Çikolata Parçalı Antep Fıstıklı Fransız Keki

Tek kullandığım sosyal medya aracı instagram ama tek de olsa hala takipçilerimin ne istediğini tam anlayamamış durumdayım. Bazen çok beğenileceğini düşündüğüm bir şey beklediğimden az beğeni alıyor bazen de hiç beklemeden beğeni rekorları ile karşılaşıyorum. Şu zamana kadar anladığım tek bir şey var; bir paylaşım yapıyorsam mutlaka tarifi de olmalı! Ama ben de bazen dayanamıyorum; tarifi yazmak, fotoğrafları düzenlemek gibi işleri beklemeden o anı hemen paylaşmak istiyorum 🙂 Sonra takipçilerimden çok güzel yorumlar alıp dayanamıyor ve hemen tarifi paylaşıyorum şuan olduğu gibi…

Instagram’da gelen yorumlardan ve mesajlardan anladığım bir şey daha var; kolay tariflere çok ilgi gösterilirken benim pastalarım gibi zor tariflere pek ilgi olmuyor. Bunun nedeninin zor tarifi başarmak konusundaki kaygıdan mı yoksa kolayı seçmekten mi olduğunu ise henüz çözemedim. Oysa benim kitap yazarken kendime belirlediğim misyon zor görünse de aslında herkesin bu nefis tariflerini yapabiliyor olmasını sağlamak. Sanırım bunu daha çok anlatmam gerekiyor.

Tarife gelince; kitabın kekler bölümünü yazarken temel kek tarifi olan Fransız quatre quatre’dan bahsettim; sonra düşündüm ki sade ve temel haliyle de insanlara tanıtmam lazım bu tarifi. Ama kitabıma girecekse benim de içine birşeyler katmam gerekiyor dedim ve biraz çikolata ve nefis boz Antep fıstığı kattım. Neyseki ikinci denemede istediğim kıvama ulaştım ama ilk yaptığım haliyle kekin sadece bir dilimi dışında tamamı çöpe gitti. Ama yılmadım ve istediğime ulaştım!

Malzemeler:

*250 gr tereyağı  *250 gr şeker toz şeker  *5 yumurta  *225 gr un *100 gr bitter parça çikolata veya iri damla çikolata *50 gr soyulmuş tuzsuz Antep fıstığı

Not: Bu tarifte kabartma tozu yok!

Yapımı:

Oda sıcaklığına getirdiğiniz tereyağını mikser ile krema halini alana kadar çırpın. Ardından şekeri ekleyip 3 dk yüksek ayarda çırpın. Yumurtaları tek tek ekleyerek her seferinde en az 1 dk çırpın. Son halini alan hamuru yine 3 dk yüksek hızda çırpın. Kabartma tozu olmadığı için çırparak havalandırmak önemli bu tarifte.

Antep fıstığını granit veya döküm tavada orta ateşte kokusunu alana kadar kavurun. Nefis kokuyu alınca hemen ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

22-23 cm uzunluğunda dikdörtgen kalıba pişirme kağıdı yerleştirin.

Çikolatayı 1 cm genişliğinde parçalar olarak kesebilir veya iri bir bitter damla çikolata kullanabilirsiniz. Çikolata ve fıstığı kek hamurunun içine karıştırmayın. Karıştırırsanız pişerken dibe çöker ve kekin içine yayılmaz. Kekin her yerinde homojen olarak yer almasını istiyorsanız kalıba yerleştirirken biraz hamur koyup üzerine fıstık ve çikolata parçaları koyun ve bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın. En üst kata sadece çikolata koyun. Hamurun tamamını koyunca kalıbı yanlara doğru hafifçe sallayarak yerleşmesini sağlayın.

Önceden ısıtılmış fırında 180 ºC’de fansız ayarda 70 dk pişirin. Üzeri çatladığında içini göreceksiniz. Kürdan, kek hamurundan kuru çıksa da gördüğünüz iç kesimdeki parlaklık kaybolup hamur iyice mat hal alana kadar pişirin. Pişirme işlemi bittiğinde fırını kapatın ve kapağını hafif aralayıp keki içinde 20 dk bekletin.

Kek oda sıcaklığına geldiğinde servise hazırdır ama buzdolabında bekletirseniz kıvamı daha yoğun olacaktır.

Bu yazı daha önce 3058 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.838 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Çikolata Parçalı Antep Fıstıklı Fransız Keki”

  1. Merhaba Nuriye Hanım,
    Kabartma tozu kabartırken havalandırıyor, yoğunluk azalıyor buradaki kıvama göre.
    Sevgiler

  2. Evet Tuğçe hanım, detayda onu atlamışım; ekliyorum yazıya.
    Teşekkürler

Bir Cevap Yazın