Londra Yurtdışı Gezileri

Jamie Oliver ve Jamie’s Italian Restaurant

Jamie Oliver’ı anlatmak gibi bir iddiayla başlamış görünsem de aslında Londra’da yemek yemek için güzel bir adres vermek amacıyla yazıyorum bu yazıyı. Ama Jamie Oliver’ı biraz anlatmadan ya da anlamadan restoranı anlamak ve tanımak pek mümkün olmayabilir. Jamie Oliver, sanırım dünyanın en tanınan yüzlerinden. Genç yaşına rağmen (1975 doğumlu) yaptıklarına bakınca insanda şaşkınlıkla karışık motivasyon yaratıyor. Bir restaurantta çalışırken kısaca göründüğü bir tv belgeselinden sonra, 1997 yılında BBC televizyonu tarafından keşfediliyor ve 1999’da ilk TV programını yaparak büyük Jamie çılgınlığını başlatmış oluyor.

Jamie Oliver

Halen TV programı yapmaya devam ediyor ve bu zamana kadar yazdığı 18 kitabı var. Jamie’s Italian da dahil olmak üzere yedi farklı konsepte toplamda kırkın üzerinde restaurantı, Londra’da eğitim verilen üç yemek atölyesi var. Ve bunlara ek olarak yaptığı kampanyalar, başlattığı hareketler var. Çocukların okula sağlıksız beslendiğini ortaya çıkardığı ve bunu değiştirmek için başlattığı kampanyası “yemek bakanlığı” adında bir sosyal kurum haline geldi. Yemek devrimi adı altında başlattığı hareket ise herkesi çok kısa sürede şef yapmayı iddia ediyor. Jamie aynı zamanda Fifteen adlı restauranın eğitim bölümünde dezavantajlı gençleri ücretsiz eğitiyor ve onları muhteşem şefler haline getirerek kendi restoranında veya başka restoranlarda çalışmalarını sağlıyor.

Jamie Oliver with Gennaro

Jamie Oliver’ın kariyerinde çok etkisi olan ve Jamie’s Italian Restaurantlarının doğmasının da altında yatan bir isim var: İtalyan şef Gennaro. Çalıştıkları mutfakta tanışan ikilinin benzerliklerini anlamalarının üzerine Gennaro Jamie’ye “Sen italyan olmalıydın” diyor. Birlikte hazırladıkları bir kaç programı izledğimde anladım ki onlar yemek yapmaya tutkulu iki kaçık. Programda bir ormanda kamp ateşi yakıp üzerinde, balık, tavuk ve et pişirdiler ve sonra kendilerinden geçerek yediler hepsini, çıkardıkları garip sesler ve yüzlerindeki ifadeler ise bu işin komik tarafı heralde.

Jamie's Italian 1

Jamie’s Italian yakında Istanbul’da Zorlu’nun binasında açılacak ve tüm dünyada toplam 32 Jamie’s Italian Restaurant olmuş olacak. Londra’da benim tadına bakma fırsatı bulduğum Covent Garden’daki restoranı oldu. Aslında hep fazla popüler bulmuştum Jamie’yi ve o nedenle uzak durmuştum daha önce onun mekanından ama bu ön yargımı kırıp gitmem beni Jamie’nin gerçek dünyasıyla tanıştırdı galiba. Hatta bu popüler ve uzak Jamie’nin artık hayranı oldum bile diyebilirim. Kendisinin bir de inanılmaz güzel bir kitabını aldım, artık Jamie’nin tariflerini bile pişireceğim yani.

Jamie's Italian 3

Covent Garden’daki bu restoranın dizaynına bayıldım. Masada kullandığı peçeteden, menüye, kırmızı sandalyelerden ahşap masalara kadar ve hatta tuvaleti bile çok güzel, sıcak ve vintaj dizayn edilmişti. Garsonlar çok hızlı, sempatik ve neşeliydiler. Çalan müziklerin seçimi de Jamie’ye aitse eğer hayranlığım iyice artmış olacak; sıkça Coldplay ve alternatif rock çalıyor.

Jamie's Italian 2

Jamie's Italian 5

Menü oldukça renkli ve bol seçenekli: http://www.jamieoliver.com/italian/ adresinden menüyü inceleyebilir, gitmek istediğiniz restoranı seçebilirsiniz.

Jamie's Italian 4

 

Bu yazı daha önce 5718 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 976 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın