Fransız Mutfağı Yemek Tarifleri

Bir Fransız Klasiği: Confit de Canard

Ülkemizde ördek bolca ve kolaylıkla yetiştirilebiliyorken, bizim neden bu lezzetten mahrum bırakıldığımızı hala anlamış değilim. Oysa hazır üretim nedeniyle artık iyice yapaylaşan tavuk yerine daha lezzetli ve doğal olan ördek tercih edilebilir. Üstelik ördek eti, çok yağlı olmasından dolayı tavukla veya hindi ile kıyaslanamayacak kadar lezzetlidir. Ve bence Türk mutfağına ve damak tadına çok uygundur. Osmanlı mutfağında diğer av hayvanları ile birlikte önemli bir yere sahipmiş aslında ama sonra avlanma ortadan kalkınca, modern hayatta tavuk ördeği açık ara geride bırakmış.

Paris yazılarımda olmazsa olmaz dediğim maddelerden biridir: Mutlaka “Confit de Canard” yiyin. Benim birazdan bahsedeceğim pişirme yöntemiyle Fransız mutfağının en sevilen yemeklerindendir. Benim tarifim tamamen anlık pişirme ve yeme üzerine ama bu yemeğin asıl çıkış noktası çok eskilere dayandığından, ördek bu yöntemle pişirilip, yağıyla birlikte kutulanır ve 1 seneye kadar saklanabilirmiş.

Türkiye’de uzun süre marketlerde, kasaplarda aradım durdum ördeği. Bir dönem Taksim Balıkçılar Çarşısında bir kasabın vitrine astığı “Ördek temin edilir” yazısı üzerine içeri girip sorduğumda, ördeğe ne zaman kavuşacağım belli olmamakla birlikte, uçuk bir fiyatla karşılaşmıştım ve hayalimden vazgeçip çıkmıştım. Bir kaç kez köy pazarlardında arama girişimim olmuştu ama oralarda da pek hijyenik olmayan koşullarda satıldığından vazgeçmiştim. Sonra bir av macerasında ele geçen bir ördeği pişirmeyi denedim ama Paris’te yediklerimle uzaktan yakından ilgisi yoktu. Baktım çiğ olarak bulamıyorum, konserve olarak Paris’ten getirme ve getirtme yoluna girdim ama o da aradığım tadı vermedi. En nihayetinde, bir gün büyük Metro Markette aradığım ördekle karşılaştım. Üstelik sadece buttan oluşan paketler de vardı. Fiyatı ise tavukla neredeyse aynıydı. Büyük bir heyecanla aldım, pişirdim ve sonuç fotoğrafta görünen lezzet patlaması ve bende yarattığı büyük mutluluk.

Confit de Canard 2

Malzemeler (1 kişilik)

 • 1 adet ördek butu
 • Tuz ve sarımsak
 1. Tuzu ve dövülmüş sarımsağı ördeğin üzerine fırça ile sürüp, 2-3 bekletin.
 2. Et pişirme tenceresi olarak kullanılan kalın tabanlı bir tencerede yağ ilave etmeden 2 saat pişirin. Tencerenin dibinde oluşan 3-4 cm derinliğindeki yağın içinde ördek lezzetine kavuşacak.
 3. Etin yumuşaklığını anlamak için küçük bir bıçak batırabilirsiniz. Yumuşamamışsa pişirmeye devam etmelisiniz.

Bir de yine bu yöntemle yavaş yavaş pişirilen lezzete yakın lezzet veren pratik yöntem var.

 1. Tuzu ve dövülmüş sarımsağı ördeğin üzerine fırça ile sürün.
 2. Düdüklü tencereye aldığınız ördeğe hiç yağ eklemeden pişirmeye alın, 30 dk pişirin.
 3. Açtığınızda tencerenin dibinde 3-4 cm derinliğinde yağ olduğunu göreceksiniz. Ördek kızarmamışsa üzeri açık olarak biraz bu yağın içerisinde pişirmeye devam edip kızarmasını sağlayın.

Yanında istediğiniz gibi patates hazırlayabilirsiniz ama ille de benim tarifi isterseniz:

 1. Kapağı olan bir tavada önce 4-5 diş sarımsağı çevirin ve tadının yağa geçtiğinden emin olduktan sonra tavadan çıkarın.
 2. Yuvarlak dililediğiniz patatesleri tavaya alın ve üzerine biraz sıcak su ekleyerek, kapağını kapatıp kısık ateşte pişmeye bırakın.
 3. Buhardan pişen patatesler suyunu çektiğinde üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirin ve her iki tarafını da hafifçe kızartın. Kekik, fesleğen gibi otlar da ekleyebilirsiniz servis yapmadan kısa bir süre önce ama baharatları kesinlikle kızartmayın.

Bon Appetit!

EPP

 

 

 

Bu yazı daha önce 20169 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 10.698 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın