Çikolata Yapımı Çikolatakolik Tatlı Hayat Tarifleri

Cafelontano evde çikolata yapımında çeşit çeşit truflar

Mayıs,2020. Karantina dönemi devam ederken istatistikler biraz umutlandırsa da bayramı evde yasaklı olarak geçirecek olmak biraz ruhen sıkışmışlık hissi yaratıyor bende. Biraz sabır, biraz umut ve biraz da şükür sanırım bu durumun iyileştirici reçetesi. Ve biraz da çikolata!

Klasik truf tarifimi daha önce de yayınlamıştım aslında ama bu kez evde bayram çikolatası serisi adı altında yeniden biraz çeşitlendirerek yazmak istedim. Klasik trufta iki ana malzeme var; çikolata ve krema. İki ölçü çikolataya 1 ölçü krema kullanarak yapılıyor ve biraz tereyağ ekleniyor daha genel bakıldığında.

Çikolatanın seçimi tamamen bitter olabilir veya sütlü ve bitter karışımı olabilir ama sadece sütlü olmasını tavsiye etmem, oranların farklı olması gerekir bu durumda. Baz olarak trufu oluşturduktan sonra fındık, fıstık, badem veya kakao ile kaplayabilirsiniz.

Ve en önemli konuya gelelim; tarifin başrolünde yıllardır vazgeçilmezim Callebaut çikolata var. Beyaz çikolata, sütlü çikolata, kakao ve bitter çeşitleri mevcut. En çok kullandığım bitter kuvertür çeşidi ise 811 numaralı versiyonu. Buradan direk internet satışına bağlanabilirsiniz. Dilerseniz daha uygun fiyatlarda Metro marketlerde bulabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 400 gr bitter çikolata veya 300 gr bitter+100 gr sütlü çikolata
  • 200 ml krema
  • 1 yk tereyağı

Yapımı:

400 gr çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin. Tereyağını eklediğiniz kremayı ocakta kısık ateşte karıştırarak ısıtın.  Kaynamaya başladığı anda ocaktan alın. Çikolataları ve kremayı derin bir cam kapta sıcak haldeyken birleştirip hızlıca karıştırın. Karışım tamamen homojen olduğunda oda sıcaklığına gelmesi için beklemeye alın. Buzdolabında en az 1 saat bekletin.

Bu aşamada çok katı olmadan bir sıkma başlığı ile yuvarlaklar yapabilirsiniz. Veya 1 saat daha bekletip biraz katılaştığında kıskaçlı bir dondurma kaşığı ile yuvarlak toplar yapabilirsiniz. Bu yaptığınız topları buzdolabında bekletip biraz katılaştığında elinizle yuvarlayarak truf şeklini verebilirsiniz.

En başta buzdolabında en az 3 saat bekleterek direk elinizde şekiller verebilirsiniz. Hangisi sizin kolayınıza geliyorsa ve zaman planınıza uyuyorsa seçebilirsiniz.

Trufları yuvarladıktan sonra fındık, fıstık, badem veya kakaoya batırabilirsiniz. Tekrar çikolata ile kaplama yapabilirsiniz; beyaz çikolata da olabilir. Fıstığa, fındığa buladığınız trufu tekrar çikolata ile kaplayabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirtilen çikolata miktarına ek olarak çikolata gerekecektir.

Çikolata kaplamak için serinin ilk çikolata yazısına bakabilirsiniz buradan.

Trufun Antep fıstıklı farklı bir hali için bu tarife bakabilirsiniz.

Bu yazı daha önce 3196 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.789 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın