yaşatacağını söylemek durumundayım. Tabi konunun ekonomik tarafını anlatmak bu sayfanın dışında kalmalı, onu yakın çevreme aktarıp uyarmakla yetiniyorum şuanda. Ama burada kısaca aktarmak istediğim yakın zamanda artık ülkemizde ekonomik açıdan farklı bir döneme giriyor olduğumuzu herkesin görmesi. Önce bunu kabul etmek ve ardından da hazırlanmak ve gerekli değişiklikleri yapmak zamanı şuan. Kısaca her gün alım gücümüz daha da düşüyor bugünlerde ve bu en basit haliyle şu demek: hiç bir harcama yapmadığımız halde bile paramız her gün azalıyor, işte durum bu!

Bu konunun devamını bir sonraki yazıma saklayarak tarife geçeceğim şimdi çünkü bu konuya girersem tarife varamam 🙂 Bu tarif fındık ve çikolatanın güzel ve pratik bir buluşması. Kurabiye adı altında pasta kadar şık ve farklı bir lezzet. Oldukça kısa süre içerisinde hazırlanıyor olması da en güzel tarafı. Bir Karadenizli olarak fındık almak isteyenler için yıllardır aldığım fındıkçının (Giresun Fındıkçım) hepsiburada satış linkini ekliyorum, bu adresten direk alabilirsiniz.

İki Çikolatalı ve Fındıklı Kurabiye Malzemeler (12-15 adet)

 • 115 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 80 gr esmer şeker
 • 40 gr beyaz toz şeker
 • 1 yumurta
 • 35 gr toz kakao
 • 130 gr un
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü
 • 85 gr fındık içi (kavrulmuş, soyulmuş ve iri parçalanmış)
 • 50 gr bitter parça çikolata
 • 50 gr sütlü parça çikolata

Bu tarifteki malzemelerden ihtiyaç duyduklarınızı bu linkle hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Yapımı:

Tereyağı ve şekerleri mikser ile çırparak krema haline getirin.

Yumurtayı ve vanilyayı ekleyin, çırpmaya devam edin.

Toz malzemeleri eleyerek ekleyin ve elinizle hafifçe yoğurun.

Fındıkların içinden kurabiyenin üzerine koymak üzere yapacağınız sayı kadar yani 12 veya 15 ya da daha küçük yapacaksanız o sayıya göre, her birinin üzerine 2 büyük parça fındık ayırın ve geri kalanı hamura ekleyin.

Çikolataları da aynı şekilde üzerine ikişer parça koyacak şekilde ayırıp geri kalanını hamura ekleyin. Özellikle sütlü olanları üstüne koymak üzere ayırın.

Hamuru hafifçe yoğurun.

Eğer dondurma kaşığı ile ölçekleyerek yapacaksanız direk yapabilirsiniz ama elinizle şekil verecekseniz 10 dk buzdolabında bekletip sonra şekil vermeye geçin.

12-15 adet top şeklinde kurabiye oluşturup ardından üst kısmına biraz elinizle baskı yapıp düzleştirin. Tabanı düz ve geniş, üstü hafifçe bombeli olacak.

Üstüne 2 adet fındık parçası ve 2 büyük çikolata parçası yerleştirin ve hafifçe bastırın.

Şekil verdikten sonra en az yarım saat buzdolabında bekletin. 1 gece de bekletebilirsiniz. Hatta bu şekilde şekil verilmiş haliyle düz bir zemin üzerinde kurabiyeleri dondurucuda bekletip dondurup, ardından poşetleyerek her an pişirmeye hazır şekilli kurabiyeler olarak da saklayabilirsiniz.

170C önceden ısıtılmış fırında fanlı ayarda içi yumuşak olsun isterseniz 13-14 dk, çıtır olsun isterseniz 15-16 dk pişirin.

Çıkardığınızda tepsi üzerinde oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Afiyetle ve sevgiyle

EPP

Bu yazı daha önce 2711 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.950 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın