Çikolatakolik Fransız tatlar Kekler Tatlı Hayat Tarifleri

Portakallı ve Çikolatalı Mekik (Financier)

En kolay Fransız tatlısı olabilir mekik yani orijinal ismiyle “financier”.

Az ve öz malzeme ve sadece spatula ile karıştırılan bir hamur. Farklı lezzetin sırrı ise karamelize edilmiş tereyağ ve badem unu.

Bu tarif baz mekik tarifidir; içine istediğiniz malzemeyi ekleyebilirsiniz. Bu tarifimde vişneli ve çikolatalı versiyonunu yapmıştım, Antep fıstıklı versiyonu, elmalı versiyonu derken epeyce çeşitlendirdiğim bir tarif. Bu kez yeni yıl lezzetleri yaparken ilk kez denediğim portakal şekerlemesini ekledim ve bazılarını komple çikolataya batırdım. Dışı nefis Callebaut bitter çikolata içinde badem unuyla yoğun, lezzetli ve portakallı bir kek.

Portakallı ve Çikolatalı Mekik Malzemeler (12 adet büyük-24 adet küçük)

 • 160 gr toz şeker
 • 140 gr badem unu/tozu
 • 45 gr beyaz un
 • 4 yumurta beyazı
 • 75 gr tereyağı
 • 1/4 çay kaşığı veya büyükçe bir tutam tuz
 • 1 büyük portakal kabuğu ya da 100 gr portakal şekerlemesi *
 • Kaplama yapmak üzere 150 gr bitter çikolata

Malzemeleri bardak ve kaşık ölçüsüne çevirmek için bu tabloya bakabilirsiniz.

*Portakal şekerlemesi tarifini de aşağıda göreceksiniz; şekerlemeyi yaparak uzun zaman kullanabilirsiniz farklı tariflerde burada kullanabileceğiniz gibi. Ama sadece portakal kabuğu ile de güzel bir aroma verebilirsiniz.

Portakallı Mekik Hazırlanışı:

Tereyağı kısık ateşte hafifçe karamelize edin. Bu ne demek; kısık ateşte eritmeye devam etmek aslında. Yani eridikten sonra “şıkır şıkır” gelen bir ses devam eder. O ses kesildiği anda altını kapatın. Biraz sonra tereyağının esmerleştiğini göreceksiniz. Oda sıcaklığına geldiğinde kullanmak üzere bekletin. Bu karamelize tereyağ olarak kullanıldığı tariflere harika bir aroma getirir.

Tüm toz malzemeleri koyun ve bir spatula yardımıyla karıştırın. Yumurta beyazlarını ekleyin ve spatula ile karıştırmaya devam edin. Ardından oda sıcaklığındaki erimiş tereyağını ekleyin ve 1 dk daha karıştırın. Portakal şekerlemesini çok küçük parçalar halinde doğrayarak hamura ekleyin ya da portakal kabuğu rendesi kullanacaksanız çok ince bir rende kullanın ve bu aşamada ekleyin.

Eğer bir mekik kalıbı kullanıyorsanız sadece 4’te üçünü dolduracak şekilde kalıplara koyun. Ya da 12’lik bir muffin tepsisine toplam hamuru bölüştürün. Eğer portakal şekerlemesi kullanacaksanız bu aşamada üzerine biraz serpiştirebilirsiniz ama portakal kabuğu kullanıyorsanız üzerine serpiştirmeyin.

Kalıplar tam bir muffin kadar doldurmayacaktır ve kabarmayacaktır. Muffin tepsisinin içine kağıt yerleştirebilir ya da ekstra tereyağı sürüp direk kalıba dökebilirsiniz. 180 C önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda yaklaşık 30-38 dk, üzeri kızarana kadar pişirin. Öncesinden kürdanın kuru çıkması önemli değil. Üzerinin altın renginden daha koyu olmasını beklemek gerekli. Bir hafta hatta daha uzun süre buzdolabında saklayabilirsiniz; çikolata kaplamadan da servis yapabilirsiniz.

Çikolata kaplaması yapmak için eğer tamamını komple kaplayacak olursanız 200 gr veya daha fazla gerekebilir. Ben 6 tanesini komple kapladım 150 gr ile, geri kalanları yarım olarak batırdım sadece çikolataya. Tabi hiç çikolatayı beklemeden gidenler de oldu 🙂

Çikolatayı pasta/kek/brovni içerisinde kullanmakla kaplama için kullanmak arasında küçük bir detayla harika bir fark yaratılır. Normalde tüm çikolatayı birden eriterek kullanabilirsiniz. Ama kaplama yapacağınız zaman önce toplam çikolatanın 3/4’ünü yani dörtte üçünü eritmek gerekiyor ve tabi tamamı benmari yöntemiyle yapılıyor. Ardından ocaktan alıp kalan çikolatayı ekleyip karıştırın. Eklenen çikolata da neredeyse tamamen erimiş olacak. Ama tekrar ocağa alıp biraz daha akışkan olana kadar bekletmek gerekiyor. Çikolata eritme teknikleri için bu yazıya bakabilirsiniz. Bu yapılan işleme temperleme deniliyor ve kaplama yapılan çikolatanın beyazlaşmasını engelliyor.

Kaplama yapacağınız çikolatayı erittiğiniz çikolataya daldırın; tamamen ya da yarım olarak kaplayın ve temiz bir pişirme kağıdı üzerine koyun. Donması için buzdolabına kaldırın ve servis yapmadan hemen önce çıkarın. Oda sıcaklığına gelecek şekilde bekletilen bir çikolata tekrar buzdolabına koyulduğunda beyazlaşır. O nedenle sadece servis yapacağınız mekiği buzdolabından çıkarın.

Portakal şekerlemesi Yapımı (Orange Confit)

 • 3 portakal
 • 200 gr toz şeker
 • 480 ml su

Portakalların kabuğunu soyun ve 1 cm genişliğinde uzun uzun şeritler halinde kesin.

Portakal kabuklarının üzerine çıkacak kadar su ekleyip bir küçük tencereye alın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra 5 dk bekleyin ve suyunu süzün.

Tekrar aynı şekilde üzerine su ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra 5 bekleyin ve suyunu süzün.

Aynı işlemi bir kez daha yapın. Yani toplam 3 kez kaynatıp süzmüş olun. Ama son kez kaynattığınızda portakal kabuğunun iyice yumuşayıp lokum kıvamı almış olmasını bekleyin.

Ardından toz şekeri ve 480 ml suyu ekleyerek tekrar kaynamaya alın. Bu kez su şerbetlenmiş olacak ve portakal kabukları bu şerbeti çekene kadar kısık ateşte kaynatın. Tamamen şerbet çekildiğinde tencereden alın ve bir ızgara üzerine dizin. Bu şekilde 1-2 gün oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Ele yapışmayacak kıvama geldiğinde hazırdır.

Zamanla bu şekerlemeler kuruyacak. Herhangi bir tarifte kullanmak üzere sadece kullanacağınız miktarı yumuşatmak için 5-6 saat portakal suyunda bekletin ve süzerek kullanın.

Bu yazı daha önce 2371 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 2.050 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın