Budapeşte Gurme Yazılar Yurtdışı Gezileri

Budapeşte’den Yeme İçme Hikayeleri

Bir seyahatin en güzel zamanıdır akşam yemekleri. Yorucu bir şehir turundan sonra, biraz dinlenmek ve biraz da eğlenmek ister insan. Yemek konusunu ciddiye alan gezgin, önceden araştırır ve nerede ne yiyeceğine karar verir, işini şansa bırakmak istemez ve aynı zamanda şehrin güzellikerini restoranlarda yaşamaya devam etmek ister. Bu nedenle vardır zaten şuan okumakta olduğun yazı…

Budapeşte, nerede ne yemek yiyeceğine karar vermeden gidilmemesi gereken bir şehir maalesef. Çünkü Macar mutfağı biraz zayıf ve biraz da lezzetsiz. Tek bir yemek adı geçiyor tüm tanıtımlarda; Gulaş. Neye benzer bu gulaş dersen; haşlanmış ettir, en kısa anlatımıyla. İlla yenilmeli mi dersen; görüntüsüne bakıp karar vermeli derim.

Cafe Kör

Cafe Kör

Tanıtacağım ilk adres Cafe Kör, (1051 Budapest, Sas Utca 17), misafirlerini sıcak karşılayan, küçük ve güzel bir restoran. Michelin rehberinde tavsiye edilen restoranlardan biri. Macar mutfağından az sayıda yemeği menüye dahil ederek, ağırlığı bistro yemekleri denen, temel ve sade yemeklere ayırmış.

Cafe Kör

Cafe Kör

Şarap seçimini şef garsona bırakarak, bir macar şarabı istemek hataydı ama hemen ardından gelen hafif ekşi mayalı Fransız bagetleri, güzel bir salata, zeytinyağlı mozarella tabağı hatayı telafi etti. Yemekler de oldukça güzeldi. Maalesef bir dezavantajı da var bu restoranın; nakit ödeme zorunluluğu. Neyseki fiyatlar yüksek olmadığından çok önemli değil ama yine de gitmeden önce bilmek gerek.

Cafe Ezaz Budapest

Ezaz Etterem

İkinci adres: Ezaz Etterem (1065 Budapest, Bajcsy Zsilinszky útca 15/a). Menüde Macar mutfağı ve İtalyan mutfağı var. Özellikle dışarıda yazan, “odun ateşinde pizza” çekici olduğundan içeri girme isteği uyandırdı. Seyahatte bozulan yeme alışkanlıklarına çok iyi gelen, sade bir pizza ile güzel bir akşam yemeği oldu. Pizzada mozarella, çeri domates ve roka vardı. Domates salatası olarak da söğüş halinde doğranmış domates ve soğan, ekşili bir sosla getirildi. Fiyatlar oldukça uygun ve kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcut.

cafe ezaz budapest

Üçüncü adres yine şehir merkezinden, Stephen Bazilikasının hemen karşısındaki güzel sokaktan: Tom George Etterem. Yine bir İtalyan restoranı ve yine bolca pizza seçeneği. Çok hareketli, büyük ve canlı bir mekandı. İstanbul’u anımsatan bir hareketliliği vardı mekanın. Yemek ve içki seçenekleri oldukça fazla ama tek dezavantajı garsonun antipatik tavırlarıydı.

Budapeşte

Budapeşte

Son olarak başka bir Michelin rehberinde yer alan restoran Speiz’den bahsedeyim. Tarihi merkez olan Buda’da, çok küçük bir meydana bakıyor ama dışarıda masası yok, biraz kapalı kutu göründüğünden ve turistik merkezin ortasında olduğundan girip girmemekte tereddüt yaşatıyor ama içeri girince aşağıda görünen güzel atmosferle tedirginlik yerini keyfe bırakıyor.

Cafe Speiz

EPP

Bu yazı daha önce 13194 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 3.130 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın