Az şekerli Çilekli Fransız tatlar Kekler Tatlı Hayat Tarifleri

Çikolata Kaplı Çilekli Mekiklerle Fransız Bir Esinti

Mayıs 2020. Fransız pastacılığından örnekleri yıllardır büyük bir keyifle yaparım ama hala hiç denemediğim o kadar çok çeşit var ki. Bu da onlardan biri; Fransızca ismi “financier”, Türkçe’ye “mekik” olarak geçmiş. Sadece yumurta akı kullanarak ve badem tozuyla zenginleştirilerek yapılıyor. Aslında mutfağın bütünlüğünden türetilmiş bir tarif bu. Yani sadece yumurta sarısının kullanıldığı tariflerin hemen ardından o yumurtaların beyazlarını değerlendirmek üzere yapılan temel bir tarif.

Tarife gelince; mekik ile aklımdaki başka bir görseli birleştirmeye çalıştım. Sade bir mekik tarifini ele alıp onu hayalimdeki çilekli mekiğe nasıl çeviririm diye hesaplar yaptım. Neyse ki ikinci denemede tam hayal ettiğim mekik tadına ulaştım. Ve ardından çikolataya batırarak ve tamamen o an aklıma gelen Antep fıstıklı süslemeyi yaparak bu harika görüntüye ulaştım. Ve çikolata donduktan sonra tadım anı geldiğinde önce çıtırdayan bir çikolata sesi, ardından tatlı ve ekşi bir tat geldiğinde hayalimdeki tarifin de ötesine geçtiğimi hissettim. Denemekten, yeni tarifler geliştirmekten hiç vaz geçme sen dedim kendime 🙂

Mekik pişirmek için fotoğrafta göreceğiniz şekilde kağıt kalıplara ihtiyacınız var aslen. Ama bu boyutlarda ya da böyle derin olmayacak şekilde başka kalıplarda deneyebilirsiniz. Muffin kalıbın sadece dibine 2 parmak hamur koyarak deneyebilirsiniz. Veya normal bir kalıbın sadece tabanına yayarak pişirebilir sonra dilimleyebilirsiniz. Ama bu durumda pişme süreleri fark edecektir. Mutlaka gözlemleyin ve üzeri altın sarısından kızarmaya döndüğü zamanda fırından alın.

Malzemeler (10 adet mekik)

  • 200 gr çilek
  • 1,5 yemek kaşığı toz şeker
  • 160 gr toz şeker
  • 140 gr badem unu/tozu
  • 45 gr beyaz un
  • 4 yumurta beyazı
  • 75 gr tereyağı
  • 1/4 çay kaşığı veya büyükçe bir tutam tuz
  • 100 gr bitter kuvertür çikolata

*Badem tozunu evde tuzsuz badem varsa onu robottan geçirerek yapabilirsiniz.

Malzemelerin bardak ve kaşık karşılıklarını hesaplamak için tıklayınız.

Çikolata Kaplı Çilekli Mekik Yapımı

Önce çilekleri 1 cm genişliğinde ve ince olarak dilimleyin. 1,5 yemek kaşığı şeker ile kısık ateşte bir sos tenceresinde pişirin. Önce suyunu salan çilekler sonra toparlayacaktır. Suyunu iyice çektiğinde süzün ve oda sıcaklığına gelmesi için beklemeye alın.

Diğer tarafta tereyağı kısık ateşte hafifçe karamelize edin. Kısık ateşte eritmeye devam etmek aslında bu yani eridikten sonra “şıkır şıkır” gelen bir ses devam eder. O ses kesildiği anda altını kapatın. Biraz sonra tereyağının esmerleştiğini göreceksiniz. Oda sıcaklığına geldiğinde kullanmak üzere bekletin.

Tüm toz malzemeleri eleyerek koyun. Yumurta beyazlarını ekleyin ve önce orta sonra yüksek ayarda, karışım hacim kazanana kadar el mikseri ile çırpın. Ardından oda sıcaklığındaki erimiş tereyağını ekleyin ve 1 dk daha çırpın. Ardından süzülmüş çilekleri ekleyin ve sadece bir spatula ile karıştırın.

Eğer bir mekik kalıbı kullanıyorsanız sadece 4’te üçünü dolduracak şekilde kalıplara koyun. 180 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda 30-35 dk, üzeri kızarana kadar pişirin. Öncesinden kürdanın kuru çıkması önemli değil. Üzerinin kuruması iç yoğunluğu dengelemek için önemli.

100 gr bitter çikolatayı temperleyerek benmari usulü eritin ve mekikleri içine batırın. Eritme ve temÇikolatanın fazlalığını aldıktan sonra temiz bir pişirme kağıdı üzerine koyun ve donmasını bekleyin. Üzerini çilek ve Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Batırma ve süsleme sahnesini instagram hesabımdaki hikayelerde izleyebilirsiniz.

Mekikleri buzdolabında saklamanız ve sadece servis yapılacak olanı çıkarmanız gerekir. Çikolatanın buzdolabından çıkıp oda sıcaklığına gelmesi ve tekrar buzdolabına girmesi dokusunu ve tadını etkiler.

Afiyet olsun…

Bu yazı daha önce 4184 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 3.551 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın