Yurtiçi Gezileri

Kaş sahillerinde dağ,deniz,güneş,çakıl kompozisyonu içinde…

Kaputaş 2

Kaputaş Plajı

Kaş’ın doğası, denize uzanan Toros Dağlarının eteklerinde oluşan koylar olarak özetlenebilir. Kaşa varmak için aşmak zorunda olduğunuz dağlar, Kaş’a ulaşımı zorlaştırmakla birlikte, onun zor ulaşılan gizli bir cennet olarak kalmasını sağlıyor aslında. En yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’ndan 110 km, Antalya Havalimanı’ndan ise 160 km uzaklıkta yer alıyor. Dağın eteklerinde yollar iyice birbirine dolanıyor ve yolu daha da zorlaştırıyor.

Kaputaş 1

Kaputaş Plajı

Kaş, Antalya iline bağlı bir ilçe ve şehrin en batı ucunda Muğla’nın ilçesi Fethiye ile komşu. Kaş-Fethiye yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajı ise Kaş’a gidenleri en çok büyüleyen plaj. Kaş’a 17 km uzaklıktaki bu eşşiz  plaj bir tür kanyon ağzı plajıymış. Dünyada pek eşi benzeri olmayan bu coğrafi yapıdaki plajda turkuaz renginin belirginligi en önemli güzelliği.  Yerin altından akan sular kıyıdaki kumların ve çakılların arasından süzülerek denize bu doğal rengini ve serinliğini veriyormuş. Bu doğal güzelliği korumak amacıyla, karayollarına ait olan bu bölgede plaj içinde tesis kurulmasına izin verilmemiş. Sadece şemsiye ve şezlong kiralama imkanı var. Karayolundan Kaputaş plajına inmek için 187 basamaklı merdiveni kullanmak gerekiyor. Ulaşım için yarım saat arayla Kaş’tan kalkan dolmuşlar mevcut.

 Delos Beach 2

Delos Beach, Limanağzı

Kaş’ın küçük limanından kalkan teknelerle varılan, kara ulaşımı olmayan Limanağzı bölgesi Kaş’ta tatil yaparken en çok zaman geçirilebilecek bölge kesinlikle. Kaşın doğusunda kalan bir koy Limanağzı ve bir kaç işletmeye ev sahipliği yapıyor: Delos Beach Hotel ise bunlardan biri.

Delos Beach 1Delos Beach, Limanağzı

Giriş ücreti ödemeden girilen Delos Beach’te bütün gün Limanağzının, dağ-deniz-güneş-çakıl birleşimiyle oluşan nefis manzarasını izleyebilirsiniz. İşletmeyi yeni devralan genç, İstanbullu işletmeciler tesiste yenilikler yapmaya başlamışlar. Hafif plaj yemekleri sunan güzel restaurantı, ağaçların arasında kalan kameriyeleri, esinti eşliğinde uyuyabileceğiniz hamakları ve güler yüzlü servis görevlileriyle çok güzel bir tesis burası. Konaklamak için plajın hemen arkasında yer alan ormanlık alanda bungalov ve taş ev seçenekleri mevcut. Tesise ait bir tekne ise otel misafirlerine özel seferler yapıyor. Daha fazla bilgi için: Delos Beach Hotel

limanağzı 1Limanağzı Koyu

Kaş’a gelen bir çok insanın tüm plajları gezdikten sonra yaptığı yorum, Limanağzı’nın Kaş’ta denize girmek için en güzel yer olduğu yönünde oluyor. Bu nedenle zamanı az olanların diğer plajları aynı gün içinde ziyaret edip, diğer günleri Limanağzı’na ayırlamalarını öneririm.

küçük çakıl

Derya Beach, Küçük Çakıl

Kaş şehir merkezinin hemen kıyısında, otellerin bulunduğu sokağın alt paralelinde yer alan Küçük Çakıl Plajı’nda Derya ve Çınarlar adlı iki tesis yer alıyor. Denizden epey bir yüksekte konumlanan tesislerde Meis adasını izleyerek Kaş’ın keyfini çıkarmak mümkün.

büyük çakıl

Büyük Çakıl Plajı

Kaş’ın bir diğer ünlü plajı ise Büyük Çakıl; şehir merkezinin doğusunda, karayoluyla ulaşılabilinen bir plaj. Yine bir koy manzarasına sahip ve çevreleyen dağın denizle buluştuğu yerde bir mağara barındırıyor. Doğasının ve denizinin güzelliğinin yanı sıra, plaja adını veren büyük çakıllar nedeniyle burada denize girmek biraz zor bir hal alıyor.

Kaş’a gidecek olanların bilmesi gereken bir başka önemli şeyi de söylemem gerek; Kaş’a bir kez gidenler, tekrar gitmeyi hep isteyeceklerdir. Daha önce gitmiş olanlar zira neden böyle yazmış olduğumu anlayacaklardır…

EPP

Bu yazı daha önce 12593 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 5.586 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın