Çikolatakolik Çilekli Pasta Tatlı Hayat Tarifleri

Şölen gibi bir çilekli pasta

Çilek sezonunu açarken aslında baharı da karşılamış oluyoruz ama bir açacak bir kapayacak bu günlerde güneş. Aynen bizim bir yılı tamamlamış pandemi sürecindeki ruh halimiz gibi. Bazen umutlanıp çiçek açacağız, bazen hüzünlenip içimize kapanacağız. Geçen baharda yaşadığımız şaşkınlık yok artık ama o zamanki kadar bile normal değiliz şimdi. Yeni normal artık yeni olmaktan çıktı, yaşam biçimi oldu. Bu yaşam biçimi içinde yenilenmek için fırsat bilmeliyiz belki de bahar mevsimini çünkü o yeniden doğmayı, tazelenmeyi getirir bize. Her sabah uyandığımda benim en harika, en iyi versiyonum neyse o olmalıyım diye kalkıyorum yataktan uzun zamandır ve tabi her zaman en iyi halim olmuyor ama en azından farkında oluyorum nerde iyiydim, nerde değildim. Sonra ertesi gün yeni bir şans doğuyor o iyi olmadığım şeyi düzeltmek için. Ne kadar yoğun olursak, ne kadar çok şeyle meşgul olursak olalım, kendimize bakmak için bir fırsat olmalı bu bahar. Hep beraber düşünelim; bu baharda en iyi versiyonumuz olabilir miyiz?

Pastaya gelecek olursak; brovniden daha yoğun bir kıvamda ama benzer bir tatta. İçine çilek ekledim ben ama eklemeden sade olarak da yapabilirsiniz; sadece çileği çıkarmak ve pişirme süresini azaltmak yeterli. Üstüne bu kez ev yapımı krem şanti koydum; öyle sade ve güzel bir tat ki. Sadece soğuk krema ve biraz pudra şekeri, kadifemsi bir doku sanki.. Ve tabi üstüne bol bol çilek, üstelik bu kez tek tek yerleştirmeden kaşık kaşık… Ve ortaya böyle şölenimsi ama birkaç saat içinde servise hazır olacak kadar basit bir pasta çıkmış oldu.

Pasta tabanı için malzemeler:

 • 150 gr tereyağı
 • 300 gr bitter çikolata
 • 200 gr esmer şeker
 • 4 yumurta
 • 150 gr un
 • 120 gr taze krema*
 • 300 gr çilek

Malzemeleri bardak/kaşık ölçüsüne çevirmek için bu linkteki tabloya bakabilirsiniz

*Krema 200 gramlık kutularda olduğu için kalan 80 gramı değerlendirmek için bu linkteki petit beurre bisküvisini yapabilirsiniz. Çok sade, basit ve alışkanlık yapacak kadar güzeldir. Hamuru yapıp dondurucuya atabilirsiniz, istediğiniz zaman hazırda tereyağlı nefis bisküvileriniz olacak.

Krem Şanti için malzemeler:

 • 200 ml taze krema (soğutulmuş)*
 • 2 yemek kaşığı pudra şekeri

*Kremanın yağ oranının yüksek olması önemli. Özellikle Tikveşli ve yeni piyasaya çıkan President kremayı tavsiye ederim. Başka krema alacak olursanız mutlaka yağ oranı %35 ve üstü olmasına ve içinde bitkisel yağ bulunmamasına dikkat edin.

Süsleme için:

 • 600-700 gr çilek
 • 2 yemek kaşığı çilek marmelatı veya brovni için pişirilen çileğin suyu

Pastanın Yapımı:

Çilekleri parmak kalınlığında 1-2 cm genişliğinde doğrayın

Kısık ateşte 2 yemek kaşığı toz şeker ilave ederek pişirin.

Çilek suyunu bıraktıktan sonra 2-3 dk pişmesini bekleyip ardından çilekleri süzün.

Tencerede kalan çilek suyunu kaynatmaya devam edin, koyulaştığında altını kapatın.

Çilekler oda sıcaklığına geldiğinde brovniye eklenecek, koyulaşan çilek suyu ise süsleme için kullanılan taze çileğe karıştırılıp tatlandırmış olacak çilekleri.

Çikolata ve tereyağını çok kısık ateşte sürekli karıştırarak eritin.

Bu karışım oda sıcaklığına gelene kadar önce yumurtaları tel çırpıcı ile çırpın.

Şekeri ekleyerek çırpmaya devam edin.

Vanilya özütü kullanacaksanız bu aşamada ilave edin.

Oda sıcaklığına gelen çikolatalı karışımı yumurtalı karışıma ilave edip çırpmaya devam edin.

Sonrasında sırasıyla krema ve unu ekleyin; her seferinde eklediğiniz malzemeyi karışıma yedirdikten sonra diğerini ekleyin.

Son olarak pişmiş çilekleri tekrar süzerek karışıma ekleyin. Hafifçe karıştırın.

Yuvarlak kelepçeli bir kalıbın (21-24 cm genişliğinde) tabanına yağlı kağıt serin ve karışımı ekleyin.

180 C önceden ısıtılmış fırında 30-35 dk pişirin.

25. dakikadan itibaren kontrol edin. Orta kısmı hafif sallanır halde olacak pişmeye yakın ve o sallanma durduğunda hemen fırından alın.

Oda sıcaklığına geldiğinde kalıptan çıkarın ve buzdolabına alın. Eğer çok yoğun olmadan da seviyorsanız oda sıcaklığına geldiğinde de birleştirme yapabilirsiniz ama en az 2-3 saat bekletmek kıvam alması açısından iyi olur.

Kremayı bir gün önceden buzdolabına ya da 1 saat önceden dondurucuya koymuş olmalısınız. Krema oldukça soğuk olmalı ve hatta eğer mutfak çok sıcaksa çırpma kabınızı bile buzdolabına koymanızda fayda var.

Kremayı bir çırpma kabına alın ve 2 silme yemek kaşığı pudra şekeri ilave edin. Eğer şekerli seviyorsanız kaşıklar silme değil de tepeleme de olabilir 🙂 El mikseriyle çırpacaksanız en hızlının bir altındaki ayarda, stand mikserde çırpacaksanız ortaca derecede 2-3 dk çırpın. Hacmen iki katına çıktığında ve mikserin ucunda uzadığında tamamdır.

Hemen bu haliyle pastanın üzerine tüm krem şantiyi koyun ve sonra spatula ile yayın.

Çilekleri önceden yıkayıp mutlaka tek tek kurulayın, pastanın üzerinde sulanması hoş olmayacaktır. Çilekleri boydan ince dilimler olarak doğrayın fotoğrafta gördüğünüz şekilde.

Pasta tabanına koymak için pişirilen çileklerin suyunu veya o yoksa 2 yemek kaşığı çilek reçeli veya marmelatını ilave edin çileklere ve karıştırın. Ardından kaşıkla bol kepçe olarak krem şantinin üzerine dökün.

Bu haliyle servise hazır!

Bu yazı daha önce 7395 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 6.753 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın