Balık Yemek Tarifleri

Balık sezonu açılış kutlaması: Sebzeli Palamut

Bir süredir heyecanla beklediğim balık sezonu sonunda açıldı!! 1 Eylül itibariyle balık avına başlandı. Bu da bol bol taze balık demek; palamut, hamsi, lüfer, levrek, barbun, çinekop, çipura… demek. Tabi bugün daha ilk günüydü balıkların görücüye çıkışının, bu nedenle biraz pahalıydı.

Ailem Samsun’da olduğu için ordaki balık fiyatlarından haberdar oluyorum genelde ve annemle İstanbul’daki fiyatlarla karşılaştırıyoruz. Sonuç her zaman Samsun’un balıkseverler için cennet olduğu yönünde çıkıyor 🙂 Bu sene palamutun çok bol olacağını okumuştum bir dergide geçen hafta. Bugün balıkçıyla kısa sohbetimizde hemen bunu teyit etmek istedim ve evet, balıkçı da palamutun bol olacağını söyledi. Nedeni ise çok yağmur yağmış olmasıymış. Bunu pek anlamadım ama konuyu uzatmadım, ne de olsa bugün balıkçılar çok yoğun, işinden alıkoymayayım dedim.

Palamut aslında pek sevilen bir balık değildir. Ama balık sevmeyenlerin bile hayır diyemeyeceği lezzetler vardır. Paylaşacağım tarif, benim en sevdiğim palamut tarifidir. Yıllar içinde sürekli eklemeler yaptığım ve şimdilik mükemmeli bulduğumu düşündüğüm tarif.

Malzemeler:

(2 kişilik)

  • 1 büyük boy veya 2 küçük boy palamut (dilimlenmiş)
  • 1 büyük soğan
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 orta boy patates
  • 1 büyük domates
  • Maydanoz
  • Limon
  • Zeytinyağı, tuz, karabiber

 

Soğanı önce ortadan ikiye bölün ve ardından yarım ay şeklinde halkalar oluşturarak dilimleyin. Dilimlediğiniz soğanın yarısını mutfak tavasının veya pilav tenceresinin dibine yayın.

Patatesi ise ince yuvarlaklar halinde dilimleyin ve tamamını soğanların üzerine dizin. Üzerlerine biraz tuz ve zeytinyağı gezdirin.

Üzerine iyice yıkanmış dilim palamutları dizin ve biraz tuz, biraz karabiber serpin.

Kalan soğanı palamut dilimlerinin üzerine dizin.

Üzerine küçük doğranmış domatesleri ekleyin, varsa ekstra domates suyu da ekleyebilirsiniz.

Üzerine ve etrafına büyükçe doğranan sarımsakları atın. En üstü maydonozla süsleyin.

Tekrar tüm malzemelerin üstünden hafifçe tuz ve zeytinyağı gezdirin ve tabi biraz da limon suyu.

Üzerini tencere kapağı ile kapatarak orta ateşte malzemelerin suyu çekilip, soğanların kızarmaya başladığının kokusunu alana dek pişirin. Eğer suyu çekmişse ve halen palamut pişmemişse, biraz daha zeytinyağı ve çok az su ilave edebilirsiniz.

Güzel bir yeşil salata ile sıcak servis edin.

(Bu yazı 02.09.2011 tarihinde http://mutfaksenfonisi.wordpress.com/ adresinde yayınlanmıştır.)

Bu yazı daha önce 6711 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 909 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın