Çörekler Tatlı Hayat Tarifleri

Tahinli Ballı Tarçınlı Çörek

Yılbaşı yaklaşırken bu döneme özel tatları yapmak ve özellikle de paylaşmak çok güzel. Bu çöreklerin orijinalini aslında yıllar önce Samsun’un haşhaşlı çöreğinden yola çıkarak tasarlamıştım. Bu yazıda görebilirsiniz. Bu kez aynı hamuru ve malzemeleri kullandım ama miktarı yarıya indirdim ve şeklini tarçınlı rulo (cinnamon rolls) olarak gördüğümüz Amerikan çöreğine benzer yaptım. Diğer versiyonu daha katmanlı ama bu daha yumuşak bir çörek kıvamında.

Hamur için Malzemeler:

 • 100 ml süt (oda sıcaklığında)
 • 75 ml su (oda sıcaklığında)
 • 75 gr toz şeker
 • 300 gr un + ekstra hamur açmak için
 • 1 paket instant maya (10 gr) / 20 gr yaş maya
 • 1 yumurta
 • 1/4 çay kaşığı tuz

Sos için Malzemeler:

 • 200 gr tahin
 • 50 gr bal
 • 3 tatlı kaşığı tarçın

Hamur yapımı:

 1. Hamur için süt, su, maya ve yumurtayı derin bir yoğurma kabında çırpıcı ile elde çırpın. Şekeri ve tuzu ekleyip çırpmaya devam edin.
 2. İlk etapta unun 250 gramını ekleyin, kalan 50 gramı hamurun kıvamına bağlı olarak sonradan ekleyebilirsiniz. Elinize hafifçe yapışıyor olabilir, homojen olması sonrası mayalandırma için bekletebilirsiniz. Gerekirse biraz daha un ekleyebilirsiniz.
 3. Mayalanma oda sıcaklığında 1-2 saat içinde olabilir, ortamın sıcaklığına bağlı olarak  veya akşamdan hamur yapıp buzdolabında 7-8 saat içinde mayalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda şekil vermeden önce 20-40 dk oda sıcaklığına gelmesi için beklemeniz gerekir.
 4. Hamur mayalandıktan sonra şekil verme işlemine başlayabilirsiniz.
 5. Sos için tüm malzemeleri ayrı ayrı hazırlayın.
 6. Hamuru 4 eşit parçaya bölün.
 7. Hamurların üçünü 30-35 cm çapında yuvarlaklar olarak açın. Bir tanesini diğerlerinden 5-6 cm daha geniş olacak şekilde açın. Hepsini kenarda bekletin.
 8. En büyük olan hamuru taban olarak kullanmak üzere birleştirmeye başlayın.
 9. Büyük hamurun üzerine önce tahini kaşıkla dökün ve fırça ile düzleyin. Ardından balın 1/4’ünü kaşıkla yayarak dökün. Tarçını serpiştirin.
 10. Diğer hamuru alıp ortalayarak üzerine koyun ve aynı şekilde sos işlemini yapın. Diğer hamuru da koyup aynı şekilde yapın.
 11. Son hamuru yerleştirin ve en alttaki kenarları dışarıda kalmış olan hamurun kenarlarını en üste kapatarak yapıştırın. Bu bir nevi hamurun kenarlarını kapatmak oluyor. Eğer bunu yapmazsanız son aşamada hamuru genişletirken içindeki sos dışarıya akar.
 12. Hamuru kapattıktan sonra merdane ile yavaşça açın ama hamur açar gibi değil aslında sadece genişletmek için yumuşak hareketler. Bir yandan da hamuru dikdörtgen şekle sokmaya çalışın.
 13. Hamurun toplam genişliği yaklaşık 50 cm olduğunda tamamdır
 14. Üzerine tekrar sos işlemi yapın, tahin, bal ve tarçın.
 15. Ardından rulo yapın ve 7 parça olarak kesin.
 16. 22-25 cm çapında bir kelepçeli kalıba yerleştirin.
 17. En az 1 saat daha mayalanmaya bırakın.
 18. 180 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda üzeri iyice kızarana kadar pişirin.

Sıcakken ayrı bir tadı var, daha çok bal ve tarçın ağırlıklı ama soğuduktan sonra daha tahin ağırlıklı…

Afiyetle..

Bu yazı daha önce 4960 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 3.088 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın