Paris Yurtdışı Gezileri

Paris gece hayatından bir jazz bar: Le Caveau de la Huchette

Paris’te canlı müzik yapan bir jazz bar ve hatta içinde dans eden genç, yaşlı tipik parizyenler (parisliler). Saint Michel’deki bol restaurant seçeneklerinden birinin ardından bu deneyimi yaşamak unutulmaz Paris hatıralarınız arasına girebilir.

Parisvegece

Le Caveau de la Huchette binasının tarihi 1551 yılında başlıyor. Giriş katının altında yer alan, dar bir merdivenle inilen bölüm tarihinde hep gizli toplantılar için kullanılmış. Fransız devrimi sırasında devrimcilerin toplandığı, özgürlüğü tartıştığı bir yer olmuş. Devrimin ardından bir süre kullanılmamış ve sonra atlantiğin karşı kıyısından gelen jazz müzikle tanışmış. 1946 yılından bu yana çok ünlü müzisyenlerin müzik yaptığı önemli bir jazz bar olmuş.

Şimdilerde ise her akşam başka bir gruba veya sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Tamamen duvarlarla çevrili, barınak ile kav arasındaki atmosferde müzik bir başka güzel oluyor.

Lecaveaudelahuchette 55

Ve de içeride yıllanmış bir kadro var ki, düzenli olarak orada dans ediyor ve gençlere dans etmeyi öğretiyor. Ya da benim durumumda olduğu üzere öğretmeye çalışıyor ama başaramayınca pek de uğraşmıyor çünkü yaşı belki de 60-70 arasında olan bu kırmızılı beyfendi yerinde duramıyor, bütün gece dans etmek ve dans ettirmek istiyor.

Lecaveaudelahuchette 33

Burada eğlenen, dans eden yaşları 50-60 üzerinde olan insanlar Paris’in, çok merak ettiğim ve içinde olmayı istediğim, eski zamanlarını hatırlatıyor bana.

Adresi çok basit. Önce açık adresi vereyim: 5, rue de la Huchette 75005 PARIS. Şimdi ise kolay bulmanız için kısa bir tarif vereyim: Notre Dame klisesinin ön bahçesinin hemen bitiminde yer alan köprüden (Petit Pont) karşıya geçince sağda nehir kenarında devam eden sokağı birinci sokak diye düşünürseniz Rue de la Huchette ikinci sokak oluyor. Sokağa girdiğinizde solda ikinci veya üçüncü bina. Karşıdan değil de sol yakadan gelecek olanlar için ise Saint Michel metro durağından Saint Michel Meydanına çıktıktan sonra, karşınızda nehir varken, sağda nehirden bir önceki sokak oluyor. Burası sokağın diğer girişi, o nedenle sokağa girince biraz ilerlemeniz gerekiyor.

Lecaveaudelahuchette 22

“C’est la vie”

Diğer Paris yazılarım için tıklayınız!

Bu yazı daha önce 4458 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 788 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın