Çikolatakolik Çörekler Tatlı Hayat Tarifleri

Çikolatalı ve Portakal Aromalı Nefis Bir Çörek

Yeni yıl yaklaşırken önemli bir konuda bir değişim içindeyim ama sonucu çok belirsiz. Bu aslında çok fazla seçenek olabilir diye pozitif yorumlanabilirken, ya kötü bir şey olursa diye de negatif yorumlanabilir. Ben de bir öyle, bir böyle bakıyorum. Düşüncelere dalmamak için sürekli hareket halindeyim. Özellikle de mutfakta üretim halindeyim çoğu zaman. Hem yeni denemeler hem de hediyeler pişiriyorum : ) Sonra yetmiyor detaylı bir ev düzenlemeye geçiyorum. O da yetmezse ütüye başlıyorum : ) Zor bir süreç içindeyken hem eve faydalı olmak hem de kendimi iyileştirecek şeyler yapmak iyi geliyor açıkcası. Mindfulness’la keşfetmiştim bunu çok önceleri. Mesela kafanız çok dolu ya da canınız sıkkın ve hiç bir şey keyif vermiyor: O zaman en yakında bekleyen fiziksel işi yapın. Bulaşıkları yıkayın, odayı toplayın, buzdolabını temizleyin, banyoyu temizleyin… Bunlar hem kafanızı yormayacak işler ki zaten kafanız müsait değil hem de konsantre olunca anın içine sizi tekrar geri getirip, kafanızdaki rahatsız edici şeylerden uzaklaştıracak aktivitiler. Bunun yerine oturup sosyal medyada görüntülerin kaymasını izlemek kafanızı dağıtıyor gibi görünse de telefonu kapattığınızda herşey daha kötüye gidebilir.

Giriş bölümüyle tarifi bağlayacak olursak yılbaşı lezzetleri serisinde çok fazla yapmak istediğim şey var ve gün gün planladım yapacaklarımı. Fakat paylaşma kısmı biraz daha zorluyor. Mutfakta olmak, bilgisayar ve telefon başında olmaktan daha güzel geliyor. Bu çöreği daha önce yapmıştım, güzel bir şekil verrek pişirmiştim. Bu kez ekstra portakal aroması var ve şeklini de biraz yılbaşı çiçeği gibi yapmak istedim ama hayal ettiğim gibi olmadı bu çiçek kısmı. Çünkü üzerine sürdüğüm portakallı şerbet oldukça yapışkan olduğu için hayal ettiğim gibi kırmızı kurdale ile bağlayamadım. Ben de kurdaleyi masaya koymak durumunda kaldım. Bu ölçülerde iki adet bu büyüklükte bir çelenk yapılabiliyor ama daha önce bu yazıda göreceğiniz şekilde de pişirebilirsiniz.

Çikolatalı Babka Hamuru malzemeler (2 adet 20 cm çapında çörek)

 • 500 gr beyaz un
 • 100 gr beyaz toz şeker
 • 200 ml süt
 • 2 yumurta
 • 100 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 1 paket kuru maya (10 gr) veya 20 gr yaş maya
 • 1 orta boy portakal kabuğu rendesi
 • 3 gr tuz (1/2 çay kaşığı)

İç Dolgu Malzemeleri

 • 150 gr kakaolu fındık ezmesi
 • 100 gr damla veya parça çikolata

Şurup için Malzemeler:

 • 2 küçük portakalın suyu
 • 4 yemek kaşığı toz şeker

Başlamadan önce pasta yapımında kullandığım malzemelere göz atabilirsiniz aşağıdaki linklerden:

Çikolata ve kakao listesi

Kek kalıpları listesi

Pastacılık malzemeleri listesi

Hamurun Yapımı:

Oda sıcaklığındaki süte mayayı ve şekeri koyup hafif çırpın.

Yumurtaları da ekleyip çırpmaya devam edin.

Tereyağı hariç tüm malzemeyi koyup yoğurmaya geçin.

Hamur yoğurma makinesi olanlar için kesinlikle makineyi tavsiye ederim. Bu aşamadan sonra eklenecek tereyağını elde yoğurmak biraz zor olabilir.

