Budapeşte Gurme Yazılar Yurtdışı Gezileri

Budapeşte’nin eski ve güzel cafeleri…

       Budapeşte2

Dünyanın en güzel cafeleri listesinde ilk sırada Budapeşte’den bir isim var: New York Cafe. Bununla birlikte Budapeşte’de çok eski ve çok güzel olan başka cafeler de var: Cafe Gerbaud ve Central Cafe. Bu üç cafenin benim için etkileyicilik açısından sıralaması ise şöyle: Cafe Gerbaud, Central Cafe ve New York Cafe.

gerbeaud1

Cafe Gerbaud (1051 Budapest Vörösmarty tér 7-8), 1858 yılında, Henrik Kugler tarafından kurulmuş. Ailesinin çikolata ve şekerleme işi yapıyor olması nedeniyle bilgisi ve deneyimi çok olan Henrik, uzun süre Paris’te kalarak cafeler hakkında da bilgi edinmiş. Cafenin tasarımında dikkat çeken çokca mermer, bronz ve egzotik ağaçlardan elde edilen mobilyaların kullanılması. Avizeler ise Avusturya saraylarından esinlenerek dizayn edilmiş.

Budapest-Gerbeaud_MiroslavPetrasko

Budapeşte1

Çikolata, dondurma, makaron ve pasta konusunda dünyanın en iyi örneklerinden gösterilen Gerbaud ayrıca parakende olarak paketlenmiş ürünlerini başka mağazalarda da satıyor. Gerbaud’ya gidecek olursanız pasta seçmeden önce mutlaka pasta tezgahını inceleyin. Nefis kahvesinin yanında güzel bir pasta ve biraz da dondurma ile atmosferin keyfini çıkarın. Hatta pasta tadımı için karışık bir tabakları da mevcut. Vanilyalı dondurmasını ise tatmadan asla ordan ayrılmayın…

central

1887 yılında açılan Cafe Central, Budapeşte’nin ve hatta Avrupa’nın en eski cafelerinden biri. Bir zamanlar yazarların, ressamların, gazetecilerin, aktörlerin, üniversite hocalarının ve müzisyenlerin sıkça geldiği bir mekan olduğundan entellektüel buluşmaları ve onlara verdikleri destekle ünlü olmuşlar denilebilir.

3-cafe-society-ceiling_38769_600x450

Bir zamanlar 200’den fazla gazete ve dergiye abonelermiş ve referans kitaplardan oluşan büyük bir kütüphaneleri varmış. O dönem bazı periyodik yayınların çıkarılmasına ve edebi akımların oluşmasına ön ayak olmuşlar. Tüm bunları paylaşmak için de mekanı 24 saat açık tutyorlarmış, ta ki 2. Dünya savaşında zorunlu olarak kapanana kadar. Bir sonraki açılışı 2006 yılında olmuş ama yeni hayatında kütüphane ve düşünsel akımlar pek yer alamamış.

385904001_743c6f1014_z

Budapeşte5

Macar mutfağından seçeneklerin yanı sıra, bistro tarzında hafif yemekler servis ediyorlar. Pasta çeşitleri, kahveleri ve çayları ise ayrı güzel. Yüksek tavanı, sarı ışıkları, büyük penceleriyle insana huzur veren sıcak bir atmosfer yaratmışlar. Garsonları ise, genel macar halkının soğukluğuna karşılık oldukça sıcak ve kibarlar. Fiyatlar ise oldukça uygun.

9

Ve işte karşınızda dünyanın en güzel cafesi; New York Cafe! 1894 yılında, New York Hayat Sigortası firması kendileri için bir saray yaptırıyorlar ve giriş katı için de bu cafeyi dizayn ediyorlar. Bana göre, yapılmak istenen Amerikanın zenginliğini ve gücünü göstermek. Çünkü binanın içinde her ayrıntı zamanın lüksünü temsil ediyor. Tavanlar altın varaklarla kaplı, yerler muhteşem mermerlerle kaplı, her yer ışıl ışıl.

new-york-cafe

Bir cafeden çok saraya benziyor demek tuhaf olur tabi çünkü burası aslen bir saray. Ama işte bu nedenle bana cafe veya restaurant hissi vermedi. Parıldayan altın sarısı bile ortamı ısıtmaya yetmemiş, çok kasıcı bir havası var. Belki açıldığı dönemde başka bir havası vardı, belki kabarık etekli kadınlar içinde gezinirken daha sıcak görünüyordu, bilinmez. Şimdilerde sadece ünvanından dolayı turistlerin akınına uğruyormuş.

Budapeşte3

3

Aslında hem yemekleri hem de pastaları halen orjinalliğini ve lezzetini koruyor gibi görünüyor. Ama eskiye göre kötüye gittiğini idia ediyor eski mudavimler. Tadını bilemiyorum ama tabak dizaylanrı çok hoş kesinlikle. Her ne kadar kasıcı bir havası, asık suratlı garsonları ortamın güzelliğini bozsa da yine de dünyanın en güzel cafesini görmeden dönmek olmaz Budapeşte’den. Adres: 1073 Budapest, Erzsébet krt. 9-11.

 

Bu yazı daha önce 13186 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 5.095 times, 1 visits today)

1 yorum

Bir Cevap Yazın