Az şekerli Kekler Pasta Kitabım Tatlı Hayat Tarifleri

Antep Fıstığı Ezmeli ve Çikolatalı Mozaik Kek

2018 Ekim güncellemesi: Geçen sene yine bu zamanlarda yayınladığım tarifimi, bir yıllık yoğun kitap çalışması deneyimlerim sonucunda yeniden oluşturdum. Bu dönem beni zenginleştirmiş ki ben de tariflerimi zenginleştirdiğimi hissediyorum…

******************************************************************************************************************************

Her yıl sonu yaklaştığında beni bir telaş sarar çünkü her yıl başında kendime yeni hedefler ve hayaller belirler ve yıl sonunda onları gerçekleştirmiş olmayı beklerim. O nedenle sene sonu yaklaşırken Ekim, Kasım aylarında defterimde bir muhasebe başlar.(Biraz mesleğimin de etkisi var sanırım)

Bu yıl hedeflerimin çok gerisinde kaldığımı görünce bir telaşla hedeflerimi güncelledim; yeni ve daha gerçekçi hedeflerimi gerçekleştirmek üzere üretken bir döneme hızlı geçiş yaptım. Hayatımdaki minik güzelliğin henüz 18 aylık olmasını hedeflerimi belirlerken dikkate almamışım sanırım. O nedenle daha gerçekçi hedeflere geçiş yaptım. Ama tabi şunu da fark ettim ki bazen de o miniğin arkasına sığınıp üretken olmadığım zamanlar için bahane olarak kullanıyorum. Sonuç ne oldu derseniz, henüz son güne kadar notumu vermiyorum ama son dönemde gerçekleştirdiklerimle olumlu bir gelişim içindeyim.

Bütün bunların bize ne faydası var derseniz; üretken dönemin farklı ve nefis tarifleri diyebilirim…

Malzemeler:

*Antep Fıstıklı Kek hamuru için: *30 gr tereyağ  *150 gr toz şeker  *2 yumurta  *70 gr taze krema  *120 gr un *60 gr soyulmuş tuzsuz Antep fıstığı *2 yemek kaşığı fındık yağı  *1 çay kaşığı kabartma tozu

*Çikolatalı Kek hamuru için: *2 tam yumurta  *2 yumurta akı  *40 gr badem tozu veya çiğ badem  *100 gr toz şeker  *60 gr un  *75 gr bitter çikolata  *20 gr toz kakao  *60 gr krema  *40 gr tereyağ  *1/2 paket (5 gr) kabartma tozu

Antep fıstıklı kek hamuru yapımı:

Bir tavada tereyağını eritin ve oda sıcaklığına gelmesi için bir kenara alın. Toz haline gelene kadar robotta incecik çekilen fıstığa 2 yemek kaşığı fındık yağını ekleyin ve ezme halini alana kadar robotta çekmeye devam edin. Keke ilave etmek üzere beklemeye alın.

Bir büyük kasede şekeri, tuzu, 2 yumurtayı ve kremayı çırpın. Un ve kabartma tozunu eleyerek ekleyin ve hamur oluşana kadar karıştırın. Fıstık ezmesini de hamura ekleyin ve karıştırın. Tereyağını ilave ederek homojen bir hamur elde edene kadar çırpın.

Çikolatalı kekin yapımı:

Çikolatalı kek karışımı için; bir tavada tereyağını eritin, sadece yarısı eridiğinde ocaktan alın, diğer yarısını karıştırarak eritin. Çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin. Kremayı ocakta hafifçe ısıtın. Yanlarında kabarcıklar oluştuğunda ocaktan alın ve erimiş çikolatanın üzerine ilave edin. Keke koymak üzere beklemeye alın.

Bir büyük kasede 2 tam yumurtayı ve şekeri çırpın. Un, kakao ve kabartma tozunu eleyerek karışıma ilave edin ve homojen bir hamur elde edene kadar çırpın. Çikolata ve erimiş tereyağını hamura ekleyin ve çırpın.Ayrı bir kasede yumurta akını sert bir kıvam alana kadar çırpın ve kek hamuruna ekleyin. Tahta kaşık ile tek yöne yumuşak hareketlerle karıştırın.

25 cm uzunluğunda dikdörtgen bir kek kalıbının tabanına yağlı kağıt serin. Önce çikolatalı kek karışımını kalıba koyun. Ardından fıstıklı karışımı kalıbın orta kısmına gelecek şekilde baştan sona doğru koyun. Çikolatalı karışım daha hafif ve akışkan olduğundan ağır olan fıstıklı karışım diğerinin içine girecek ve böylece fıstıklı karışım alta veya içeriye yerleşirken etrafında çikolatalı karışımdan bir çizgi oluşacak. 160 ºC önceden ısıtılmış fırında 1 saat 15 dk pişirin 15. dk’da keki çıkarıp üzerine bıçakla bir çizik atarsanız güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Kürdan kekin içinden hatta özellikle en üst kısmından kuru çıkana kadar pişirmeye devam edin. Eğer üstü pişmiş görünüyorsa bu teste 65. dakikadan itibaren başlayabilirsiniz.

Not: Artan iki yumurta sarısı starbucks kurabiyesini yapıp dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Bu yazı daha önce 11615 kez okundu!

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 5.144 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın