Cheesecake Tatlı Hayat Tarifleri

Vişneli ve Beyaz Çikolatalı Cheesecake

Ağustos 2022. Bir süredir diyette olmanın verdiği bir ağırlık var yeni tariflerde. Aklımda ve defterimde bir sürü tarif tasarlıyorum ama hem diyetten hem de sıcaklardan harekete geçemiyorum. Ama bu cheesecake, vişneyi ilk kez pişirerek kek hamurunun arasına koyduğum bu bademli vişneli kek sırasında hemen kafamda yazılmıştı ve gerçeğe dönüşmek için fırsat kolluyordu.

Uzun zaman önce sade cheesecake tadını çok yukarı bir seviyeye çıkaran beyaz çikolatalı versiyonu tasarlamıştım. Yani sadece tasarlamak değil tabi uygun kıvamı bulmak için denemeler de yapmıştım. Ve böylece her şeyle uyumlandırabileceğim harika bir baz cheesecake tarifim oldu. Üstelik peynirin tadını beyaz çikolatanın yumuşattığı ve kıvamını yoğunlaştırdığı harika bir baz. Bazen kullandığım beyaz çikolata yerine gold kullanıyorum, bazen üzerine çilek koyuyorum bazen de çikolata döküyorum ama baz hep aynı. Bu kez de ara katlara az şekerle pişmiş, suyunu çekmiş ve tüm aromasını vermiş vişne koydum. Çiğ olarak koyulduğunda tam olarak pişmeyecektir ve de cheesecake dolgusunun çatlamasına neden olacaktır. Yani vişneyi pişmiş kullanmak hem tat hem de görsel açısından çok önemli. Diğer cheesecake tariflerime bu linkten ulaşabilirsiniz.

Vişneli ve Beyaz Çikolatalı Cheesecake Dolgu Malzemeleri (22-23 cm çapında kelepçeli kalıp için)

 • 550 gr taze krema peyniri (Pınar beyaz ve muadili)
 • 3 orta boy tam yumurta
 • 100 gr toz şeker
 • 150 gr krema
 • 10 gr tereyağı
 • 250 gr beyaz çikolata
 • 300 gr vişne + 3 yemek kaşığı toz şeker

Tek bir paket krem peynirle küçük bir ölçü yapmak isterseniz 20 cm kelepçeli kalıp için malzemeler:

 • 350 gr taze krema peyniri
 • 2 orta boy tam yumurta
 • 65 gr toz şeker
 • 100 gr krema
 • 10 gr tereyağı
 • 160 gr beyaz çikolata
 • 200 gr vişne + 2 yemek kaşığı toz şeker

*Malzemeleri bardak/kaşık ölçüsüne çevirmek için ölçüler sayfasına bakabilirsiniz.

Kullandığım malzemelerin bazılarını aşağıdaki listelerde görebilirsiniz:

Çikolata ve kakao listesi

Kek kalıpları listesi

Tartı listesi

Pastacılık malzemeleri listesi

Ev ve mutfak aletleri

Taban için malzemeler:

Taban için 1/2 ölçek tart hamurundan yapılmış kurabiye ve 50 gr eritilmiş tereyağı kullandım. Önceden yapıp pişirip dondurucuda sakladığım bir kurabiyeydi. Bu linkten tarife bakabilir, aynı şekilde 1 ölçü pişirip dondurucuda saklayabilirsiniz. Taban için kurabiyeleri yalnızca rondodan geçirdim, erimiş tereyağını ekleyip kalıbın dibinde bastırarak taban şeklini verdim ve buzdolabına kaldırdım yani pişirmedim. Ve nefis oldu!

Başka bir taban seçeneği olarak bu linkteki Orman meyveli cheesecake tabanı gibi yapabilirsiniz. Veya bu tarifteki kakaolu tabanı yapabilirsiniz.

Veya alışık olduğunuz bisküvili bir taban varsa yapabilirsiniz. Ben paketli ürün kullanmadığım için buna uygun bir tarifim mevcut değil.

Cheesecake dolgusu yapımı:

Önce vişneyi pişirin: Çekirdekleri çıkarılmış haliyle 300 gr vişneye 3 yemek kaşığı toz şeker ilave ederek küçük derin bir tencerede suyunu iyice çekene kadar kısık ateşte pişirin. Ardından soğumaya bırakın.

Oda sıcaklığındaki peyniri krema haline gelene kadar çırpın. Şekeri ekleyin ve 3-4 dk daha çırpın.

*Peynir ve diğer malzemeler oda sıcaklığında olursa çırptığınızda çok çabuk homojen olur ve pürüssüz bir karışım olur. Eğer soğuk olursa biraz daha kesik bir görüntüsü olur. Tadında bir değişiklik olmaz ama pişmiş halinin de pürüssüz görüntüsü oluşmayabilir.

Yumurtaları teker teker ilave ederek çırpmaya devam edin.

Çikolata hariç diğer malzemeleri koyarak pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpın.Çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin. Eriyen çikotalaya tereyağını ekleyip onun da erimesini sağlayın. Oda sıcaklığına geldiğinde cheesecake dolgusuna ilave edin ve spatula ile karıştırın.

Dolgunun 1/3’ünü kalıba koyun ve üzerine yer yer pişmiş vişneden ekleyin. Tekrar 1/3’ünü koyup kalan vişneyi de aralıklarla koyun ama vişnenin suyunu ayırın. En son kalan cheesecake dolgusunu da koyunca üzerinde mozaik desen elde etmek istiyorsanız yer yer damlaları koyup ardından bir bıçakla desen yapabilirsiniz.

Cheesecake’i pişirme aşamasına dikkat ederseniz pürüzsüz bir cheesecake elde edebilirsiniz. Eğer kelepçeli kalıp kullanıyorsanız bu aşamada kalıbının tabanını yanmaz folyo ile kenarlarını da tamamen kaplayacak şekilde sıkıca sarın. Hafif derinliği olan bir fırın tepsine koyun ve tepsiye cheesecake kalıbının ¼’üne gelecek şekilde su koyun ve pişirme işlemini bu şekilde yapın.

160 ºC önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda 1 saat 40 dk pişirin. Fırını kapattıktan sonra kapağını aralıklayarak 1 saat fırın içinde bekletin. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında en az 1 gece bekletin. Kalıptan çıkarmak için buzdolabında donmasını bekleyin.

Bu cheesecake bu sürede piştiğinde üzeri renk değiştirip biraz altın sarısına kayıyor. Eğer isterseniz 170C’de veya 180C’de daha kısa sürede pişirebilirsiniz fakat süreyi ve pişme derecesini ayarlamanız çok önemli. Üzerinin beyaz olması için 3 farklı şekilde pişirdim ben de. Son olarak üzerini folyo ile kapattım ama bu kez de pişme süresi çok uzadı ve çok daha nemli oldu. 170C’de kısa sürede pişirdim ama o düşük ısıdaki kadıfemsi doku kayboldu. Yani ideal sıcaklık 160C ve ideal süre 1 saat 40 dk olarak artık benim açımdan tescillendi. Ama siz farklı süreler denerseniz bana da mutlaka yazın olur mu?

Afiyetle…

Bu yazı daha önce 4389 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 4.100 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın