Cheesecake Tatlı Hayat Tarifleri

Limonlu ve beyaz çikolatalı cheesecake

Yine sosyolojik, psikolojik bir yerlerden tarife gideceğim, ilgilenmeyenler tarife geçsin 🙂

Manevi açıdan değişim ve gelişimin zamanla her şeye açık olmak gibi harikulade bir getirisi oluyor. Üstelik fark etmeden, bilinçli olarak değişmeye, açılmaya çalışmadan. Usul usul ve derinden.

Ne zaman ben’le başlayan bir cümle kursam hemen içeriğine bakarım. Mesela tarifle bağlantılı olarak; limonlu cheesecake tarifi isteyenlere cevabım şu olurdu. ‘Ben’ limonlu cheesecake sevmem. ‘Ben’ sevmediğim şeyleri pişirmem. ‘ben, ben…’ Ve bu cümlelerin her biri aslında beni kalıplaştırıp engelleyen cümleler. Önce bu cümleleri kaldırdım dilimden sonra da zaten gerisi kendiliğinden geldi. Şimdi limonlu cheesecake mi yapsan diyenlere; Aa ben de merak ediyorum, bir tarif geliştirsem şöyle Cafelontano usulü bol çikolatalı… dedim. Sonra bu nefis cheesecake’i yerken, limonlu cheesecake sevmeyen ‘ben’e sevgilerimi ilettim 🙂

Limonlu Cheesecake (22 cm çember veya kelepçe kalıp)

Dolgu Malzemeleri:

  • 550 gr krem peynir (Pınar beyaz veya president)
  • 2 yumurta + 1 yumurta sarısı
  • 100 gr beyaz toz şeker
  • 150 gr krema
  • 10 gr tereyağı
  • 200 gr beyaz çikolata
  • 1 orta boy limon kabuğu rendesi
  • 8 tatlı kaşığı limon suyu

*Malzemeleri bardak/kaşık ölçüsüne çevirmek için ölçüler sayfasına bakabilirsiniz.

Kullandığım malzemelerin bazılarını aşağıdaki listelerde görebilirsiniz:

Çikolata ve kakao listesi

Kek kalıpları listesi

Tartı listesi

Pastacılık malzemeleri listesi

Ev ve mutfak aletleri

Taban için malzemeler:

Taban için 1/2 ölçek tart hamurundan yapılmış kurabiye ve 50 gr eritilmiş tereyağı kullandım. Önceden yapıp pişirip donduruca sakladığım bir kurabiyeydi. Bu linkten tarife bakabilir, aynı şekilde 1 ölçü pişirip dondurucuda saklayabilirsiniz. Taban için kurabiyeleri yalnızca rondodan geçirdim, erimiş tereyağını ekleyip kalıbın dibinde bastırarak taban şeklini verdim ve buzdolabına kaldırdım iç dolgu yapılana kadar yani pişirmedim. Ve nefis oldu!

Başka bir taban seçeneği olarak bu linkteki Orman meyveli cheesecake tabanı gibi yapabilirsiniz.

Veya alışık olduğunuz bisküvili bir taban varsa yapabilirsiniz. Ben paketli ürün kullanmadığım için buna uygun bir tarifim mevcut değil.

Cheesecake dolgusu yapımı için;

Toz şekere rende limon kabuğunu ve limon suyunu ekleyip kaşıkla biraz bastırarak karıştırın. Üstünü kapatarak 30 dk bekletin. Böylece şeker ve limon fermantasyona girerek aromayı arttırıp lezzeti ortaya çıkaracak.

Beyaz çikolatayı ve tereyağını birlikte benmari usulü eritip oda sıcaklığına gelmesi için bekletin.

Oda sıcaklığındaki peyniri krema haline gelene kadar çırpın. Şekeri ekleyin ve 3-4 dk daha çırpın.

Yumurtaları teker teker ilave ederek çırpmaya devam edin.

Çikolata hariç diğer malzemeleri koyarak pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpın.

Eriyen çikolata ve tereyağını oda sıcaklığına geldiğinde cheesecake dolgusuna ilave edin ve spatula ile karıştırın.

Dolguyu tek bir noktadan, aralıksız olarak kalıba dökün. Son olarak üzerini hafifçe düzeltin. Eğer gözle görünen baloncuklar varsa onları kürdan ile patlatabilirsiniz.

Cheesecake’i pişirme aşamasına dikkat ederseniz pürüzsüz bir cheesecake elde edebilirsiniz. Ben tabanı olmayan halka kalıp kullandığım için önceden kalıbın tabanını çevreleyecek şekilde pişirme kağıdı ve folyo sardım. Ardından tabansız kalıbın hareket etmemesi için daha geniş bir kelepçeli kalıbın içine oturttum. Pişirme işlemi sırasında bu kelepçeli kalıbı içinde sıcak su olan tepsiye oturtarak pişirdim.

Eğer kelepçeli kalıp kullanıyorsanız bu aşamada kalıbının tabanını yanmaz folyo ile kenarlarını da tamamen kaplayacak şekilde sıkıca sarın. Hafif derinliği olan bir fırın tepsine koyun ve tepsiye cheesecake kalıbının ¼’üne gelecek şekilde sıcak su koyun ve pişirme işlemini bu şekilde yapın.

160 ºC önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda 1 saat 40 dk pişirin. Fırını kapattıktan sonra kapağını aralıklayarak 1 saat fırın içinde bekletin. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında en az 1 gece bekletin. Kalıptan çıkarmak için buzdolabında donmasını bekleyin.

Ertesi gün kalıptan çıkarın ve süsleyin. Mevsim meyveleri veya bu tarifteki gibi orijinal bir krem şanti olabilir.

Afiyetle

Elif

Bu yazı daha önce 5035 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 4.500 times, 9 visits today)

Bir Cevap Yazın