Hamuru 5 dk yoğurduktan oda sıcaklığındaki tereyağını parçalar haline ekleyin ve yoğurmaya devam edin. Makinede toplam 8-10 dk yoğurma süresi gerekiyor; elde bu süre daha uzun olacaktır.

Hamuru geceden yapıp buzdolabında mayalandırmak en güzeli ama gün içinde yapacaksanız 1 saat oda sıcaklığında mayalayıp ardından 1 saat buzdolabında bekletip soğutabilirsiniz ama mutlaka hamuru açmaya başladığınızda hamur soğuk olsun. Hatta bir parçayı açarken diğer parçalar buzdolabında kalmaya devam etsin. Tereyağlı hamurların soğuk halde işlenmesi çok daha kolay ve sonuç da çok daha lezzetli olur.

Bu ölçülerde 2 adet fotoğrafta gördüğünüz gibi 24-26 cm çapında çelenk çıkıyor.

Hamuru ikiye bölün. Açmaya başlamadan önce elinizle hamuru dikdörtgen haline getirin. Gerekirse katlayarak dikdörtgen şeklini verin ve sonra açmaya başlayın.

Önce büyük merdane ardından küçük saplı merdane kullanabilirsiniz. (Saplı merdaneyi incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz)

2 parçanın her birini eni 25 cm boyu 50 cm olan bir dikdörtgen olarak açın.

Açarken en pratik yöntem kullandığınız merdanenin uzunluğunu referans alarak ölçmek ama cetvelle de ölçerek devam edebilirsiniz. Kenarları hep düzelterek devam edin.

İstediğiniz boyuta geldiğinde üzerine çok ince bir katman olarak kakaolu fındık ezmesi sürün, parça çikolatayı serpiştirin ve uzun olan kenardan başlayarak rulo yapın.

Ruloları mutlaka kesmeden önce buzdolabında bekletin; 10 dk derin dondurucuda ya da en az yarım saat buzdolabında. Bu haliyle kesip şekil vermek çok kolay olacak ve de formu bozulmayacak. Eğer soğumamış haliyle yaparsanız şekil verirken hamuru toplamakta zorluk yaşarsınız ve iç dolgu akabilir.

Soğuk haldeki ruloları boyundan ikiye kesin. Her bir çörek için sadece bir rulo kullanılacak. İkiye ayrılan şeritleri birbirine dolayın. Ve uçlarını birleştirin. Eğer görüntü çok güzel olsun isterseniz uç kısımları kesip öyle birleştirin. Uç kısımları da bir muffin kalıbında ayrıca pişirebilirsiniz çörekle beraber.

Çöreği bu haliyle kelepçeli bir kalıbın tabanına (yağlı kağıt sererek) alabilir veya direk tepsi üzerinde pişirebilirsiniz. Tepsi üzerinde açık halde pişerse iç kesimler çok yaklaşmaz birbirine, daha bir çelenk şeklinde olabilir. Ama tepsi içinde de gayet güzel pişebilir.

Oda sıcaklığında en az 1 saat tekrar mayalanmaya bırakıyoruz; 2 katına geldiğinde fırını yakın ve 170C’ye kadar ısınmasını bekleyin. Ardından ısınmış fırına koyun (fansız ayar) ve 35-40 dk pişirin. 30 dk’dan sonra üzerini gözlemleyin.

Pişerken şurubu hazırlayın; portakal suyu ve şekeri bir cezveye alın ve karıştırıp ocağa koyun. İsterseniz içine karamel parçası veya toffe atabilirsiniz ya da konyak veya istediğiniz başka bir aroma. Güzel bir vanilya özütünüz varsa ondan da çok az ekleyebilirsiniz. Şurup kaynamaya başladıktan sonra en az 5 dk kısık ateşte kaynatın ve sonra ocaktan alın.

Çörek fırından çıkar çıkmaz şurubu üzerine sürün sonra soğuduğunda tekrar bir sefer daha sürebilirsiniz.

Sıcakken ya da sonrasında oda sıcaklığında veya hafif ısıtarak servis yapabilirsiniz. İkinci günden sonra buzdolabında saklanmasını tavsiye ederim.

Bu yazı daha önce 1752 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 1.513 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın