Dünyadan Lezzetler Gurme Yazılar Lizbon Portekiz

Lizbon’da Deniz Ürünleri ve Beef&Fish Dergisi İçin İlk Yazı

Görsel1

Sokakları deniz kokan bir şehirde, ışıldayan güneş ve masmavi gök kubbenin altında gezerken şehrin canlılığına ve ritmine kapılıp gidiyor insan. İstanbul gibi yedi tepeli bu şehrin dar yokuşlarını tırmandıkça seyre dalıyorsun şehri ve uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu’nu.

Görsel2

Ara sokaklardan büyük meydanlara çıktığında ise, uzun sütunların çevrelediği, yüksek ve bir o kadar da görkemli tarihi binaları gördüğünde anlıyorsun; Lizbon’un bir zamanlar Avrupa’nın ticari ve ekonomik  merkezi olduğunu ve bu ihtişamın o altın çağdan miras kaldığını.

Görsel3

Lizbon’un denizcilik ile tarihsel bağı ve atlantik Okyanusu’na olan yakınlığı nedeniyle şehrin mutfağının balık ve deniz mahsulleri tarafından ele geçirilmesi kaçınılmaz olmuş. Hatta Portekiz’in ikonik balığı olan, morina balığından ( Portekizce’de Bacalhau, İngilizce’de cod fish) yapılan yaklaşık 1000 farklı tarifin varlığından söz edilirmiş.

Doğal olarak denizden beslenen bu güzel şehirde deniz mahsullerinin tadına bakmadan olmaz. Hatta tadına bir kez bakmakla da olmaz, tadına doymak için her türlü fırsatı değerlendirmelisin.  İşte sana CafeLontano’dan değerlendirilmesi gereken 5 restoran önerisi.

Görsel4 Ramiro

CERVEJARIA RAMIRO: Deniz mahsullerinin benim için anlamını, tanımını ve tadını değiştiren restoran! Burayı deniz mahsulleri cenneti diye adlandırmak sadece cenneti biraz kalabalık ve gürültülü gösterir ama Ramiro’nun muhteşem lezzetlerine hak ettiği övgüyü kazandırır.

Bir tablet yardımı ile her dile çevirdikleri menüde en çarpıcı seçenekler sarımsaklı karides güveç, marine kum midyesi ve ızgara ıstakoz ve tabi bu nefes kesen lezzetlere serinlik katacak soğuk bir bira (Sagres, Portekiz birası) veya soğuk beyaz şarap (Vinho verde, Ramiro’nun sofra şarabı) ve tabi masadakiler tabağı boşalttıkça garsonun hiç tereddütsüz yenisi getirdiği, tuzlu tereyağ sürülmüş kızarmış ekmekler.

Görsel5 Ramiro

Görsel6 Ramiro

Tüm bu lezzetleri yerken her şey çok güzel ama yedikten sonra mutlulukla karışık bir pişmanlık sarıyor insanı: Bir daha böyle bir karides bulamazsam yiyeceğim karideslere ne isim verilebilir? Adres: Avenida Almirante Reis 1, Lizbon. Hergün açık, çalışma saatleri 12:00-00:30. Fiyat: €

PAP’AÇORDA RESTAURANT: Kadife perdeleri ve kristal avizeleriyle çekiciliğini arttırmış, öncü bir restoran! Lizbon gece hayatının merkezi olan Barrio Alto mahallesinin en popüler mekanı olmasıyla birlikte en pahalı mekanı olduğu da söylenebilir. İsmini geleneksel bir Portekiz yemeğinden almış. Portekiz mutfağının ruhunu yemeklerinde hissettirebildiği için özel ve seçilmiş. Şarap menüsündeki seçenekler ise ayrı bir hayranlık nedeni.

Back Camera

 

Görsel Antiga 1 de Maio
Adres:Rua da Atalaia 57, Encarnação,Bairro Alto,Lizbon. Pazar ve pazartesi günleri kapalı. Fiyat:€€€

CERVEJARIA TRINDADE: 1836 yılında açılmış ve bugün artık sadece bir restoran olarak değil Portekiz mutfağının ulusal bir kurumu olarak değerlendiriliyor! Her zaman taze olan deniz ürünlerini soğuk bira ile yıkıyorlar. Bir zamanlar manastır olarak kullanılan binanın dokusu yemeklerin otantikliğini daha da arttırıyor. Adres:Rua Nova da Trindade 20, Lisbon. Hergün açık, çalışma saatleri 12:00-00:00. Fiyat:€€

Görsel Trindade

CERVEJARIA RIBADOURO: Şehrin en hareketli bulvarında 1947’den bu yana muhteşem deniz ürünleri sunmaya devam eden restoran.

Görsel ribadouro

Adres:Avenida da Liberdade 155,Lisbon. Hergün açık, çalışma saatleri:12:00-01:30. Fiyat:€

Bu yazı daha önce 8287 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.277 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın