Çikolata Yapımı Çikolatakolik Tatlı Hayat Tarifleri

Evde Çikolata Yapımı: Bal Bademli Çikolata….

Evde çikolata yapımı serisine kaldığım yerden devam ediyorum. Bir finansçı olarak, bir yıl kapanışı sendromunu daha geride bıraktım. Bu yoğun dönemde en çok özlediğim şeylerin başında tabi ki mutfak geliyor ve tabi doğada zaman geçirmek. Bu hafta sonu her iki özlemimi de fazlasıyla giderdim. Mutfakta geçirdiğim bugünün skoru; 2 çeşit çikolata, çikolatalı fındık ezmesi, ekşi mayalı nefis bir ekmek ve mis kokulu bir akşam yemeği. Blogta paylaşmak üzere yapmayı planladığım bir akşam yemeği menüsü de vardı ama artık onu yapacak halim kalmadı.

İçinde bal badem olan yani aslında badem krokanı olan her şey çok lezzetli gelir. Ve nedense hazır çikolatalarda bal badem toz kadar küçük parçalar halinde kullanılır. İşte insanın evde kendi çikolatasını yapmasının bir avantajı da istediği malzemeden istediği miktarda ve istediği büyüklükte kullanması olsa gerek. Bugün bal badem ile 2 çeşit çikolata yaptım; birinde badem neredeyse ikiye bölünmüş kadar büyük parçalar halinde, tabi krokan olarak, diğerinde ise biraz daha incelttim bademi çünkü içine bir de yaban mersini ekledim.

120 gr kapasiteli 2 tablet için malzemeler:

  • 180 gr bitter kuvertür çikolata (%70 kakao)
  • 50 gr çiğ badem, kavrulmamış
  • 40 gr toz şeker
  • 20 gr yaban mersini kurusu

Bal Bademli Çikolata 2

Şekeri bir tavaya alın ve orta ısıda ocakta şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eridikten sonra bademleri ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Şeker kahverengi olduğunda ve tüm bademlere bulandığında karışı ocaktan alın. Karışımı bir parça fırın pişirme kağıdının üzerine dökün ve bir araya getirin. Karamel sıvı halde olduğundan akarsa hemen bademlerin üzerine dökün. Bir kaç saniye sonra donmuş olacaktır. Biraz soğuduğunda, büyük parçalar için  krokanı bir buzdolabı poşetine alın ve merdane ile hafifçe dövün. Küçük parçalar elde etmek için merdane ile biraz daha fazla dövmeniz gerekir veya doğrudan mutfak robotundan geçirebilirsiniz.

Çikolatayı daha önceki çikolata yazılarımda anlattığım tekniklerle (tıklayınız) eritin ve yarısını büyük parçalı badem ile diğer yarısını ise daha küçük parçalı badem ve yine küçük küçük doğradığınız yaban mersini ile karıştırın. Aslında çikolatadan bir kaç kaşık ayırmanızda fayda var, sonrasında tabletlerin üzerini düzeltmek için kullanabilirsiniz. Tabletleri en az 2 saat buzdolabında bekletin ve sonrasında saklamak için de hava almayan bir kap veya kavanoz kullanın.

Bal Bademli Çikolata 3

Bu yazı daha önce 20975 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 6.540 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın