Antep Fıstık Ezmesi Dolgulu Çikolatalar

Antep fıstık ezmesini çikolatalı tatlılarla birleştirmeyi pek seviyorum ama ismini bir türlü uyduramıyorum. Bu kez klasik truf çikolata tarifinin içine ekledim ve ortaya nefis bir tat çıktı. Kitap için tasarladığım bir çikolataydı bu aslında ama paylaşma fırsatı ancak bayram öncesine denk gelmiş oldu. Güzel bir tatil sonrası enerjisi içindeyim bu sıra, o nedenle pek derin konularla çikolatayı bağlamayacağım bu sefer ve direk tarife geçeceğim.

Malzemeler:

*200 ml krema *600 gr bitter kuvertür çikolata (kakao oranı %54-65) *20 gr tereyağ *100 gr çiğ Antep Fıstık içi *2 tatlı kaşığı fındık yağı

Yapımı:

Önce fıstık ezmesini yaparak başlayın; fıstıkları hafifçe kavurup kokusunu almaya başladığınızda ocaktan alıp rondoya alın ve tam toz olmayacak kadar rondodan geçirin. Tekrar tavaya alın ve bu kez iyice kokusunu alana kadar kadar kavurun. Ardından rondoya alın 1 tatlı kaşığı fındık yağı ilave ederek hamur kıvamına gelen kadar çekmeye devam edin. Kullandığınız fıstığın yağ oranına göre burada eklemeniz gereken yağ miktarı değişecektir. Sürülebilir kıvamdan daha katı halde olması gerekli.

400 gr çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin. Tereyağını eklediğiniz kremayı ocakta kısık ateşte karıştırarak ısıtın.  Kaynamaya başladığı anda ocaktan alın. Çikolataları ve kremayı derin bir cam kapta sıcak haldeyken birleştirip hızlıca karıştırın. Karışım tamamen homojen olduğunda oda sıcaklığına gelmesi için beklemeye alın. Oda sıcaklığına geldikten sonra en az 3 saat buzdolabında bekletin.

Bu Truff için iki farklı çeşit tasarladım; fıstık ezmesinin çikolatanın tam ortasında yer aldığı bir çeşit, bir de ezmenin tamamen truff karışımına ilave edildiği klasik truf şeklinde bir çeşit.

Antep fıstık ezmesinin truffun ortasında olduğu çeşit için yine ölçü olarak aldığınız bir kaşık ile truff karşımından bir parça alıp elinizle avucunuzun içinde açın, ortasına 1 çay kaşığı fıstık ezmesini koyun ve sonra yanlarda kalan çikolatalarla kapatarak yuvarlak şekil verin. Tam yuvarlak olmasa da önemli değil, tekrar kaplama yapılacak. Şekil verdikten sonra 1 saat buzdolabında bekletin.

Ezmenin tüm truff içine dağıtıldığı daha klasik olan model için kalan karışımı ve ezmeyi karıştırın. Hatta elinizle yoğurabilirsiniz. Buzdolabında 10-15 dk bekleterek kıvam almasını sağlayın. Ardından dondurma kaşığı ya da başka bir ölçü kaşık ile parçalar alarak elinizle yuvarlak oluşturun. Karşımın tamamına şekil verdikten sonra 1 saat buzdolabında bekletin.

Kaplama yapmak için 200 gr bitter çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin. Ama bu kez kaplama için kullanılacağından çikolatayı temperlemeniz gerekiyor. Çikolata temperlemek çok basit bir işlem olmakla birlikte çikolatanın görüntüsüne etkisi çok büyük. Eriteceğiniz çikolatanın 1/3’ünü ayırıp geri kalanı eritiyorsunuz. Ardından ayırdığınız çikolatayı ekleyip karıştırıyorsunuz ve tekrar tamamen erimesi için eritme yöntemi olarak ne seçtiyseniz devam ediyorsunuz.

Erittiğiniz çikolatayı derin bir tabakta, kasede tutun ama kaplama işlemi sırasında tekrar biraz ısıtmak gerekebilir ona göre planlama yapın. Kaplama için truffları çikolatanın içine atın ve büyük bir çatalla çıkarın, 5 sn bekleyerek fazla çikolatanın akmasını sağlayın. Bir yemek bıçağı yardımı ile çatalın altında kalan çikolatayı çıkarın. Kapladığınız çikolatayı üzerine pişirme kağıdı serili bir tepsiye yavaşça yerleştirin. Kaplamalar bittiğinde buzdolabında en az 1 saat bekletin, ardından servis yapabilirsiniz.

Bu yazı daha önce 3012 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.055 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın